Hükümet Abant konusunda geri adım attı

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan geçtiğimiz günlerde Abant Tabiat Parkı'nda 80 ila 100 bin ağacın kesileceğine dikkat çektiğini söyleyerek yaptığı açıklamalardan sonra hükümetin geri adım attığını söyledi. Özcan;”Ancak alışıla gelmiş bir konudur, hükümet geri adım atmış gibi görünüp, daha sonra uygun bir ortamda başka konular tartışılırken kişiye özel projeleri icraata geçirmeye kalkabiliyor. O yüzden bu projenin tekrar hayata geçmemesi için bu konuyu takip etmeyi taahhüt ediyorum.” Biçiminde konuştu.

Hükümet Abant konusunda geri adım attı
 Haber; Ayşe Muş

 

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan haftalık basın toplantısında yerel ve ulusal konularda değerlendirmelerde bulundu. “İktidar partisi TBMM’yi tatile sokup önemli meselelerinin tartışılmamasını istiyor.”diyen Özcan; “Şu yoğun gündemde Türkiye’nin önemli meseleleri varken TBMM’nin tatile girmesini çokta anlamlı bulmadığımı ifade etmek isterim. TBMM bana göre yaz döneminde tatil yapmadan çalışmalıdır. Çıkartmamız gereken çok yasa var. Türkiye’nin çok önemli sorunları var. Bunlar böyleyken milletvekillerinin kamuoyunda tatil yapıyor algısını oluşturması bana göre doğru değildir. Bu noktada iktidar partisine çeşitli çağrıda bulunduk iktidar partisi öyle geliyor ki bana göre TBMM’yi tatile sokup Türkiye’nin önemli meselelerini hak ettiği kadar tartışılmamasını istiyor.” Dedi.

 

“Ülke gündemiyle ilgili düşüncelerimi anlatma şansı buldum”

 

Özcan milletvekilliğinin ilk yılında tek tek ilçeleri gezerek Bolu için neler yaptığını tek tek anlattığını söyleyerek;” Sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarla ilk bir yıl neler yaptığımıza dair toplantılar yaptık. Önümüzdeki günlerde ikinci yılla ilgili yaptıklarımı ayrıntılarıyla paylaşacağım. İlk yıl olduğu gibi bu yılda TBMM Kürsüsünü olduğu kadar çok kullanmaya çalıştım. İlk yıldan farklı olarak kısmen de olsa ulusal basına açılmayı başardım. Birkaç defa ulusal televizyonlarda bolu halkını temsilen canlı yayına katıldım. Ülke gündemiyle ilgili düşüncelerimi anlatma şansı buldum. Eylül ayından sonrada ülke gündemiyle ilgili olarak ulusal basında boy göstermeye devam edeceğim. Tatil döneminde ağırlıklı olarak Bolu merkezde çalışmalarımı sürdüreceğim. Yaz döneminde diğer dönemlerde olduğu gibi dilekleri, şikâyetleri elimden geldiği kadar dinlemeye ve gerçekleştirmeye gayret edeceğim. Vatandaşlarımızdan özellikle şunu rica ediyorum; Boluyla ilgili düşüncesi, projesi olan vatandaşlarımız gelsin bunları bizimle paylaşsın.” Diye konuştu.

 

            “Bu makamlar temsil makamlarıdır”

 

Özcan; “Geçen hafta TBMM’de divan üyeliği için grubumuzda seçim oldu. Yürütmekte olduğum divan üyeliğine seçilemedim. Bu noktada arayıp üzüntülerini bizimle paylaşanlara şükranlarımı sunuyorum. Bu makamlar temsil makamlarıdır. Gelip geçici makamlardır. Burada önemli olan duruştur. Şimdiye kadar gösterdiğim siyasi duruş noktasında ne olursa olsun geri adım atmayacağım. Ankara’ya hangi düşüncede gittiysem bugünde aynı düşüncedeyim.” Dedi.

 

        “Hükümet geri adım atmış gibi görünüyor”

 

Geçtiğimiz günlerde Abant Tabiat Parkı'nda 80 ila 100 bin ağacın kesileceğine dikkat çektiğini vurgulayan Özcan, söz konusu açıklamalarından sonra hükümetin geri adım attığını söyledi. Özcan;”Ancak alışıla gelmiş bir konudur, hükümet geri adım atmış gibi görünüp, daha sonra uygun bir ortamda başka konular tartışılırken kişiye özel projeleri icraata geçirmeye kalkabiliyor. O yüzden bu projenin tekrar hayata geçmemesi için takip etmeyi taahhüt ediyorum.” Biçiminde konuştu.

 

 

 

 

“Bu saçma sapan adımdan vazgeçin”

 

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan sözlerini daha sonra şu şekilde devam ettirdi; “Bir konu daha var ama bunu gülerek mi anlatayım ağlayarak mı bilemedim. Geçtiğimiz hafta taksim olayları yaşanmıştı bu bağlamda Türkiye’nin her yerinde etkinlikler oldu. Bizim gençlik kollarımızdan da bir arkadaşımız ve çeşitli sivil toplum örgütlerine üye bir grup arkadaşımıza belediye tarafından isimsiz ilan asmadan dolayı 1.000 lira ceza verildi. Bu Bolu tarihinde ilk kez oluyor. Bu güne kadar Bolu’da gerek esnaflarımız gerek sivil toplum kuruluşları gerek siyasi partiler defalarca bunu yaptı kimseye ceza kesilmedi. Bolu Belediye başkanının yaptığına bakınız ki gezi parkı ile ilgili düşüncelerini dile getirmek için şurada toplanalım, şu arada bir panel düzenlenecek, şu arada bir etkinlik yapılacak denmesine bile tahammülü yok. Gençlerimiz gerekli yasal yollara başvuracak. Sonuç çıkmaması halinde Bolu’da bir kampanya başlatacağız. Bu 1.000 liralık cezanın ödenmesi için 2000 yurttaşımızdan bankanın önünde kuyruğa girip 50 krş olarak yatırmasını istiyorum. Belediye yetkililerine sesleniyorum bu saçma sapan adımdan vazgeçin. Aksi takdirde tüm Türkiye’ye Bolu ve Bolu Belediyesi reklâm olacaktır.” Dedi.

 

“Biri Başkan olacak, diğeri özgür kalacak”

 

Daha sonra basın mensuplarının çözüm süreciyle ilgili sorularını cevaplayan Özcan; “Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir grup, sözde PKK güvenlik birimini kurmuşlar. Polis gibi yol kesiyorlar. Araçları durdurup insanlara kimlik sorgusu yapıyorlar. Bu süreç başladığında biz bir şey söylemiştik. Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan birbirilerinin istediklerini yapmak zorunda gibiler. Biri Başkan olacak, diğeri özgür kalacak. Baştan beri bunu söylüyoruz. Bugün orada yolları kesip, kimlik sorgusu yapabiliyorlarsa yarın Hakkari'ye, Şırnak'a gitmek istediğimizde vize çıkartmak zorunda kalacağız. Halkın artık uyanması lazım. Kendisini polis gibi zanneden grubu görünce ülkem adına büyük üzüntü yaşadım" dedi.

 

“Öcalan bir Mandela değildir”

 

Gazetemizin yazı işleri müdürü Hakan Karacaören’in “Avrupa’da belli bir kesim Abdullah Öcalan’ı Güney Afrikalı ünlü insan hakları önderi Nelson Mandela gibi algılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Abdullah Öcalan’ının bir Mandela olmadığını niye sizce Avrupa’ya anlatamıyor? Yönündeki sorusunu yanıtlayan Özcan; “Abdullah Öcalan hiçbir zaman Mandela olmadı. Abdullah Öcalan hiçbir zaman özgürlük hareketinin önündeki kişide olmadı. Öcalan hiçbir zaman Kürtlerin haklarını korumak için yola da çıkmadı. Öcalan yıllardır emperyal güçlerin maşalığını yapmıştır ve onlar tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Hükümet Öcalan’ın gerçek yüzünü Avrupa’ya bir türlü gösteremedi. Bunun nedeni de lobi faaliyetlerinin yeterince faaliyet yapılmamasıdır. Geçmişte, uzun uğraşlar sonunda PKK terör örgütü ve Öcalan terörist başı olarak Avrupa’ya kabul ettirildi. Şu anda ise Avrupa birliği tarafından PKK’nın terör örgütü listesinden çıkartılması söz konusudur. İşler AKP döneminde buralara kadar gelmiştir. Avrupa’da hiçbir ülke terör örgütleri silahı bırakmadan onlarla masaya oturmamıştır. Ne ETA ne de IRA örneğinde bunu göremeyiz” biçiminde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2013, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124