Mavi tik, sahte hesaplar sebebiyle güvenirliğini yitirdi

Mavi tik, sahte hesaplar sebebiyle güvenirliğini yitirdi

Sosyal medya platformlarındaki kurallar her geçen gün değişirken, en çok kullanılan platformlardan biri olan Twitter’da saygınlığı, tanınırlığı ve orijinalliği gösteren ‘mavi tik’in artık parayla satın alınabiliyor olmasının neden olacağı sorunlara dikkat

Twitter’daki tanınırlığı ve gerçekliği ifade eden ‘mavi tik’in ücretli olması ile ilgili Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Anıl Aba, “Ünlü markalar ve iş insanlarının da sahte sosyal medya hesapları açılabiliyor. Sosyal medya kullanıcıları, karşılaştıkları hesaplara ve okudukları içeriklere güvenirken buna dikkat etmeli. Artık mavi tikli olan profillere daha itinalı yaklaşmak gerekiyor” dedi.

Twitter’ın CEO'su Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen ‘mavi tik’ sisteminin artık tüm dünyada kullanılabileceğini duyurmuştu. Parayla satın alınarak onaylanma sürecinin başlaması, güvenilirlik sorunlarını da ortaya koydu.

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Anıl Aba, özellikle künyesi olmayan haber sitesi ve hesaplarının paylaşımların ciddi risk oluşturduğuna dikkat çekti. Konuyla ilgili Aba, “Son zamanlarda patronu, editörü, muhabiri, yazarı, internet sitesi, künyesi belli olmayan birçok Twitter hesabı ortaya çıktı. Hem çok takipçili hem de mavi tikli olmaları insanlarda bir güven duygusu uyandırıyor. Oysa bunlar, büyük ihtimalle seçim gündemini manipüle etmek için çalışıyorlar. Zaten bazılarının yöneticilerinin aynı olduğu tespit edilmişti. Bazen 7-8 sene önce açılmış eski ve çok takipçili bir hesabı satın alıp geçmiş paylaşımları ve beğenileri temizleyip işe başlıyorlar. Bazen de sahte takipçi satın alarak hesaplarını büyütüyorlar” diye konuştu.

"SEÇMENİ YALAN HABERLERLE ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Sahte hesapların birden fazla sosyal medya platformunda ortak hareket ettiğini söyleyen Aba, “Bu gibi hesaplar Reddit, Discord ve Instagram gibi başka sosyal medya ortamlarında organize olup Twitter’daki gündemi etkilemeye çalışıyorlar. Kararsız seçmeni yalan haberlerle etkileyerek kendi tarafına çekme veya oy vereceği partiye pamuk ipliğiyle bağlı seçmeni öfkelendirerek oyunu diğer partiye yönlendirme gibi yöntemleri kullanıyorlar. Cambridge Analytica skandalında bunları görmüştük. Bir benzeri bu sefer Türkiye seçimlerinde Twitter üzerinden işliyor gibi. Şüphe uyandıran; sahibini, editörünü, yazarını bilmediğiniz, internet sitesi olmayan, Twitter Blue abonesi, kopyala-yapıştır haberler paylaşan hesapları takipten çıkıp engellemekte ya da en azından sessize almakta fayda var” ifadelerini kullandı.

GERÇEKLİĞİ OLMAYAN GAZETELERE İTİBAR ETMEYİNİZ!

Biz de Bolu Olay Gündem Gazetesi olarak, siz değerli okuyucularımızı, bu haberimiz vasıtasıyla uyarmak istiyoruz. İlimizde de özellikle son zamanlarda seçim sürecinin yaklaşması sebebiyle birçok medya kuruluşu ortaya çıkmaya başlamıştır. Para vererek alınmış ‘mavi tik’ sahibi her site maalesef ki gerçek ve doğru haber yapmamaktadır. Bolu genelinde sadece güvendiğiniz; kurumsallığı, gerçekliği, künyesi ve resmi kayıtları olan gazete sitelerini ve bu sitelere bağlı sosyal medya hesaplarını ziyaret etmenizi öneririz.

Ayrıca, yine Bolu’da gerek okuyucu gerek abone sayısı sebebiyle örnek haline gelen Bolu Olay ve Bolu Gündem sitelerini taklit eden, benzer veya aynı isimle açılan pek çok ‘sahte’ internet sitesi ve sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Gazetemize ve gazetemiz bünyesindeki tüm internet siteleri ile sosyal medya hesaplarının linkleri şu şekildedir:

https://www.bolugundem.com/

https://www.boluolay.com/

https://www.instagram.com/bolugundemcomtr/

https://www.facebook.com/BoluGundemGazetesi

https://www.facebook.com/olaygundemgazetesi

https://twitter.com/bolugundem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.