Kış Turizmi Alarmda: Avrupa ve Türkiye'de bir daha kayak yapılmayabilir!

Kış Turizmi Alarmda: Avrupa ve Türkiye'de bir daha kayak yapılmayabilir!

Küresel ısınma nedeniyle Avrupa ve Türkiye'nin kayak merkezleri tehlike altında! Yeni bir araştırma, kar tedarikinde yaşanacak krizi ve riskleri gözler önüne seriyor. Emisyon kesintileri, bu krizin çözümü olabilir.

Bir araştırma, Avrupa'nın ve Türkiye'nin kayak merkezlerinin küresel ısınma nedeniyle ciddi risk altında olduğunu gösteriyor. Nature Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, emisyonlar azaltılmazsa, yüzyıl sonunda kar tedariki ciddi şekilde düşecek.

İşte Rakamlar: Kar Yokluğu Kâbusu Yakın

Dünyanın en büyük kayak merkezlerinin yüzde 90'ı Avrupa'da. Türkiye de dahil, 2,234 kayak merkezi incelendi. Sonuçlar oldukça korkutucu: Avrupa'daki merkezlerin yüzde 91'i ve Türkiye'nin tamamı, önümüzdeki yıllarda kar fırsatlarını yitirebilir.

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Alarmda

Eğer 3 derece ısınma yaşanırsa, Türkiye'nin tüm kayak merkezleri büyük risk altında olacak. Hali hazırda mevcut politikalar, krizin çözümü için yeterli değil.

Emisyon Kesintisi: Son Şans

Hızlı emisyon kesintileri sağlanırsa ve sıcaklık artışı 1.5 dereceyle sınırlanırsa, riskler azalıyor. Ancak Türkiye'nin yüzde 19'u ve Avrupa'nın yüzde 32'si yüksek riskle karşı karşıya kalabilir.

Uzman Görüşü: Gelecek Belirsiz

Fransız bilim insanı Hugues François, emisyon kesintileri için hızlı ve keskin adımların atılması gerektiğini belirtiyor. Kayak turizmi, dağlık bölgelerde yaşayanlar için hayati öneme sahip, ancak geleceği belirsiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.