İstanbul’a destek için bin 150 hektarlık alanda organik fındık üretiliyor

İstanbul’a destek için bin 150 hektarlık alanda organik fındık üretiliyor

Düzce, organik ürünlerin üretimine destek vererek İstanbul'un temiz su temini projesine katkı sağlıyor. Bu çerçevede, 50 fındık üreticisi, 1,150 hektarlık alanda organik fındık yetiştiriyor.

Düzce, organik tarım uygulamalarını teşvik etmek amacıyla 2023 yılında Tarım ve Orman Bakanlığına sunulan "Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi"ni desteklemektedir. Bu projede yer alan organik tarım yapan ve fındık hasadına başlayan çiftçiler, Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sertifikasyon kuruluşu temsilcileri tarafından ziyaret edilmiştir.

bin-150-hektar-alanda-organik-findik-uretiliyor-2.jpg

Proje kapsamında, Yığılca ilçesi İğneler köyünde bulunan 50 fındık üreticisi, yaklaşık 1,150 dekarlık alanda organik tarım uygulamaktadır. Her bir üretici, projenin bir parçası olarak sertifikasyon hizmetlerinden faydalanmaktadır.

bin-150-hektar-alanda-organik-findik-uretiliyor-1.jpg

Düzce Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, projeyi şu şekilde değerlendirmiştir: “Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi ile Melen Havzası'nın su kalitesi ve miktarının havza bazında korunması ve iyileştirilmesi sağlanarak, kirlenmesinin önlenmesi ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması hedefleniyor. Bu hedef yönünde üreticilerimizin organik tarıma geçişleri sağlanıyor”

bin-150-hektar-alanda-organik-findik-uretiliyor-4.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.