Mengen’e önemli yatırım

Mengen’e önemli yatırım

Mengen’de kırma eleme tesisi kurulacak ve yeraltı kömür ocağı üretim kapasitesini arttırılacak. Kuzey Anadolu Madencilik, Mengen’de yeraltı kömür madenin üretim kapasitesi arttırmayı hedefliyor.

İlimiz genelinde önemli kömür üretim merkezlerinden birisi olan Mengen İlçemize bağlı Gökçesu Beldesi kırsalında bulunan kömür ocaklarındaki üretim rekoltesi artırılacak. Bölgenin önemli kuruluşlarından Kuzey Anadolu Madencilik yeni yatırım programını açıkladı. Kurulacak olan tesisle beraber yeni iş imkanlarının önü açılabilecek. Proje kapsamında işletmeler dahil 200 kişi çalıştırılacak.

thumbs-b-c-855347ec01461116bf63fb283637e9aa.jpg

Tesis ve kömür ocağı üretimi Mengen ilçemizin Çorakmıtırlar köyü sınırları içinde Kuzey Anadolu Madencilik tarafından açılacak. Kömür üretimi yılda 150 bin tona çıkarılacak. Açıklamada, “Üretim faaliyetleri için yeraltı girişi Üçpınar Madencilik ve Tic. Ltd. Şti. adına kayıtlı olan ve proje konusu ruhsat sahasına ait olan 112 ruhsat ve 1001481 erişim nolu saha üzerinde yapılması planlanıyor.

332174.jpg

461 hektar büyüklüğündeki 744 ruhsat numaralı saha içerisinde gerçekleştirilecek proje ile kömür ocağı üretim kapasitesinin 200.000 ton/yıl (150.000 ton/yıl kömür, 50.000 ton/yıl pasa) olacak şekilde arttırılması ve 150.000 ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi kurulmasını hedefliyoruz. Çıkartılan kömürler tesise getirilip, kurulacak olan kırma eleme tesisinde kırılıp, elenecek. Elenen kömür hazır şekilde çuvallanarak sevk edilecek” denildi.

45491.jpg

Yapılacak olan yatırımla birlikte bölgedeki kömür üretim kapasitesi arttırılmış ve sektörde yüzlerce istihdam sağlanmış olacak. Yapılacak olan yatırımın milyonlarca dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.