Mayıs ayında en çok patates pahalandı

Mayıs ayında en çok patates pahalandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre, fiyatlar üzerindeki değişimler dikkat çekti.

Patates yüzde 37,10'luk fiyat artışıyla en çok pahalanan ürün olurken, doğal gaz ise 'sıfır fiyat' yönteminin uygulamasıyla en fazla ucuzlayan ürün olarak kaydedildi.

Mayıs ayı enflasyon verilerine göre, fiyatı en çok artan ürünler arasında patates ön plana çıktı. Patates ve bazı yumru bitkiler yüzde 37,10'luk fiyat artışıyla tüketicilerin bütçesini zorlayan bir ürün oldu. Çocuk giyim yüzde 18,87, erkek giyim yüzde 15,51 ve kadın giyim yüzde 10,56 gibi oranlarla diğer pahalanan ürünler arasında yer aldı. Öte yandan, doğal gaz fiyatlarında yaşanan değişim dikkat çekti. 'Sıfır fiyat' yöntemiyle uygulanan düzenleme sonucunda doğal gaz fiyatları yüzde 100 oranında düştü. Bu durum doğal gazın en fazla ucuzlayan ürün olduğunu gösterdi. Sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç) yüzde 17,72, yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler yüzde 6,40 gibi oranlarla diğer ucuzlayan ürünler arasında sıralandı.

1737498-620x349.jpg

TÜİK'nin açıkladığı enflasyon rakamları, tüketicilerin bütçeleri üzerindeki etkilerini gözler önüne serdi. Fiyatı artan ürünler arasında gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarda yüksek oranlar göze çarptı. Bununla birlikte, doğal gaz gibi enerji ürünlerindeki düşüş, tüketicilerin biraz olsun rahatlamasına yol açtı.

Mayıs ayı enflasyon verilerine göre patates fiyatları yüzde 37,10 artış gösterdi, bu da tüketicileri zorladı. Öte yandan, doğal gaz fiyatlarının 'sıfır fiyat' yöntemiyle düşmesi, enerji harcamalarında rahatlama sağladı. Tüketiciler, fiyat değişimlerini dikkate alarak bütçelerini yönetmeye devam etmek durumunda kalacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.