Karşılıksız çeklerde Bolu şaşırtıyor

Karşılıksız çeklerde Bolu şaşırtıyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemine ait 'Karşılıksız İşlemi Yapılan Çek Sayıları' verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre Bolu'da, yalnızca Temmuz ayında 250, yedi aylık toplamda ise 2000'in üzerinde çek karşılıksız çıktı.

Bolu, bu alandaki performansıyla birçok büyükşehri geride bırakarak Türkiye genelinde 16. sıraya yerleşti. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan şehirlerin karşılıksız çek sayılarının düşük olduğu göze çarparken, Erzurum en düşük karşılıksız çek sayısına sahip ilk 20 il arasında kendine yer buldu. Erzurum'da bu dönemde sadece 473 çek karşılıksız olarak kaydedildi.

Bolu'nun bu yükselişi, özellikle iş ve finans dünyasında dikkat çekici bir konumda olmasına neden oldu. Yedi aylık dönemde Bolu, İstanbul, Balıkesir, Çanakkale gibi illeri bile geride bırakarak 16. sıraya yükselmesi, şehrin ekonomik dinamikleri hakkında da önemli ipuçları veriyor.

Yetkililer, karşılıksız çek oranlarının yüksek olmasının ekonomik aktivitelerin ve ticari işlemlerin yoğunluğu ile de ilgili olabileceğini, bu konuda daha detaylı analizlerin yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.