Köroğlu Heykeli için geri sayım

Bolu'yu Türk dünyasının buluşma noktasına taşıyacak "Köroğlu Parkı Projesi" kapsamında inşa edilecek dev Köroğlu Heykeli için geri sayım başladı.

Köroğlu Heykeli için geri sayım

HABER: Esra ÖZTÜRK

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın başı çektiği bir heyet, Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım yarışmasında birincilik ödülüne layık görülen eserin Kazakistanlı sahibi Heykeltıraş Mansurov ile bir araya geldi ve heykelin yapıma esas detayları konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Türk dünyasındaki ortak Köroğlu kültürünün merkezini Bolu'ya taşımak amacıyla Bolu Belediyesi tarafından Alpağut Mahallesi'ne inşa edilecek ve tamamlanmasıyla Türk dünyasının kardeşlik sembolü haline gelecek Köroğlu Parkı Projesi için önemli bir gelişme yaşandı.

Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım yarışmasında jüriden birincilik ödülüne layık görülen eserin Bolu’ya davet edilen sahibi Kazakistanlı Heykeltıraş Murat Mansurov ile dev heykelin "yapıma esas detaylarını" görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başkanlığında Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya, Heykeltıraş Mansurov’un yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Ekrem Çetinkaya, Bolu Mimarlar Odası İl Temsilcisi Uğur İlhan, Mimar Uğur Tunçok, sanatçı akademisyenler ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Başkan Yılmaz'ın öncülüğündeki heyet, Türk dünyasındaki ortak Köroğlu kültürünün merkezini Bolu'ya taşımak amacıyla Alpağut Mahallesi'ne inşa edilecek ve tamamlanmasıyla da Türk dünyasının kardeşlik sembolü haline gelecek Köroğlu Parkı Projesi kapsamında yapılacak dev Köroğlu Heykeli’nin yapım işi için Kazakistanlı Heykeltıraş Mansurov'la birincilik ödülüne layık görülen eseri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Yılmaz ve teknik heyetin taleplerini dinleyen Mansurov, proje ile ilgili kendisinden talep edilen değişiklikleri revizede ederek, Köroğlu Festivali kapsamında 12 Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek Uluslararası Köroğlu Sempozyumu'nda kadar Bolu Belediyesi'nin onayına sunacağını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
erman ayman
erman ayman - 5 yıl Önce

heykellere diyecegim yok, fakat heykellerin arkasi bos kalsa daha iyi olur. lütfen buna dikkatle bakarsaniz,katolik resimlerindeki dini mevzulari hatirlattigini göreceksiniz. saygilarimla.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124