Kim bu çocuklar?

Radikal gazetesinde bayramın İkinci gününde yayınlanan “Darbeciler 5 bin çocuğu imam hatibe sürdü” başlıklı haber çok önemli bir gerçeği ortaya çıkardı.1982 yılında Tunceli’de...

Kim bu çocuklar?

Radikal gazetesinde bayramın İkinci gününde yayınlanan “Darbeciler 5 bin çocuğu imam hatibe sürdü” başlıklı haber çok önemli bir gerçeği ortaya çıkardı.1982 yılında Tunceli’de yaşayan 5000 çocuk‘Doğu İrşat Konferansları’ olarak anılan bir politikanın parçası olarak ailelerinden alındı, otobüslere törenle bindirilerek Tunceli dışındaki Yatılı İmam Hatip Okulları’na gönderildi. Çoğu alevi kökenli olan çocukların gönderildikleri yerler arasında Bolu, İstanbul ve Beypazarı yer aldı. İrşat heyetleri gittikleri yerlerde İslam dinini överek, sosyalizmi, komünizmi ve bu ideolojinin önderlerini din düşmanı, birlik düşmanı, namus düşmanı olarak göstermeleriyle ün kazandılar.

 

 

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında yürürlüğe konulan ‘Doğu İrşat Konferansları’ çerçevesinde Tuncelili 5000 çocuğun Bolu, İstanbul ve Beypazarı’ndaki Yatılı İmam Hatip Okulları’na gönderildiği yıllar sonra ortaya çıktı. O gün otobüslerle Bolu’ya gönderilen çocuklardan biri olan Erdem Koçoğlu bir dönem HAS Parti İstanbul Çekmeköy İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.Koçoğlu, 1970 Çemişgezek’in Sarıbalta Köyü doğumlu. “Sünniyim 9 kardeştik. Evin en küçüğü bendim. Kardeşlerimden hiçbiri okuyamadı” diyen, Koçoğlu, “Hem Sünniler, hem Aleviler için karanlık bir dönemdi. 2 veya 3 otobüsle Tunceli ’den yola çıktık. Bizim kafilede hiç kız yoktu. Hepsi erkekti. Bolu’ya gittik. Ben o zamana kadar Çemişgezek’e bile hiç gitmemiştim. Annem bana, ben ona çok düşkündüm. 82-83 eğitim-öğretim yılında sadece Kuran kursuna gittim. Kurs, Diyanet’e bağlıydı. Aklımda yanlış kalmadıysa 250-300 çocuk vardı.” dedi. Bolu’daki kursa bir dönem devam ettiğini söyleyen Koçoğlu; “Sonra, İstanbul’da Fatih, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa ’da İmam Hatip’e devam ettim. Arkadaşlarım içinde Alevi de vardı Sünni de. Çemişgezek’ten gelenlerin çoğu Sünni’ydi. Ovacık ve Nazimiye’den gelenlerse Alevi. Bizim okulda imam hatibi bitiren Alevi çocuk olmadı. Bitiremediler. Halbuki çok zeki çocuklardı. Alevi çocuklar o güne kadar aldıkları eğitime uygun bir eğitim almadıkları için kendilerini çok rahat hissetmiyorlardı. Çocuklar hem ailelerinden baskı görüyorlardı, hem de orada kabullenmiyorlardı.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124