İNSANLIĞA SES VERİYORUZ

KESK VE DİSK adına bir açıklama yapan SES Kadın Sekreteri Kevser Yongacı, son günlerde yaşanan olayları değerlendirdi. Sendika üyeleriyle birlikte açıklamada bulunan Yongacı; “AKP'nin, başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm Ortadoğu’da halkları birbirine düşman etmeyi amaçlayan savaş politikası, ülkemizi sonu bilinmeyen bir maceraya sürüklemektedir. 4 yıla yakın bir süredir sınırlarımızı uluslararası hukuku yok sayarak kökten dinci, faşist silahlı çetelere açan AKP, bu çeteleri besleyip, eğitip ve lojistik destek sunarak Suriye içerisinde etnik ve mezhepsel farklılıkları olanların katledilmesine destek olmaktadır” diyerek “İnsanlığa ses veriyoruz” diye konuştu.

 İNSANLIĞA SES VERİYORUZ

Haber: Kasım ŞAHİN

 

Yongacı, açıklamasının devamında şu açıklamada bulundu: Son olarak uluslar arası emperyalist güçlerin Ortadoğu’ya ilişkin planlarının maşası olarak devreye soktukları IŞİD çetelerine sunduğu destekle Uluslararası kamuoyunun gözü önünde bir halkın katledilmesine destek sunan AKP, sözde çıkardığı teskere ile IŞİD’e karşı mücadele edeceğini ifade etmektedir. Oysa teskere çıkar çıkmaz, sınıra asker yığınağı yapılmış, ülkenin dört bir yanından gelerek Kobani halkı ile dayanışma içinde olanlar ve basın emekçileri şiddete ve gaza maruz kalmışlardır. Halkın dayanışma duygularının ve basının haber alma özgürlüğü kısıtlanması AKP’nin niyetini gözler önüne sermiştir. Toplumu gerilimle ve baskıyla yönetme yöntemi tahammül edilemez duruma gelmiştir. Özellikle son yirmi günde yaşananları hep birlikte görmekteyiz.

           

AKP TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR

 

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları boyutlanınca, yaşanacak bir katliamı izlemek istemeyen Türkiye halkları AKP’nin uyguladığı politikanın değiştirilmesi için

demokratik tepkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. Özellikle son iki gün yapılan

eylem ve etkinliklerde halkın üzerine ateşli silahlarla ateş edilmiş, bu saldırı

sonucunda şu ana kadar 23 yurttaşımız öldürülmüş, yüzlerce insanımız yaralanmış,

yüzlercesi ise gözaltına alınmıştır. Üstelik 2 gündür devam eden demokratik

eylemlere müdahale ederken; 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetler ve katliamlarla

ismini duyurmuş ırkçı ve gerici çeteleri de halka yönelik saldırılara dahil etmektedir.

Öyle ki, darbe dönemlerindekini aratırcasına hareket eden AKP, artık sonun

başlangıcına gelmiş ve sadece Türkiye halkları için değil tüm dünya halkları için

tehdit oluşturmaktadır. Bu durum artık kabul edilebilir değildir. Tüm toplumun

güvenliği ve yaşamı tehdit altındadır.

 

SESSİZLİK SAF TUTMAKTIR

 

Her geçen gün geriye dönülmez tahribatlar oluşturan, halkları birbirine düşman

eden savaş politikalarının, emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur.

Emekçilerin savaştan çıkarı yoktur! Emekçiler, savaş politikalarından yana olamaz,

Kobane’de ölüm-kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalamaz. Çünkü

bugün sadece Kobane değil eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış ve kardeşlik

içinde yaşamak isteyen herkes abluka altındadır. İçeride çözüm sürecinin sona erdirilmesi, iç savaş riskinin adım adım büyütülmesi, yeni Roboskiler, Sivaslar yaşanmasına neden olacaktır. Bu savaş kışkırtıcılığı karşısında sermayenin savaş politikalarına dur demek, emekçiler için tarihi bir görevdir. Emekçiler bu ülkenin kadim halklarının çocukları olarak bu topraklarda kardeşliğin ülkesini kurmak ve eşit-özgür bir şekilde yaşamanın kavgasını vermelidir. Aksi halde kazanan gericilik ve faşizm, kaybedense insanlık olacaktır. Bu sebeple her türlü provakatif eylemlerden herkesin uzak durarak sağduyulu şekilde davranması gerektiğine inanıyoruz. Bu zorlu süreçte AKP’nin savaş çığırtkanlığına karşı KESK ve DİSK olarak diyoruz ki: Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür. Sessizlik saf tutmaktır, bizim safımız insanlıktır. İNSANLIĞA SES VERİYORUZ!

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124