Kritik günlerin eşiğinde miyiz?

Bolu’da son günlerde 4x4 tipi jeep sahiplerinin karakollara davet edilmesi ve Van’da ki depremzedelerin kullandığı prefabriklerden 70 tanesinin ilimize getirilerek Sultan Bey Köyünde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait depoya konulması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Kritik günlerin eşiğinde miyiz?
 Son günlerde Bolu’da 4x4 tipi jeep kullanan kişiler Polis tarafından telefonla aranarak, kendilerine tebligat yapılmak üzere karakollara davet edilmeye başlandı. Sefer Görev Emri yazan tebligatlar imzalatılarak, vatandaşlar geri gönderiliyor. Polisin tebligat yapmak için telefonla davet ettiği vatandaşlarla polis arasında ilginç diyaloglar da yaşanıyor. Polisin; “Telefonda kendisini polis olarak tanıtanlara inanmayın ve kanmayın” şeklinde daha önce vatandaşlara yaptığı uyarılar oldukça işe yaramış olmalı ki, polisler vatandaşlara kendilerinin gerçekten polis olduğunu anlatmakta zaman zaman sıkıntı yaşıyorlar.       

     Vatandaşlara imzalatılan Sefer Görev Emri tebligatında şunlar yazıyor; 
     MMM Komisyonu ve Noterler için açıklama

1-Bu sefer görev emrine 2941 sayılı seferberlik ve savaş hali kanununun md. 9, 3634 sayılı mmm. Kanununun md. 8,21 ile seferberlik ve savaş hali tüzüğünün. Md.53,54,62 ve 64’ü ne göre işlem yapılır.
2-Sefer görev emri araç sahibine tebliğ edilerek bir kopyası araç sahibine verilir. Bir kopyası il afet ve acil durum müdürlüğünce, muhafaza edilir. 2 kopyası msb. Şef. D. Başkanlığına gönderilir.
3-Sefer görev emri, tebliğ edilmeden önce aracın başka bir ile nakil olması hurdaya ayrılma ve esvah değişikliğinin tespiti halinde msb ye iade edilir,
4-Tebliğ edildikten sonra, aracın devri ve nakli halindeyse işlemi yapan noter tarafından yeni sahibine bu sefer görev emri imza karşılığı, tebliği edilerek, bir kopyası sefer görev emrini veren il afet ve acil durum müdürlüğüne gönderilir.
        Araç sahibi için açıklama:
1-bu belge sefer görev emridir. Aracın devir ve naklinde aracın yeni sahibine noter huzurunda imza karşılığı tebliğ edilerek verilir.
2-Seferberlik duyurusunda; 6 saat içerisinde bütün hazırlıklar tamamlanarak, il ve ya ilçe mülkü idare amirliğine müracaat edilir. Kontrol ve işlemler yaptırılır ve sefer görevli olunan birliğe hareket edilir.
3-Sefer görev emrinin kaybedilmesi halinde görevi veren il afet ve acil müdürlüğüne müracaat edilir.
4-Bu belgeyi bulanlar en yakın il afet ve acil durum müdürlüğüne teslim eder.
                     Sefer görev emrini veren makam
                     MSB Seferberlik Dairesi Başkanlığı
       
          Van’daki konteynırlar neden Bolu’ya getiriliyor?

        

Van’da ki depremzedelerin kullandığı prefabriklerden 70 tanesi ilimize getirilerek Sultan Bey Köyünde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait depoya konuldu. Tırlarla getirilen prefabrikler, halk arasında; “Sultanbey Köyü’nde muhacir mahallesi kurulacak” söylentilerine neden olunca, köy halkı tepki gösterdi. Daha sonra yetkililerden gelen açıklamayla işin aslı ortaya çıkmış oldu.

Özçimen; “Kesin olan bir şey var, Türkiye bir deprem bölgesi”

Bu prefabriklerin Afad’dan Valilik tarafından istenen ve acil durumlarda afetzedelerin kullanımına sunulmak için talep edilen prefabrikler olduğu açıklandı. Bolu Valiliği, deprem, yangın, sel gibi afetlerde kullanmak üzere Van depreminde kullanılan ve bir süre önce boşaltılan prefabrik konteynırları almak için AFAT Başkanlığı ile irtibata geçti. Bolu Valiliği 500 konteynır talep ederken, AFAT Başkanlığı 220 konteynırın Bolu’ya gönderilmesini uygun buldu. TIR’lara yüklenen konteynırlar Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün Sultanbey Köyündeki tomruk deposuna indirildi. Yağmurdan zarar görmemesi için üst üste konulan konteynırların altına parke taşı konuldu. Bolu’nun deprem bölgesi olduğunu söyleyen Vali İbrahim Özçimen, “Acil durumlara hazırlık anlamında Van'dan 500 adet konteynır istedik. Bunlardan 220 adetinin kararı verildi. Diğer kısım için değerlendirmeler devam ediyor. Bolu’ya uzak olan ilçelerimiz var ve afet durumlarında süratli bir şekilde intikal edemiyoruz. O ilçelerimizde de 50'şer adat konteynır bulundurmak istiyoruz. Şuanda 70 adet konteynır gelmiş durumda. Güvenli, sudan etkilenmeyecek ve nöbetçisi olan bir yerde bunlar muhafaza edilecek" dedi. Olası afetlere karşı tedbir amaçlı konteynırları getirdiklerini belirten İbrahim Özçimen, “Konterynırlar konusunda insanlar değişik düşünme konusunda özgür. Kesin olan bir şey var. Türkiye bir deprem bölgesi. Yüzde 98'lik kısmı deprem bölgesinde. Büyük bir deprem mutlaka olacaktır. Ne zaman olur bunu biz bilmiyoruz. Buna karşı tedbirlerin alınması gerekir. Bu tedbirlerde binaların sağlam olması şeklinde olmalı. Resmi dairelerin, ticarethanelerin, özel konutların sağlam olması lazım. Deprem olursa olsun ama hayat aynı şekilde devam etsin istiyoruz. Böyle bir durumda kamu hizmetlerinin çok daha süratli olması için alınan ön tedbirdir bu. İnşallah deprem hiç olmaz. Bolu'nun deprem bölgesi olduğunu, fay hatlarına yakın olduğunu, Kuzey Anadolu Fay Hattına çok yakın olduğunu biliyoruz. Daha önce yaşanan depremlerde var. Bilim adamlarının açıklamaları var. Bu bilgilere dayalı bilgiler var. Yeni özel bir bilgi yok. Bu konteynırları onun için getirtiyoruz" şeklinde konuştu.

 

 Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2013, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124