Marka Marka Planlama

Erhan BEYKOZ yazdı...

Marka Marka Planlama

Çarşamba günü Ticaret Odasında toplantıya çağrıldık. Salı günü oda tarafından atılan mesajda 300 bin lira hibe desteği yazıyordu. Haliyle millet olarak koşa koşa Ticaret Odasının yolunu tuttuk.

Yanımdaki arkadaşla odaya yaklaştığımızda, araç park edecek yer olmadığını görünce, herkesin paraya ihtiyacı var demekten kendimizi alamadık!

Kalabalık yerlerini alıp program başladı. Genel sekreter Mustafa Ayhan hedefi ortaya koydı. Sanayinin kalbi olan Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova’nın 75 milyarlık sanayi ile 35 bin dolar GSMH olmalıydı. Hedef olmazsa olmazdı ve doğru olan da buydu.

Sayın Ayhan bu yılın desteklerinin 10.500 bin lira olduğunu açıkladı. 3 ana başlık olan, makine imalat, kültür turizm ve üretim alt yapılar olarak sınıflandırdı.

Sonra geçtiğimiz yıl dağıtılan paralardan bahsetti. Yatırımların en büyük kısmını Bolu Ticaret ve Sanayi Odası(3.500 bin) almış.

2010 yılında kurulan kalkınma Ajansı, 84 milyon lira dağıtmış! Dağıtılan paralar merkezi bütçeden, yerel bütçelerden temiz ediliyormuş. Verilen eğitimleri de anlattı.

Başkan Türker Ateş kürsüde bazı olumsuzluklardan yakındı. Turizm adına geçtiğimiz yıl 19 projenin gittiğini, buna karşılık 2 projenin geçtiğini söyledi. Sonrasında iyi senaryo yazmayı bilmediğimizden bahsetti. Bir müjde olarak Lebibe Hanımın kurulda görev alacağını, Bolu’nun bir fazla olduğunu söyledi. Bakalım ne faydası olacak, bekleyip göreceğiz.

En doğru ve anlaşılır bilgiler tarihleriyle birlikte Vali Aydın Baruş tarafından verildi. Bolulu işletmeler ve yatırımcılar olarak, nüfusun % 8 kısmını temsilen 5 yılda 114 projeyle yaklaşık 17 milyon 500 bin lira destek alınmış.

Diğer Bolu’da yapılması planlanan anlatımların hepsi bildiğimiz şeylerdi! İlçe, belde ve merkez ana hatları ve gelecek konumu hanım uzmanlarca anlatıldı. Yayla evleri projesinden termal turizmine, doğa ve kış turizminden yerel ürünlere kadar birçok konu ana başlıklarıyla hatırlatıldı. Mesela göçten bahsedildi ama nasıl tersine göç yapılacak, yapılması için planlama ve kaç yılda tersine göç olabilir konuşulmadı.

Yakında kasaba olması kaçınılmaz olan Kıbrıscık, Dörtdivan ve Seben’in geleceği masaya yatırılmadı. Turizmde 5.bölge kalkınmanın ne olduğu tartışılmadı. Yatırımların ve turizm alanlarının nereler olduğu konuşulmadı.

Hani biz 300 bin lira hibe verecekler diye koşarak gittik ya, genel sekreterlik “günah çıkarmak” istercesine 5 yıllık anılarını anlattı. Olayı anlayan işletme sahipleri yavaş yavaş salonu terk ettiler.

Toplantı böyle bitecek düşüncesi varken, AİBÜ’nin ilk milli radyasyon reaktörünü yaptığı içimizi serinletti. İlk kez sayılacak bir icat, üniversitemiz tarafından bulunmuş ve patent almak üzere harekete geçmişti.

Gözden kaçmaması gereken, Bolu adına büyük onur olduğuna inandığım bu icatta emeği geçen herkesi kutluyorum. En büyük alkışı sevgili bölüm başkanı ve çalışanlarının hak ettiklerini bilmesi isterim.

Hibe kredi yazarak işletmeleri bir araya toplayan marka yetkililerinin bundan sonraki toplantılarının bu kadar kalabalık olmayacağını biliyorum. Çünkü gönderdikleri mesajla insanımızı yanıltmaları, gelecekleri adına eksi bir puan oluklarını da hatırlatırım.

Kısaca marka marka planlanmış ve kimsenin gelmeyeceği düşünülen toplantıya akıl oyunuyla çağrılanlar, istediklerini alamadan geldikleri yoldan işlerinin başına dönmek zorunda kaldılar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

en büyük yatırım reklama yapılandır,bu hibe ve kredileri belirli bir kesim alır senaryo yu iyi yazan iyi hibe alır bizim gibi krediyi almadan nasıl geri ödeyecek endişesi olan küçük esnaf için hayat devam eder sadece bir haber olarak okuyup işlerine devam ederler

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124