Kontrol edilebilirliği sağlamak ve hesap verebilir olmak

Cuma namazların da toplanan paraları ve Kurban bayramında toplanan etlerin, hayırseverlerin yaptıkları et ve gıda yardımlarının tek elden toplamasının amacıyla ilgi bilgi veren Bolu il Müftüsü İzani Turan; " Amacımız şu kontrol edilebilirliği sağlamak ve hesap verebilir olma adına yapıyoruz" dedi.

 Kontrol edilebilirliği sağlamak ve hesap verebilir olmak

Haber: Semih BAYKAL

 

Göreve geldiği ilk günden beri yaptığı uygulamalarla adından söz ettiren Müftü Turan Cuma namazların da toplanan paraları ve Kurban bayramında toplanan etlerin, hayırseverlerin yaptıkları et ve gıda yardımlarının tek elden toplamasının amacıyla ilgili ve yaptıkları projeler hakkında şunları söyledi; " Tabi burada amacımız şu kontrol edilebilirliği sağlamak ve hesap verebilir olma adına yapıyoruz. Çünkü kurban etleri de, normal adak dediğimiz etler de, bağış edilen etler ve bağış altında gelen her şey Bolulu hayırsever vatandaşlarımızdan geliyor. Onların emanetlerini en doğru şekilde kullanabilmek adına aklımızın erdiğince en iyi yolları bulmaya çalışıyoruz. Bolu'ya ilk geldiğim de şu manzarayla karşılaştım. Bolumuz netice itibari ile küçük bir vilayetimizdir. Doğasıyla manzarasıyla çok mükemmel ama netice küçük bir ilimizdir. Dolayısıyla kaynaklarımızda çok güçlü değil. Yani cuma günleri biz yardım topluyoruz insanımızdan. Öyle zannediyorum insanımız şöyle düşünüyor, bütün camilerden yardım alındığına göre Bolu müftülüğü her şeyde, kuran kurslarına toplanan yardımdan 50-100bin lira para toplanıyor düşüncesindeler. Halbuki öyle bir şey yok. Biz bütün Bolu genelinde kurslara yardım topladığımız zaman talep ettiğimiz paranın karşılığı 15 ila 20bin lira arasındadır. Ayda bir sefer kurslara yardım topluyoruz. Bu da bizim kuran kurslarında çalıştırmış olduğumuz işçilerin parasını ancak karşılıya biliyor. Geriye kalan ihtiyaçlarımızı ise hayırsever vatandaşlarımızın, gıda ve et gibi yardımlarıyla döndürmeye çalışıyoruz" diye söyledi.

 

" MİSAFİR ÖĞRENCİLERE BİRAZ DAHA İTİNA GÖSTERİYORUZ"

 

Sandallar mahallesinde bulunan Uluslararası olan kız kuran kursunda ki misafir öğrencilere biraz daha itina gösterdiklerini söyleyen Turan; " İkinci bir şey Sandallar kız kuran kursu var. Burası uluslararası bir kız kuran kursu, Türkiye'de numunesi tek olan bir  kurs değil. Haliyle dışarıdan gelen insanlar hem öğrencimiz, hem de misafirimizdir. Türk örf, adet ve geleneğinde biz ne yaparız? mesela misafir odamız vardır bizim.  İşte biz oraya girmeyiz. Böyle bir anlaşımız var. Ne zaman gireriz misafirimiz geldiği zaman, ona misafir odamızı açarız. Çocuklarımızı bile oraya sokmayız ama eğridir, doğrudur. Ama bizim örfümüzde, adetimizde böyle bir şey vardır. dolaysıyla Sandallarda da misafir öğrencilerimiz var, onlara biraz daha itina gösteriyoruz. Daha iyi olsun, hem Bolu misafir perverliğiyle ön plana çıksın, Türk Dünyasından gelen çocukların belleğinde, Bir Türkiye imajı, Diyanet imajı ve Bolu imajı olsun diye daha da hassas davranıyoruz. O açıdan camilerden gelen gelirimizi işçilerimize veriyoruz. Geriye kalan ihtiyaçlarımızı da hayırsever vatandaşlarımızın hayırlarını kullanmak suretiyle bu çarkı, sistemi ve mekanizmayı işletmeye çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çok dikkatli olmamız lazım. bizim şu anda 3 tane kuran kursumuz var. Üç kuran kursumuza da misafir geldiği zaman yaptığımız ikramları çocuklarımızı da yaparız. Dolayısıyla diğer kurslardaki çocuklarımız da bizim yavrularımız onlara da aynı şekilde aynı kalitede bu ikramlardan istifade etsinler diye tek merkezden yemek pişirttiriyoruz. Bunun için Sandallarda büyük bir mutfak oluşturduk. Burada 10 tane bayan çalışıyor ve en lüks lokanta statüsünde yemek yapıyoruz. Bütün kuran kurslarına da tevziat yapıyoruz, onlardan da istifade ediyoruz. Bundan dolayı hem kaliteyi yakalamak, hem israfı önlemek, hem de emanet edilen bu imkanı yerli yerinde kullanmak adına böyle bir uygulama yapıyoruz. Biz bu uygulamadan memnun ve rahatız, Öğrencilerimiz çok memnun inanıyorum ki halkımızda memnun olacaktır" diye konuştu.

 

"PERSONELİMİZİN YEMEĞİNİN ÖDENEĞİ DEVLETTEN GELİYOR" 

 

Müftülük binasında yemekhane olmadığı için personelin yemeğini müftülüğün yanındaki kuran kursunda yediğini, bu durumun vatandaşta personel kuran kursunda ki çocukların hakkını, yemeğini yiyor gibi bir algı oluşturduğunu ifade eden Turan, " Tabi önceden burada bir imkanımız olmadığı için personelimiz yemek yemeğe Müftülüğün yanındaki kuran kursuna gidiyordu. Tabi böyle olması vatandaşta şöyle bir algı oluşturmuş, kuran kursuna gelen yemekleri personel yiyor, oradaki çocukların hakkını memurlar yiyorlar diye bir algı oluşmuş. Halbuki personelimizin yemeğinin ödeneği devletten geliyor. Biz de bu algıyı yıkmak için Müftülüğün aşağı katına yemekhane yaptık" dedi. Ayrıca Turan; "  Benden önce ki zamanlarda Borazanlarda lojman vardı. Ben göreve geldiğim zaman burayı yatılı kız kuran kursu yaptım. Müftülük Binamızın çatı katında birimlerimizi biraz daha rahatlamak için yer yaptık. Eski müftümüzün oturduğu lojmanı biz kuran kursuna çevirince lojmansız kaldık. Bende Diyanet işleri Başkanı buraya gelince bu konuyu sohbet ortamında ona açtım. Diyanet Başkanımızda sağ olsun lojman almak için bize söz verdi ve ayrıca bize bir hizmet aracı vereceklerini söylediler. Bu araçta inşallah kasım gibi gelecek" dedi.

 

 BOLU'YA EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK

 

Diyanet İşleri Başkanı ve Başkan yardımcısının talimatıyla Bolu da bir eğitim kampusunun yapılacağının ve bu yerinde Memursen toki konutlarının civarının da ya da Tokat Hayrettin türbesinin civarında bir yerde olacağını söyleyen Turan; " Bizim en önemli projemiz Diyanet İşleri Başkanı ve Başkan yardımcısı beni buraya atarken bir takım emirleri vardı. Bolu eğitim merkezi olarak Türkiye'nin ilklerindendir. Bolu da bir kongre merkezi ve bir de eğitim merkezi yapılacak. Yani kısaca eğitim kampusu olacak bir arazinin temin edilmesi talimatını verdiler. Geldiğimiz günden beri bu konuyla ilgili çeşitli yerler görüştük, Orman Müdürlüğüyle, Belediyeyle ve Sayın Valimizle görüşerek böyle bir imkanın temin edilmesi için konuştuk. Çünkü bu aynı zamanda devlet projesi olacak. Bu proje ile sadece Bolu, Türkiye değil İslam Dünyasına bakan bir penceremiz olacak. Bütün İslam Dünyasının Ulemasının gelip ilmi deglerasyolarını, ilmi sohbetlerini gerçekleştirecekleri bir mekan ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bir projeden bahsediyoruz. Sağ olsun Belediye Başkanımız bu konuyla ilgili büyük bir arayış içerisine girdi ve bir yer temini için son aşamaya gelinildi. Memursen Toki konutlarının civarın da ya da Tokat Hayrettin türbesi civarında bir yer olmasını planlıyoruz" diye ifade etti.

 

" 19 EKİM'DEN İTİBAREN CAMİLERİNDE İRŞAT PROGRAMI BAŞLATACAĞIZ "

 

19 Ekim tarihinden itibaren Bolu da her hafta bir camide irşat programı yapacaklarını belirten Turan; " 19 Ekim tarihinden itibaren bütün mahallede irşat programı başlatıyoruz. Her hafta bir mahallenin camisinde olacağız ve ekimlerimizi hazırladık. Buralarda sohbet edeceğiz ve haftalık bir gündem belirleyeceğiz. Ayrıca ilahilerle, kuran-ı kerimle, özlü sözlerle, hadislerle ve ayet mealleriyle programı dolduracağız. Bu programa kadın, erkek, çocuk yani kısacası her yaştan insan katılabilir. Programın sonunda da Belediye Başkanımızla görüştük katılan herkese pilav, ayran ve tatlı ikramı yapacağız. Bu programlar sosyal bir etkinlik de olmuş olacak" diye belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124