Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’nde 5 bin yıllık kaya yerleşkesi keşfedildi

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’nde 5 bin yıllık kaya yerleşkesi keşfedildi

Karabük'ün tarih kokan toprakları bir kez daha arkeoloji dünyasını şaşırtan bir buluşa ev sahipliği yapıyor.

Eskipazar ilçesinde bulunan ve "Karadeniz'in Zeugması" olarak anılan Hadrianopolis Antik Kenti'nde, 5 bin 500 yıllık geçmişi olan bir yer altı kaya yerleşkesi gün yüzüne çıkartıldı.

Yeni Keşifler İçin Kazılar Devam Ediyor

Karabük Üniversitesi'nin değerli öğretim üyesi ve kazı başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş'ın yönetiminde yürütülen kazılar, antik kentin daha önce bilinmeyen gizemlerini açığa çıkartmaya devam ediyor. 2022 yılında tespit edilen ve 2023 yılında kazı çalışmalarına başlanılan bu kaya yerleşkesi, tarih meraklılarını ve arkeologları büyülemeye devam ediyor.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-1.jpg

"Uzun Soluklu Bir Çalışma"

Çelikbaş, keşfedilen alanın kapsamlı bir yapısı olduğunu ve kazı çalışmalarının bir süre daha devam edeceğini belirtti. Yapılan kazılar sırasında birbirine bağlı galeri ve salonlar keşfedildi, bu yapının tüm sırlarını çözmek için ise önlerinde uzun bir süreç olduğunu ifade etti.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-2.jpg

Batı Karadeniz'de Bir İlk

Çelikbaş, böylesine büyük bir yer altı kaya yerleşkesinin Batı Karadeniz bölgesindeki varlığının, ekibi için hem şaşırtıcı hem de heyecan verici olduğunu dile getirdi. Bu tip yerleşkelerin daha çok Kapadokya bölgesi ile özdeşleşmiş olduğunu, fakat bu keşfin, konuyla ilgili yeni bakış açıları sunabileceğini belirtti.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-3.jpg

Tarih Öncesi dönemlerden bir yerleşke

Çelikbaş, kazı çalışmalarında elde edilen somut verilere göre, bu yer altı kaya yerleşkesinin yaklaşık olarak 5 bin 500 yıl önce Kalkolitik Dönemden itibaren kullanılmaya başlandığını ve Roma dönemine kadar yoğun bir şekilde iskan gördüğünü belirtti. Kazı ekibi, 2024 yılında da bu heyecan verici çalışmalarına devam edecek.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-4.jpg

Gelecek Kazılar: Hangi Sırlar Açığa Çıkacak?

Yeni kazı çalışmalarında, keşfedilen galerilerin hangi salonlara ve birimlere ulaştığını öğrenmek için sabırsızlanan Çelikbaş, alanın aydınlatma sistemi ve hayvan kabartmaları hakkında da önemli bilgiler paylaştı. Yerleşkenin dini bir bağlamı olup olmadığı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-5.jpg

Karabük, Tarihini Açığa Çıkarıyor

Eskipazar ilçesi, gizemini koruyan bir tarihle, arkeoloji dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. Yeni keşiflerle birlikte, "Karadeniz'in Zeugması"nın sırları yavaş yavaş çözülmeye başlıyor. Bu benzersiz yerleşkenin sırlarını öğrenmek için kazı ekipinin gelecek planları büyük bir merakla bekleniyor.

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-6.jpg

boluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-7.jpgboluya-1-saat-mesafede-karadenizin-zeugmasi-yepyeni-kesif-8.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.