Karaçayırdaki lokomotif Şimdiden sorun haline geldi

Karaçayır parkında bulunan Tren ve Vagonların kafeterya olarak 10 yıllığına kiraya verilmesi mecliste tartışma konusu oldu. CHP’li belediye meclis üyesi Naci Yörük Karaçayır parkındaki Kafeteryaların gayet güzel çalıştığını söyleyerek ”Oraya yeni bir Kafeterya yapmanın o alanı daraltacağını düşünüyorum. Bir de kiralama süresinin 10 yıl olmasını fazla bulduğumu belirtmek istiyorum” dedi. Konu görüşülmek üzere oy birliğiyle Plan ve Bütçe komisyonuna gönderildi.

Karaçayırdaki lokomotif Şimdiden sorun haline geldi
 Bolu belediye meclisinin ağustos ayı birinci oturumunda Karaçayır parkında bulunan Tren ve Vagonların kafeterya olarak 10 yıllığına kiraya verilmesi CHP’li ve AK Partili belediye meclis üyelerini karşı karşıya getirdi. Konu ile ilgili olarak söz alan CHP’li belediye meclis üyesi Naci Yörük Karaçayır parkındaki Kafeteryaların gayet güzel çalıştığını söyleyerek ”Oraya yeni bir Kafeterya yapmanın o alanı daraltacağını düşünüyorum. Sonuçta bu park halkın geldiği zaman nefes aldığı ferah bir park niteliğindedir. Oradaki Kafeterya ya da lokanta sayısının yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer böyle bir şey yapılacaksa başka bir yere yapılsın” şeklinde konuştu. Oturumu yöneten meclis başkanvekili Haluk İnceler ise Konunun Plan ve Bütçe komisyonuna gönderildikten sonra komisyonun konuyla ilgili bir çalışma yapacağını söyleyerek “ Komisyon raporuna göre bir değerlendirme yapılır meclis en son kararını verir” şeklinde konuştu. Tekrar söz alan Yörük “Ayrıca oradaki yeşil alan içersinde bir tren vagonu ya da bir gemi güvertesi nasıl etki yaratır bu da ayrı bir konudur. Bir de kiralama süresinin 10 yıl olmasını fazla bulduğumu belirtmek istiyorum” dedi. Konu görüşülmek üzere oy birliğiyle Plan ve Bütçe komisyonuna gönderildi.

 

Haberin İçinden

Bolu Belediyesi’ne TCDD tarafından tahsis edilen 30 metre 117 tonluk lokomotif geçtiğimiz aylarda Karaçayır Park’ına yerleştirilmişti. Günlerdir üstü tente ile kapatılan lokatifte hummalı bir çalışma yürütülmüştü. Yetkililer lokomotifte şu an bakım çalışmalarının yapıldığını söyleyerek; “Gerekli olan periyodik bakımların yapılmasından sonra lokomotifi orijinal rengi olan siyaha boyayacağız. Ramazan sonrasında lokomotif yeni görünümüyle Bolu halkının karşısına çıkacak” şeklinde konuşmuşlardı.3. Bölge Müdürlüğü Manisa Alaşehir İstasyonu’ndan Bolu Belediyesi’ne tahsis edilen 30 metre 117 tonluk 56142 no’lu lokomotif Karaçayır Park’ta kendisine ayrılan yere, vinçler yardımıyla Mayıs ayında yerleştirilmişti. Mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait olan lokomotif,  iki ayrı tırla getirilmişti İlk olarak lokomotifin 60 metrelik rayları döşendi. Lokomotif daha sonra ise alana getirilen vinçler yardımıyla dikkatli bir şekilde raylara yerleştirildi. Bolu Belediyesi’nin talebi üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Bolu’ya gönderilen lokomotif hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Bolu Belediyesi’nin talebi üzerine bu gün Karaçayır Parkı’na lokomotif ve vagonu geldi.  Şehrimizde tren yolu olmadığı için başka bölgelerde trenle seyahat etmeyen vatandaşlarımız, özellikle de çocuklarımız,  treni tanımıyorlardı.   Biz bu düşünceden yola çıkarak çocuklarımızın lokomotifleri daha iyi tanımaları adına böyle bir şey düşündük.  Bundan sonrada bir uçak ve gemi getirme ile ilgili projemiz var. İnşallah onları da en kısa zamanda getireceğiz. Kentimizde havaalanı olmadığı için uçağı, deniz olmadığı içinde gemileri çocuklarımız yeterince göremiyorlar.  Böylece çocuklarımız uçak, gemi ve lokomotiflerin gerçeklerini görerek onlar hakkında fikir sahibi olacaklar”  diye konuşmuştu.Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2013, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124