Metin, Bolu’nun mağduriyetini giderecek

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin BTSO’ nun haftalık olağan toplantısında yaptığı konuşmasında Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksine değindi. Bolu’nun 2011 yılında güncellenen sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde 11. sırada yer alıyor olmasının bazı dezavantajlarının olduğunu vurgulayan Metin; “Bu sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu bizim hep önümüze çıkacak. Dün teşviklerde, bugün sigorta primlerinde çıktı; yarın bir başka konuda çıkacak. Ben gider gitmez bir inceleme yaptıracağım. Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi, kısaca SEGE dediğimiz sistemi yürüten Kalkınma Bakanlığı ile irtibata geçip parametrelerimizin neler olduğunu öğreneceğiz. Bunların nasıl temin edildiğini, doğru olup olmadığını araştıracağız. Ondan sonra oturup, tespit edilmiş yanlışlıklar varsa konunun üstüne gideriz.”şeklinde konuştu.

Metin, Bolu’nun mağduriyetini giderecek
 Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu haftalık olağan toplantısına ve yeni dönem ilk Meclis toplantısına konuk olarak katıldı. TSO’yu ziyaretinde ilk olarak Oda Yönetim Kurulu toplantısına konuk olan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TSO Yönetiminin gündemi ve çalışmaları hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş’ten bilgiler aldı. Bolu’nun Kalkınma Bakanlığı tarafından 2011 yılında güncellenen sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde 11. sırada yer alıyor olmasının sonuçlarının masaya yatırıldığı toplantıda, Bolu’nun bu dezavantajlı durumunun düzeltilmesi için Fatih Metin’in desteği istendi. Ayrıca gündemdeki diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Türker Ateş, “TOBB’nin ve bizlerin doğrudan ilişkili olduğu Bakanlıkta bulunuyor olmanız bizler için önemli bir şans. Gerek göstergeler, gerekse teşvikler vb. hususlardaki sorunlarımızın, sizlerin ve merkezi yönetimin desteği olmadan çözüme kavuşması söz konusu değil. Bu dönemde, reel sektörümüze faydalı olacak birçok güzel projenin altına beraberce imza atmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Devamında TSO’nun 2013-2017 dönemi birinci Meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Gökhan Yaman, yaptığı açılış konuşmasında Oda Meclisinin, Bolu ekonomisinin bel kemiğini oluşturan bütün sektörlerin temsil edildiği bir platform olduğunu vurgulayarak, birlik ve beraberlik içinde, tüccar ve sanayicinin önünü açacak çalışmalarda bulunulacağını kaydetti. Yaman, “Üyelerimizin ve İlimizin Odamızdan beklentileri önceki yıllara nazaran çok daha fazlalaştı. Bizler her zaman üyelerimize ve şehrimize olan bu sorumluluğumuzun farkında olarak çalışmaya devam edeceğiz. Şunu unutmayalım ki, Odamız İlimizin en önemli sivil toplum örgütlenmesidir. Bolu’nun en önde gelen kanaat önderidir. Odamız, tüccar ve sanayicimizi, İlimizin genel yararını ve çıkarını ilgilendiren her konuda lokomotif görevini üstlenecektir” dedi.

 

Bolumuza faydalı olma noktasında gayret sarf edeceğiz

 

Toplantı gündemi içinde Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Yönetim Kurulu olarak işbaşı yaptıkları 29 Haziran 2013 tarihinden itibaren yaptıkları çalışmaları içeren faaliyet raporunu Oda Meclisine aktardı. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından, toplantıya konuk olarak katılan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin kürsüye geldi. Konuşmasına, Meclise seçilen üyeleri tebrik ederek ve başarılar dileyerek başlayan Fatih Metin, Oda Meclisinin bu dönemde bayrağı çok daha ilerilere taşıyacak hizmetlerde bulunacağına inandığını ifade etti. Beş yıllık Ak Parti İl Başkanlığı, dört yıllık milletvekilliği ve şimdi de 2011 yılından bu yana yürüttüğü Bakan Yardımcılığı görevleri sayesinde Bolu’yu her yönden görme ve tanıma şansı elde ettiğini söyleyen Fatih Metin, “Bunun bir faydası, bir katma değeri olması lazım. O noktada böyle bir fırsat elimize geçmiş oldu. İnşallah bu görevlerde, sizlerle beraber Bolumuza faydalı olma noktasında gayret sarf edeceğiz” dedi.

 

“Hükümet Reform Yaptı, Özel Sektör 1’i 10’a Dönüştürdü”

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapısı ve çalışma şekli hakkında Meclis üyelerine bilgiler veren Bakan Yardımcısı Fatih Metin, şunları kaydetti: “Bizim Bakanlık olarak, hizmetlerimizde bir sloganımız var: “En Kolay Ticaret, En Güvenli Ticaret”. Yapacağımız yasal düzenlemelerle, uygulamaya koyacağımız projelerimizle, ülkemizin dünyada en kolay ticaretin ve en güvenli ticaretin yapıldığı ülke olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Biz Bakanlık olarak yürütme kademesindeyiz. Ülkeyi ileriye taşıyacak olan ise özel sektördür. Son 10 yılda hükümetimizin gerçekleştirmiş olduğu reformlarla özel sektör 1’i 10’a dönüştürdü. Burada tüccar ve sanayicimizin büyük katkısı var. Bizler de yeni bir yapılanma olmamıza rağmen tüccar ve sanayicimizin önünü açacak yasal düzenlemelere büyük önem veriyoruz.”

“SEGE Konusunu Bizzat İnceleyeceğim”

Konuşmasında, son günlerde gündemde olan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) konusuna da değinen Fatih Metin, hükümetin bir uygulama yaptığı zaman, bunda adaleti sağlamak için bir parametre belirlediğini ve mevcut göstergelerinden hareketle Bolu’nun belirlenen bu kriterlerin hep yukarısında yer aldığını dile getirdi. “Bu bir yönden sevindirici bir konu olmasına rağmen, reel anlamda yansımasını hissedemiyoruz” diyen Metin, “En büyük sıkıntımız da bu. İlçeler ile merkez arasında inanılmaz bir gelir dağılımı farkı var. Bolu’nun merkezi gelişmiş durumda, ama ilçeleri listenin en aşağısında. Bu sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu bizim hep önümüze çıkacak. Dün teşviklerde, bugün sigorta primlerinde çıktı; yarın bir başka konuda çıkacak. Burada yapmamız gereken ne? Ben gider gitmez bir inceleme yaptıracağım. Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi, kısaca SEGE dediğimiz sistemi yürüten Kalkınma Bakanlığı ile irtibata geçip parametrelerimizin neler olduğunu öğreneceğiz. Bunların nasıl temin edildiğini, doğru olup olmadığını araştıracağız. Ondan sonra oturup, tespit edilmiş yanlışlıklar varsa konunun üstüne gideriz.” Biçiminde konuştu.2002 yılında Bolu’da mevcut olan 23 bin sigortalıya karşılık 2011 yılına gelindiğinde bu rakamın 43 binlere ulaştığından söz eden Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Görüldüğü gibi % 100’lük bir artış var. Yatırım, üretim olmazsa bu rakam artmaz. Dolayısıyla yatırım da üretim de var. Teşvik olmamasına rağmen, ilave OSB’mize talebin çok olduğu, hatta seçici davranıldığı yönünde bilgiler alıyoruz. Bunlar güzel haberler.” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124