“Meraların tamamen tahrip olması diye bir şey söz konusu değildir”

Bolu İl özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman geçtiğimiz Pazar günü meralarının yok olacağını iddia ederek eylem yapan Değirmen deresi, Tokmaklar ve Müstakimler Köylülerinin talepleri hakkında açıklama yaptı

“Meraların tamamen tahrip olması diye bir şey söz konusu değildir”
 Bolu İl özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman Değirmen deresi, Tokmaklar ve Müstakimler Köylülerinin geçtiğimiz Pazar günü yaptıkları açıklamalarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu köylerin arasına gelen mevki de bir firmanın  Çimento Fabrikası hammaddesinin bulunduğu iki adet arazi için Ankara Maden İşleri Genel Müdürlüğünden Maden Ocağı ruhsatı aldığını söyleyen Akduman; “ Ruhsat alınan bu sahadan malzemenin Çimento fabrikasına taşınması, Tokmaklar Köyünden geçen köy yolundan nakledilmesine Köy halkı tarafından itiraz edilmiş, geçisin engellenmesi istenmiştir. Yollar tüm vatandaşın kullanımına açıktır. Daha sonra da yine Müstakimler Köyü içinden geçen mevcut bir yoldan bu hammaddenin taşınmasına yine yasal dayanağı olmadığı halde bu köy halkı tarafından da itiraz edilmiştir.” Dedi.

 

“Yolun geçeceği alandan binlerce

ağacın kesileceği doğru değildir”

“Köy halkımızın bu istekleri göz önüne alınarak başka çareler aranmıştır” diyen Akduman açıklamasında  şu ifadelere yer verdi; “ Köy muhtarları ve Halkı, Müstakimler ve Tokmaklar arasında yaklaşık 30 sene önce Köy Hizmetleri tarafından açılıp iki köyün bağlantı yolu olan yaklaşık 1800 metrelik yolu kesen , büyük bir kısmı taşlık ve heyelan bölgesinden oluşan ve bu düşük mera vasıflı araziden yol açılarak Çimento hammaddesinin Köylerin içinden geçmeden Mengen yoluna bağlantı yolu yapılarak geçirilmesi işlemine Köylülerimiz itiraz etmeyeceklerini beyan etmişlerdir.Bölgede yaklaşık 50 dönüm ve 30 dönüm toplam 80 dönüm iki parça parsel halinde düşük vasıflı mera halinde arazi bulunmaktadır.Mera içinden geçen köylümüzün kullandığı hem mevcut yolun yasal hale gelmesi, hem de bu yola dik açılacak ve Değirmen deresi ve Mengen Yolu bağlantısını sağlayacak yeni yolun açılması için harita-kadastro çalışmaları ilgili firmaca yapılmıştır.Daha sonra bahsi geçen yolların açılması için yapılan proje Valilik Mera komisyonunda görüşülüp uygun görülmüş, onaylanmak üzere Başbakanlık Makamına gönderilmiştir. Henüz Onay işlemi sonuçlanmamıştır. Yolun geçeceği alandan binlerce ağacın kesileceği doğru değildir. Arazi bahsi geçtiği gibi, taşlık, yer yer heyelanların olduğu, fundalık, çalılık olan meyilli düşük vasıflı meradan oluşmaktadır. Meradan daha önce geçirilen Müstakimler ve Tokmaklar Köyü arası mevcut yol yaklaşık 5 metre genişliğinde ve 1800 metre uzunluğundadır. Yeni açılması düşünülen mera içinden geçecek yol ise yaklaşık 5 metre eninde ve 1600 metre uzunluğunda olacaktır. Dolayısı ile hayvanlara otlayacak yer kalmadığı ve meraların tamamen tahrip olması diye bir şey söz konusu değildir.Diğer taraftan idarenin her türlü işlemleri yargı denetimine açık olduğundan, söz konusu işlemlerle ilgili köylülerimiz idare mahkemesine başvuru yapmış olup,hukuki süreç devam etmektedir.Yanlış bir durum varsa Hukukun üstünlüğü gereği mahkemenin alacağı karara göre hareket edilecektir.Köylerimizin içme suyu, yol vs. gibi bazı ihtiyaçlarının karşılanmadığı konusu doğru değildir.Her zaman Özel İdare ve ilgili kurumlarca ayırım gözetmeden köy ihtiyaçlarımız karşılanmaktadır.Yol, su ve diğer hizmetler medeniyettir. Zaten yıllar önce yapılan ve Meradan gerekli izin alınmadan gecen yolu köylülerimiz iki köy bağlantısı diye günlük yaşamlarında ve hayvancılıkta kullanmaktadırlar. Yeni açılması düşünülen yolu da her türlü ihtiyaçları için kullanacaklardır. Bu yolların yasal hale gelmesi için gerekli izinler alınmış, Mera komisyonu ve İl Encümeni ve teknik heyetler mevzuata uygun hareket etmişlerdir. Bu konuda şu veya bu şahsın art niyet göstermesi taraflı ve kanunsuz hareket etmesi mümkün olmayıp, kişilerin karalanması hedef gösterilmesi yanlıştır.” 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124