Meşhur Mengen peyniri için yeni tesis

Meşhur Mengen peyniri için yeni tesis

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mengen İl Genel Meclis üyesi Eyüp Beşli, dün akşam düzenlediği iftarda Mengen’de yapılması planlanan ve projesi onaylanan Süt Ürünleri Üretim Tesisi hakkında bilgi verdi.

Mengen ilçesinde yapılması planlanan Mengen ve Köyleri Süt Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Süt Ürünleri Üretim Tesisi Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bolu Valiliği de resmi twitter hesabından bu gelişmeyi duyurmuştu. Mengen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmek istenen proje sonucunda Mengen’e 2.3 milyon liralık bir tesis kazandırılmış olacak.

Tesis üreticiye daha hızlı, daha sağlıklı koşullarda süt ürünleri ulaştırmayı ve devamında tüketicileri Mengen’in doğal ve organik ürünleriyle buluşturmayı hedefliyor. Tesiste başta Mengen Peyniri olmak üzere yöresel ve geleneksel süt ürünleri üretilmesi amaçlanıyor. Bu projeyle aynı zamanda Mengen’de yerel bir kalkınma da bekleniyor.

Mengen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü projenin onaylandığını şöyle duyurmuştu:

Değerli Mengenliler, İlçe Müdürlüğümüzce hazırlanan projemiz önce Bolu Valiliğinde sonra da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca kabul edildi. İlçemize yaklaşık 2.3 milyon TL değerinde bir tesis kazandırılmış olacak. Bu tesiste başta Mengen Peyniri olmak üzere yöresel ve geleneksel süt ürünlerimiz üretilecektir. Çiftçimiz kazanacak, hemşehrilerimiz Mengen Peyniri’ne güvenli şekilde ulaşacaktır. Proje S.S. Mengen ve Köyleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından yürütülecektir.”

mengen-peyniri.jpg

CHP Mengen İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Beşli dün düzenlediği iftar programında konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Ekonomik yönden Mengen’in kalkınması için Mengen’ bir kooperatif kurduk. Bu kooperatifin kurucu başkanıyım. Kooperatif şu anda bankadan kredisini aldı. Süt toplamaya başladı. En kısa zamanda da Mengen Peynir’ini tüm dünyaya tanıtmak adına gerekli çalışmalara başlayacaktır. Ben kooperatifin kurucu başkanı olarak kooperatifin gerçek sahiplerine yani üreticilere devrettim. Şu anda kooperatifin üreticileri ve yöneticileri bunu gerçekten hak eden kişilerdir. Biz de bu kooperatifin gelişmesi ve kalkınması için, gereken çalışmalara destek olmak için, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum