Karsu; “Bu adalet değil adaletsizliğinde adaletsizliği”

Karsu; “Bu adalet değil adaletsizliğinde adaletsizliği”

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun hukuksuz yere tutuklanmasına tepki göstererek; “Adalet adalet diye bağıranlar adaletsizliğinde adaletsizliğini yapıyorlar” diyerek Ak Partiyi suçladı.

Haber: Kasım ŞAHİN

Karsu Olay Gündem Gazetesine yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Sevgili arkadaşlarım Bolu değil yalnızca Türkiye;  geriye geriye hızla bir uçuruma gitmekte olduğunu fark ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar yanlış kişilerle, yanlış hareketlerle hiç yönetilmemişti. Türkiye yanlış bir hedefe doğru hızla gidiyor. Bunlara üs olarak şimdide bir Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilini tutukluyorlar. Cezalandırmaları bir tarafa suçsuz bir arkadaşı, gazeteci bir arkadaşı verdiği bir haberden dolayı 25 yıl ile cezalandırarak daha ceza kesinleşmeden tutukluyorlar.  Bu tutuklanma bence olağanüstü bir hadisedir. Böyle çağdaş ülkelerde mahkeme neticesi alınmadan, temyiz mahkemesi neticesi alınmadan, istinat mahkemelerinin neticesi alınmadan, Uluslararası Avrupa Birliği mahkemesinin neticesi alınmadan tutuklanmasında, ben bir kastın olduğu kanaatindeyim. Birileri bunu böyle yapın emri verilmiş diye kabul ediyorum. Bu mahkemelerde bu emri yerine getiriyorlar.

Bu adalet değil adaletsizliğinde ilerisini aşan bir hadise olarak düşünüyorum. Adalet mülkün temelidir anlayışıyla ben şahsen 1960 yılının ihtilalini, 1970’lerin, 1980’lerin baskılarını gördük ama böyle bir şey görmedik diyen Karsu, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bizim yapacağımız protesto daima yasalar çerçevesinde olacaktır. Çünkü biz Atatürk ilkelerinin, Atatürk felsefelerinin, bu Cumhuriyetin kurucusu olan bir felsefenin devamıyız. Bizim partide bu ülkenin kurucusu bir partidir. Bizim aslımız Kuvay-ı Milliye’dengeliyor. Yani bu ülke silahla, kanla kuruldu. Biz bu kanın, savaşın bir daha tekerrür etmesini istemeyiz. Biz bu felsefeyi devam ettirmek için, rakiplerimize de yan kuruluşlarımıza da bunu aşılmak isteriz. Onlarda bunu biliyorlar zaten. Tahmin ediyorum en kısa zamanda onlarda verdikleri bu karardan vazgeçecekler. Yeryüzünde demokratik bir ülkede bir milletvekilinin tutuklanmasında siyasi bir kastın olduğunu düşünüyorum. Bu siyasi yatırımlar her zaman ülkeye zarar vermiştir. Bunları yapanlar tarumar olmuştur. Ben kendilerine tavsiye ederim bundan bir an önce vazgeçsinler, geri dönsünler. Ülke kuruluş felsefesine geri dönsün diyorum.

O ÇADIRIN ORDA NE İŞİ VAR

Cuma günü Atatürk Anıtına çelenk koyarak protestoda bulunacaklarını belirten CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu; “Cuma günkü program saat 11.30 ‘da  Anıtpark’ta Atatürk heykeline çelenk bırakarak protesto etmeyi düşünüyoruz Yalnız burada bir hata yapılıyor. Atatürk Anıtı önüne iftar çadırı kurulur mu? Bu nasıl mantıktır. Bunu esefle kınıyorum. Başka iftar çadırı kurulacak alan mı bulamadılar da Atatürk anıtını önünü kapatıyorlar. Belediye hiçbir sokak hiçbir cadde ve geniş alan mı ulamadı? Gelsinler benim evimin önüne kursunlar. Sesim çıkmaz. Ama, Atatürk Anıtı önüne böyle şey kurulması gerçekten büyük bir hatadır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum