Kastamonu'da UNESCO Onuruna: 657 Yıllık Mahmutbey Camii Artık Dünya Mirası!

Kastamonu'da UNESCO Onuruna: 657 Yıllık Mahmutbey Camii Artık Dünya Mirası!

Kastamonu'nun gurur kaynağı Mahmutbey Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı! 657 yıllık bu tarihi eseri keşfedin ve Kastamonu'nun büyüleyici geçmişine yolculuk yapın.

Kastamonu'nun tarihi hazine Mahmutbey Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı ve bu tarihi anı kutlama sevinciyle doldurdu. 1366 yılında inşa edilen ve bugüne kadar muhteşem bir şekilde korunmuş olan Mahmutbey Camii, Orta Çağ döneminin ahşap camilerinin önemli bir örneğini sunuyor.

Bir Ahşap Sanat Harikası: Mahmutbey Camii'nin Özellikleri
unesco-dunya-mirasindayiz-1.jpg

Mahmutbey Camii, Anadolu'nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri kategorisinde yer alıyor. Caminin kapıları, minberleri, sütun başlıkları, tavan kirişleri ve konsollarında görülen özenli ahşap işçiliği, kündekari tekniğindeki ahşap minberleri ve "kalem işi" bezemeleri, zanaatkarların ustalığını yansıtıyor.

Çivisiz Cami: Mahmutbey Camii'nin Unvanı
unesco-dunya-mirasindayiz-2.jpg

Mahmutbey Camii, "Çivisiz Cami" olarak da bilinir ve Kastamonu'nun gözde eserlerinden biridir. Kastamonu Valisi Meftun Dallı, bu unvanın cami için büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Caminin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili yapılan oylama sonucunda 21. ahşap eser olarak yer aldı. Vali Dallı, bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti ve camiyi ziyaret etmeye davet etti.

Köy Halkının Gururu: UNESCO Listesine Giren Mahmutbey Camii
unesco-dunya-mirasindayiz-5.jpg

Köyün muhtarı Kemal Hamzaoğlu, haberin köylerinde büyük bir sevinçle karşılandığını ve bu tarihi anı gururla paylaştıklarını belirtti. Mahmutbey Camii'nin kapısı, Kastamonu Müzesi'nde sergileniyor ve köy halkı, camiyi ziyaret etmek isteyen misafirler için ellerinden geleni yapıyor.

Kastamonu'da Gezilecek Yerler Listesinin Üst Sıralarında
unesco-dunya-mirasindayiz-4.jpg

Mahmutbey Camii'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla Kastamonu'nun turistik çekiciliği daha da arttı. Camii, 657 yıllık bir geçmişi temsil ediyor ve artık dünya genelinde daha fazla tanınacak. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek bu tarihi eser, Kastamonu'nun turizm hareketlerine katkıda bulunacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.