Meclis 14 katlık imar iznine onay verdi

Paşaköy’deki eski süt birliği fabrikasının arazine kurulması planlanan AVM-Otel İnşaatı için Bolu belediye meclisinin aldığı karar uzun süre tartışılacağa benziyor.

Meclis 14 katlık imar iznine onay verdi
 Meclis dün oldukça tartışılacak bir kararın altına imza attı. Deprem kuşağında olması nedeniyle en fazla 5 katlık imar izninin verildiği Bolu’da meclis üyeleri tüm temayülleri altüst ederek 14 kata kadar imar iznine onay verdiler. Karara itiraz eden CHP’li belediye meclis üyelerinden Erhan Beykoz İmar komisyonundan gelen rapor uyarınca Paşaköy Mahallesindeki imar değişiklik planı ile bir binanın yüksekliğinin 40 metreye çıkarıldığını bunun 14 kata kadar yapılaşmanın önünü açacağını savunarak; “Bildiğimiz üzerine Beşkavaklar Mahallesinde daha evvel 5 kattan 6 kata çıkan yerleşim alanından tek katlık fazlalık yüzünden 600 bin lira para alınmıştı. Konu günlerce kamuoyunda tartışılmıştı. Şimdi yeni imar değişikliğiyle 5 kattan 14 kata çıkan yapılaşmadan belediyemiz ne kadar para alacaktır. Böylesi bir değişimde belediyemize katkı sağlamayacaksa ben ret oyu kullanıyorum. Burada birilerine rant sağlanırken, belediyemizin de ciddi anlamda daha evvel elde ettiği gibi rant elde etmelidir” dedi. Oylama sonrası CHP’li Beykoz ve 3 CHP’li üyenin ret oyuna rağmen, imar değişiklik maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Haberin içinden

 

1970’li yıllarda kamu iktisadi teşebbüsü statüsünde olan Süt Fabrikası özelleştirme sürecine girdiği zaman Yusuf Yaman öncülüğünde bir grup Bolulu işadamı tarafından satın alınmıştı. Ancak süt sanayinde yaşanan büyük rekabet Yusuf Yaman’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Süt fabrikasının da üretiminin durmasına yol açmıştı. İlerleyen zamanda diğer ortakların hisselerini de toplayan Yusuf Yaman arazi ve binaların tek sahibi olmuştu. Uzun süre buraya yapılacağı söylenen otel-motel-dinlenme tesis yerine satılması merak konusu olmuştu. Toplamda 40 dönüm olan arazinin 35 dönümünü alan Esas Holding’in almış olduğu 35 dönüm araziye AVM kurması bekleniyordu. Yapılması olası AVM ile Bolu’da 80 civarında olan hipermarketler zincirine bir halka daha eklenmiş olacak.


 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 21:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihan Mert
Cihan Mert - 8 yıl Önce

şehrimiz ekonomisini ayağa kaldıran bir bina olur çevre iller içinde bolumuz cazibe merkezi olur.gidin higvaye 14 plakadan çok 81 plaka var.birde bu avm yapılınca bolu honkong olur.oy veren meclis üyelerini kutluyorum.

Cevdet SATIR
Cevdet SATIR - 8 yıl Önce

bolu japonya bile olur ama ortada bir fark var o da depremde belli olur.

ahmet yorulmaz
ahmet yorulmaz - 8 yıl Önce

belediye 14 katlı avm yaptırmak için izin alıyor .şehir merkezinde katlı ev yapamıyoruz bu nasıl iş anlamadım.bende on katlı apartman yapmak istiyorum.izin vermesinde görelim...

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124