İklim krizi doğayı da vurdu

İklim krizi doğayı da vurdu

Küresel ısınmanın etkisiyle Bolu, kışın ortasında adeta ilkbaharı yaşıyor. Öyle ki yeşil alanlarda ilkbahar çiçekleri açmış, ağaçlar ise tomurcuklanmış durumda. Çakmaklar yaylasında bir erik ağacının resmen çiçek verdiği basına yansıdı.

Ancak yalancı baharın sadece doğayı değil, tatlı su balıklarını da kandırdığı ortaya çıktı. Tatlı su balıkları, ocak ayında resmen havyar zamanına girmiş, oltalara balık vurmuyor! Küresel ısınmanın etkileri yıldan yıla artıyor. Geçtiğimiz hafta 22 dereceye kadar çıkan sıcaklık, ocak ayının son haftasında da 16-18 derece aralığında sürüyor. Vatandaş kar beklerken bir anda yükselen sıcaklık, doğayı kandırmış durumda. Yalancı bahara kanan doğa şaşkınlık yaratan manzaralara sahne oluyor. Yeşil alanlarda bahar çiçekleri açarken meyve ağaçları ise tomurcuklanmış durumda. Yalancı bahara kanan sadece doğa değil. Edindiğimiz bilgilere göre yalancı bahar, tatlı su balıklarını da kandırmış.

SADECE TURNA AVI YASAK;

Bolu ve çevresinde tatlı su balığı olan sazan, yayın, tatlı su kefali, kadife ve şirazı 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avlamak yasak. Ayrıca sudak ve tatlı su levreği gibi balıklar da 15 Mart ile 30 Nisan tarihleri arasında avlanamaz. Çünkü bu tarih aralıkları, bu balıklar için havyar zamanıdır. Halk arasında oklama olarak tabir edilen turnanın havyar zamanı ise 15 Aralık-15 Mart tarihleri arası. Şu an tatlı suda avlanması yasak olan tek tür, turna yani oklama balığı, bu balığın dışındaki balıklar, havyar zamanı gelmediği için avlanabilir.

YALANCI ÜREME BAŞLAMIŞ;

Bir süredir gitmedikleri mera kalmayan amatör balıkçılar, suda sazan olduğunu, sazanların sürekli atladığını gördüklerini ancak oltalarına bir tane bile sazan vurmadığını dile getiriyor. Öyle ki balık tutmayı bir tutku haline getirmiş olan kimi balıkçılar, uzman birkaç tanıdık isme araştırma yaptırdığını, sazanların havaların sıcak seyretmesi nedeniyle havyar zamanına girdiğini, çektikleri ağrıdan dolayı da yeme dokunmadıklarını öğrendiklerini ifade etti. Yani balıkçılar, doğadaki bitkiler gibi balıkların da yalancı bahara kandığına şahit olduklarını dile getirdi.

AZ BALIK TUTULUYOR;

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, böyle bir araştırma yapmadıklarını ancak gerçekleştirdikleri yarışmalarda çok az sayıda balık tutulduğunu dile getirdi. Uztürk, tatlı sudaki oltaya vuran balık azlığının sadece Kocaeli’de değil, pek çok ilde aynı olduğunu kaydetti. Bolu’da yapılacak yarışmanın, balık ölümleri nedeniyle iptal olduğunu da sözlerine ekleyen Uztürk, mevsimlerdeki bu değişiklilerin doğa gibi balıklara da etki edebileceğini ifade etti. Uztürk, havaların bu şekilde gitmesi durumunda balık tutma yasağının şubat ayına çekilebileceğini ve daha erken bitebileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.