Karsu; “Hükümetimizi sorumlu olmaya davet ediyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, önceki gün Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetleri Personelini taşıyan araçlara yönelik düzenlenen terör saldırısıyla ilgili ve Anasaya Uzlaşma Komisyonunda CHP’nin çekilmesi hakkında yazılı olarak basın açıklaması yaptı.

Karsu; “Hükümetimizi sorumlu olmaya davet ediyorum”

Haber: Semih BAYKAL

Karsu, ilk olarak Ankara’da yaşanan terör saldırısıyla ilgili Hükümeti sorumlu olmaya davet ederek şunları açıkladı; “ Dün yine ülke olarak yüreğimiz yandı. Ankara'da, Ankara'nın ve Türkiye'nin tam kalbinde bombalı saldırı yaptılar. 28 vatandaşımızı kaybettik. Tüm ulusumuza baş sağlığı diliyorum. Burada istihbarat birimlerimizi ve hükümetimizi sorumlu olmaya davet ediyorum” dedi.

HER TÜRLÜ HAYALİN KARŞISINDAYIZ

Karsu; Anayasa Uzlaşma komisyonunda yaşanan süreci de açıklayarak şunları söyledi; “ Yakın zamanda Anayasa Uzlaşma Komisyonu temsilcisi milletvekillerimiz bir masaya oturdu. Ancak AKP, başkanlık konusunda ısrarcı oldu. Bu bizim kırmızı noktamızdır. Biz parlamenter sistemde ısrarcıyız, bir adamın kendi krallığını ilan etme yolunda kurduğu her türlü hayalin karşısındayız. Kuvvetler ayrılığı esastır. İkinci olarak cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin teminatı olan ilk 4 maddeyi tartışmaya açıyorlar. Bu teklif dahi edilemez, kabul etmiyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluş ilkeleri vardır. İlk 4 madde bu ilkelerin garantörlüğü görevini yapar. Biz anayasanın darbe izlerinden arınmasını istiyoruz. Bizim bu komisyondaki tutumumuz budur. Ancak AKP hem konunun aceleye getirilmesini, hem de tam mutabakat sağlanmasını istiyor. Bu mümkün değil. Üstelik bu komisyon oluşurken biz bu ilkelerden taviz vermeyeceğimiz konusunda mutabakat almıştık. Bu yüzden o masadan kalktık” diye söyledi.

“BİZ ÖNCE GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Şu anda öncelikli sorunun ülkenin yönetim sistemi olmadığını, gevenlik sistemi olduğunu belirten Karsu; “ Kaldı ki öncelikli sorun ülkenin yönetildiği sistem değil, yaşadığımız "güvenlik tehdidi"dir. Biz önce güvenliği sağlamak zorundayız. Özgürlükçü bir anayasa inşa edeceksek önce güvenlik tehdidini ortadan kaldırmalıyız. Vatandaşımız güvende hissetmezken, evinden işine dönerken ölüm korkusu çekerken biz nasıl "özgürlükleri anayasal güvence altına alıyoruz" diyeceğiz. En temel özgürlük insanın yaşam hakkıdır. Bu ülkede vatandaşların yaşama özgürlüğü elinden alınıyor. Şimdi tartışılması gereken başkanlık sistemi mi? Biz hep uyaran taraf olduk. Dış politikamızın yanlış olduğunu vurguladık. Sınır kapılarımız kevgire döndü, herkes elini kolunu sallayarak giriyor. Biz başkentimizi, kalbimizi koruyamazken nasıl başka bir konu üzerinde durabiliyorlar? Öncelikleri başkanlık sistemi mi, insanlarımızın canı mı? Tek bir hükümet yetkilisi sorumluluk almıyor. Bizim istihbarat teşkilatımız yok mu, bu kurumun içi boş mu? Tüm sorumluları ciddiyete ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Böyle alçak saldırılar karşısında zaafiyet gösteren tüm yetkililer hakkında gerekenin yapılmasını istiyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ve tüm ulusumuza tekrar baş sağlığı diliyorum. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz, terör alçaklıktır! Teröre destek veren herkesi kendisiyle yüzleşmeye davet ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124