Kalıcı Konutlardaki karanlık günler sona eriyor

SEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından Aydınlatma Yönetmeliğine uygun olmadığı ve Hazine Müsteşarlığınca bedeli ödenmediği gerekçesiyle Kalıcı Konutlar bölgesindeki sokak aydınlatmalarının dekoratif...

Kalıcı Konutlardaki karanlık günler sona eriyor

SEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından Aydınlatma Yönetmeliğine uygun olmadığı ve Hazine Müsteşarlığınca bedeli ödenmediği gerekçesiyle Kalıcı Konutlar bölgesindeki sokak aydınlatmalarının dekoratif amaçlı olduğu iddiasıyla aydınlatmanın kapatılması sonrası girişimlerde bulunan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, sorunu çözüyor.

 

SEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından Kalıcı Konutlar Bölgesindeki Sokak aydınlatmalarının Aydınlatma Yönetmeliği dışında takıldığı ve Hazine Müsteşarlığınca tüketim bedelleri ödenmediği için bu tip lambaları dekoratif türdeki aydınlatma kabul etmesi nedeniyle, elektrikler kapatılmıştı. Sokak aydınlatmalarındaki elektriklerin kesilmesinin ardından karanlığa gömülen Kalıcı Konutlar Bölgesinde yeniden sokak lambalarının yanması için yoğun gayretler sarf eden AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, kalıcı konutlar bölgesini karanlıktan kurtarıyor. Geçtiğimiz haftalarda bir programa katılmak için ilimize gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a konuyu aktaran, ardından da Hazine ile ilgili sorun nedeniyle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşen Ercoşkun, bu Bakanlıkların sorunun çözümü noktasında prosedürleri halletmesinin ardından SEDAŞ Genel Müdürü Yunus Bekircan’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası Sedaş İl Müdürlüğü tarafından yapılacak proje ile eski direklerin Sedaş tarafından takılacak yeni direklerle değiştirilmesi ve bunların sokak aydınlatması olarak yeniden bağlanması kararına varılırken, kalıcı konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşlar da karanlık günlerden kurtulmuş olacaklar. Konu ile ilgili açıklamada bulunan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun; “Hazine’den gelen talimat doğrultusunda, Türkiye genelinde yapılan bir çalışmayla siteler, toplu konutlar gibi yerleşim yerlerindeki çevre aydınlatmasında kullanılan elektrik abonelikleri iptal edilerek, ışıklar söndürülmüştü. Bu kapsamda kalıcı konutlardaki çevre aydınlatmasını sağlayan sokak lambaları, dekoratif aydınlatma sayıldığı için kapatılmıştı. Aydınlatma direklerinin bedelleri Hazine tarafından Sedaş’a ödenmediği için bu aydınlatmalar kesilmişti. Gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız, gerekse Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Umutkent ve Yaşamkent Mahallelerimizi kapsayan kalıcı konutlardaki aydınlatma direklerinin Sedaş’a ait direklerle değiştirilmesi ve neticesinde de elektrik verilmesi noktasında bir görüşme gerçekleştirdim. Bu görüşmeler neticesinde Sedaş Genel Müdürü Sayın Yunus Bekircan ile konu üzerinde görüşme yaptım ve Bolu Sedaş İl Müdürlüğünün hem Yaşamkent hem de Umutkent’teki aydınlatma direkleriyle ilgili proje çalışmalarına başlamaları yönünde gerekli talimatları verdi. Projenin tamamlanmasının ardından yapım çalışması yani direklerin değiştirilmesine başlanacak. Mevcut dekoratif direkler, Sedaş’a ait direklerle değiştirildikten sonra aydınlatma eskiden olduğu gibi sağlanmış olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124