Meclis genel kurulu solda sıfır kalır##hb_manset.gif

Bolu Kalkınma ve Tanıtma vakfının olağanüstü toplantısı sözlü sataşmalar ve çekişmeler arasında gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan konuşmalar dikkate alınarak şubelerin çalışma şartlarını belirleyen...

Meclis genel kurulu solda sıfır kalır##hb_manset.gif

Bolu Kalkınma ve Tanıtma vakfının olağanüstü toplantısı sözlü sataşmalar ve çekişmeler arasında gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan konuşmalar dikkate alınarak şubelerin çalışma şartlarını belirleyen yeni bir önergenin yönetim kurulunca oluşturularak Ocak ayı içersindeki Olağan genel kurul toplantısında değerlendirilmesi yönündeki usul değişikliği 23 kabul oyuna karşın 22 ret oyu ile kabul edildi. Başkan Yılmaz toplantıda ret oyu verenlerin Vakıf yönetiminde siyaset yapılmasına da onay verdiklerini söyleyerek oylama sonucunu beklemeden toplantıyı terk etti. Oylama 1 oy farkla Yılmaz’ın istediği şekilde sonuçlandı.

 

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfının, BTSO salonunda yapılan Olağanüstü Toplantısında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ankara Şube Başkanı Özer Özcan ve Vali Yardımcısı Ömer Eru’nun sözlü sataşmaları damgasını vurdu.

Bolu Kalkınma ve Tanıtma vakfının olağanüstü toplantısı Bolu Ticaret ve Sanayi odasında yapıldı. Toplantıya katılan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yazın yapılan Bolulular gününde 1 dakika ayakta kaldığı için vakfın Ankara şube başkanlığını üstlenen Özer Özcan’ı hedef adam haline getirdiğini söyleyerek “Burada konuşulan maalesef basit bir yönetmelik değişikliği değil. 6 Ekimde biz buraya nasıl davet edildik biliyor musunuz? Telefonla. Ondan öncede bize bir davetiye geldi. O davetiyenin üzerine bir not iliştirilmiş. Orada deniliyor ki 6 Ekim ama genellikle ilk oturumda çoğunluk sağlanamaz, siz 20 Ekimde gelin. Ondan sonra memleketin en önemli meselesi bu meseleymiş gibi valilikten arka arkaya telefonlar geliyor. Burada bir çoğunluk sağlanmaya çalışılıyor. Nihayetinde yeterli çoğunluk sağlanmıyor. Özellikle sayın vali tarafından çoğunluk sağlanması içinde çok büyük bir uğraş veriliyor. Ama sağlanamıyor. Bugün şöyle bir itiraz var. Ben bir hukukçu olarak da bu itirazı doğru buluyorum. Deniliyor ki zaten böyle bir yönetmelik var. Vakıflar bölge müdürlüğünün belgelerinden de çıkartılmış. Ama kalemin doğru tutulmamasından dolayı bu yönetmelik Bolu merkezinde ki Vakıf yönetiminde yok. Ama ortada ciddi bir şey var. Olağanüstü toplantı var burada. Yani hangi gündem maddesi ile toplandıysa o madde tartışılır. Oraya çoğunluk kabul etse dahi hiçbir şey ekleyemezsiniz. Ankara şube başkanı elinde belgelerle bir şey anlatmak istiyor. Ama bizim dinlememiz engelleniyor. Sayın valim hiç kusura bakmayın ben bunu size hiç yakıştıramadım. Son derece faşizan bir davranış sergileniyor. Burada meselenin özü şudur, Ankara’da yapılan Bolulular gününde sayın belediye başkanının bir dakika ayakta kalmış olmasıdır. Bütün sebep bu. Bu şube başkanını değiştirelim. Yahu şube başkanı bizim ya da sizin bilmediğiniz bir adam değil. Kimin tarafından atandığı belli. Sayın vali tarafından atanmıştır. Bugün şube başkanına yapılan haksızlıktır diyen ben dahil tüm arkadaşlarımızın bu atamada en ufak bir katkısı yok. Bizim atamadan sonra haberimiz oldu. İyi de çalışan birisidir. İlk kez Bolu günleri düzenlenmiştir. Ama bir belediye başkanı orada bir dakika ayakta kaldı diye tüm bunlar yapılıyorsa çok ayıp. Arkadaş kimse kusura bakmasın, bir belediye başkanı mimarlar odası başkanı şu olacak, vakıf başkanı bu olacak diyemez. Şehrin belediye başkanı o şehrin diktatörü değildir. Belediye başkanı şehrin alt yapısı ile uğraşacak.” Dedi.

“BEN BU ŞEHRİN BELEDİYE BAŞKANIYIM. YÖNETMELİĞİ KONUŞ ORADA”

Bu sırada Özcan’ın konuşmasına müdahale eden Başkan Yılmaz ise ; “Benimle ilgili bir probleminiz varsa benimle çözün. Burada konu farklı. Seviyeyi aşmayın, haddinizi de aşmayın, ben bu şehrin belediye başkanıyım. Yönetmeliği konuş orada” şeklinde konuştu. Daha sonra konuşmasına devam eden CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan;

“Burada benim muhatabım belediye başkanı değil, sayın validir” dedi. Bu esnada milletvekili Özcan’la başkan Yılmaz arasında şu diyaloglar yaşandı.

A.Y.  O zaman belediye başkanını konuşma orada.

T.Ö. Bu şehrin kralı yok, Bu şehrin diktatörü yok. Varsa da ben tanımıyorum.

A.Y.  Konuyla ilgili konuş

T.Ö. Sayın valim müdahale edecek misiniz?

A.Y. Şube ile ilgili konuyu söyle

T.Ö. Siz müdahale etmeyin Alaaddin bey, sizinle konuşmuyorum.

A.Y. O zaman benimle neden uğraşıyorsun senin zavallılığın bu işte.

T.Ö. Haddinizi bilin, benimle konuşurken de bu şehrin milletvekili ile konuştuğunu bilerek konuş.

A.Y. O zaman zavallılık yapma. Sen az önce beni buradan dışarıya atarken Belediye Başkanı ile konuştuğunun farkına varamayacak kadar çocukluk yapmasaydın

T.Ö. “Sayın valim bunlara göz mü yumacaksınız? Bir hukuksuzluğa göz yumuyorsunuz. Başkan, size ayıracak 5 bin liram yok. Ama bana o parayı buldurtmayın. Ben herkesten özür diliyorum. Belediye Başkanının seviyesine inerek cevap verdiğim için herkesten özür diliyorum. Sayın vali yardımcısının tutumunu da faşizanca bulduğumu açıkça ifade ediyorum. Bundan sonra ki aşamada da toplantının devamında bulunmayacağımı ifade ediyorum.”

Başkan Yılmaz ise Özcan’a “gidiyorsan git” dedi. Daha sonra Özcan sinirli bir şekilde toplantıyı terk etti.

 

“AMİPLER GİBİ MENFAATE DOĞRU GİTMEM”

 

Özcan’ın ayrılmasının ardından Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Ankara şubesi başkanı Özer Özcan, kürsüye gelerek, Bu memlekette 7.5 yıl müsteşar yardımcılığı, 4 yıl diplomatlık yapmış birisi olarak burada nasıl konuşacağımı bildiğinizi umuyorum. Yapılmak istenen şey aslında Ankara Şubesinin yönetmeliğinin değiştirilmesi değil, şubemizin yönetimiyle birlikte tavsiye edilmesiyle ilgili bir çalışma. Ben çalışma hayatımda Yaşar Okuyan, Murat Başeskioğlu gibi isimlerle çalıştım. Siyasetten çok çeşitli Bakan ile çalıştım. Ben siyasetimin nerede başlayıp nerede biteceğini çok iyi bilirim. Ben siyasi vesayet ile idari vesayete tesir etmek sureti ile Bolumuzun kendi özgür iradesi ile yönetilememesi noktasında mücadele veririz. Bu mücadele sırasında da omurgamız bükülmez. Amipler gibi menfaate doğru gitmem. Mücadelem bunun içindi. İstifa vermek benim için çok zor bir iş değildi. Son derece ekonomik zararlarıma neden olan vakıfta hiçbir zaman çıkar beklemedim. Benim elbette ki bir siyasi görüşüm var. Yazarım, konuşurum. Ama Vakıfta değil. Vakıf haricinde biri yazmama, konuşmama, düşünmeme engel olacak bir yiğit çıkarsa gider kendimi Yeniçağa gölüne atarım. İnanın çok zor şartlarda bir Bolu günleri yaptık. Çok özür diliyorum, Sayın Belediye Başkanının ayakta kalmasından dolayı şikâyetçi olduğunu ben şimdi duyuyorum. Görevi Bolu’yu kalkındırmak ve tanıtmak olan yetkililerin gözü eğer oturacak koltuktaysa buna da çok üzülürüm. Benim hakkım helal olsun. Ama o insanların yapmak zorunda olduğu destek için verdiğim çabayı da helal etmem. Hacca da gitse kul hakkıyla gider. O kulun hakkını ona teslim etmek lazım. Şerefimizle çalıştık. İnanın son Bolu Günlerine kadar benim en ufak bir problemim olmadı. Ben ne istersem kabul edildi. Bende onların isteklerini kabul ettim. Ama ne olduysa Bolu günlerinde oldu. Araya bir münafık mı girdi bilmiyorum. Neden bu ani karar değişikliği?Benim buradaki insanlara bir önerim var. Siyasetinizi bir tarafa bırakın Ankara’da ve Bolu’da ki yönetimden bir heyet seçin. Bu heyet 2 aylık bir çalışma yapsın. Ankara’da ki ya da yeni açılacak bir şubenin nasıl çalışacağını da belirlesin. Ben bu duygularla gözünüzün içine bakarak bu kavganın bitmesini istiyorum Alaaddin Bey. Ben Bolu’da siyaset yapan hiçbir kimseye kötülük yapmadım, kötü konuşmadım. Ben yoruldum, iyi çalıştım. Şu önerim dâhilinde ilk kurulda teşekkür ederek burada çalışma yapma imkanım olacağını düşünüyorum. Bundan sonra da kavga edilmemesini rica ediyorum. Doğrusu benim takatim kalmadı.” Şeklinde konuştu.

 

BURADA SİYASET YAPILACAKSA BİZ ALLAH’INA KADAR YAPARIZ”

 

Özer Özcan’dan sonra söz alan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise toplantıda şu şekilde konuştu; “Bir vakfın çok basit tüzük değişikliği toplantısında fevri bir hareketlilik yaşandı. İş döndü dolaştırıldı bana getirildi. Ben belediye başkanlığına geldiğimden beri siyasi bir davranışta olduğumu kimse söyleyemez.  Bolu’nun dışarıda temsili konusunda çalıştım. Ankara’da yapılan çalışmalarında başından beri içindeyiz. Ankara’da yapılan çalışmalar sanki hiç yokmuş  da sanki Özer bey döneminde olmuş gibi bir şey yok. O daha iki yıllık, biz ise 9 yıldır tüm ilçe belediye başkanları ve valilerimiz ile birlikte çalışma yapıyoruz. Biz bunu bolu için yapıyoruz, siyaset için yapmıyoruz. Bu tür kurumların siyaset dışında kalması lazım. Ama bu kurum siyaset içine çekildi. Bu kurumun başında şuan özer bey varsa, o dönem ki yönetim kurulu iyi bilir, çoğu arkadaşımız tek endişemiz var, siyasi görüşünü öne çıkartır mı? Ondan sonra da kendisi milletvekilliğine aday oldu. O gün vakıftan istifa etmeliydi. Bu vakfın yönetiminde ki insanların çoğu benim siyasi görüşümün dışındadır. Ama ben bu adamların hepsi için oy kullandım. Hem dibine kadar hadiseyi siyasileştireceksiniz. Yönetim kurulunuzda benim siyasi düşüncemden farklı olan insanları ağabey olarak kabul edeceksiniz, onlarla beraber hareket eden Alaaddin Yılmaz’ı siyaset yapmakla suçlayacaksınız. Konu çok basit aslında. Bunu sanki ölüm kalım meselesi haline getirenleri, kendisi olmazsa bu işlerin yürümeyeceğini düşünen insanları anlamam mümkün değildir. Ben Bolu ve dışında ki Bolulu insanları bir araya getirmek için elimden gelen çabayı sar ettim. Ama birileri de direksiyonu eline almaya çalışırsa onlara da müdahale ederim. Eğer burada 9 yıldır tek başına iktidar partisi olarak biz siyaset yapmıyorsak kusura bakmayın. Kararın ne çıkıp çıkmayacağı benim umurumda değil. Senin elinde bir yönetmelik olabilir, bizde yok. Bizim derdimiz Ankara’da değil. Genel bir yapı oluşturmak. Ben vakıfların ilerlemesi için elimi değil, kellemi taşın altına koyuyorum. Çok basit bir tüzük değişikliğini bu hale getirmek anlamsız. Konuşan insanlar hep aynı görüşün insanları. Burada siyaset yapılacaksa biz Allah’ına kadar yaparız. Rahat olun. Kimsenin buraları kullanmasına sıcak bakamayız.   Siyaset yapacaksa gidin siyasi partilerde yapın. Burada siyasi şov yapmayın. Milletvekili diyor ki siz burada oturmayın gidin arkada oturun. Kime, Belediye başkanına. Çocukluk yapıyor, şov yapıyor. Birileri de arkadan müdahale ediyor, kim diye baktığımızda aynı siyasi yapıda ki insanlar.”

 

 OLAĞANÜSTÜ KONGREDE KRİTİK SONUÇ

Toplantıda yapılan konuşmalar dikkate alınarak şubelerin çalışma şartlarını belirleyen yeni bir önergenin yönetim kurulunca oluşturularak Ocak ayı içersindeki Olağan genel kurul toplantısında değerlendirilmesi yönündeki usul değişikliği 23 kabul oyuna karşın 22 ret oyu ile kabul edildi. Başkan Yılmaz toplantıda ret oyu verenlerin Vakıf yönetiminde siyaset yapılmasına da onay verdiklerini söyleyerek oylama sonucunu beklemeden toplantıyı terk etti. Oylama 1 oy farkla Yılmaz’ın istediği şekilde sonuçlandı. Yapılan oylamada 22-22 eşitlik çıktı. Son oyu kullanma sırası Vali Yardımcısı Ömer Eru’ya geldi. Eru, kabul oyu kullanarak, sonucun 23-22 olmasını sağladı. Şimdi gözler Ocak ayındaki olağan kongreye çevrildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124