Mevcut yönetim derhal istifa etmeli##hb_manset.gif

Mevcut yönetim derhal istifa etmeli##hb_manset.gif

Bolu S.S.Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifi Yön. Kur. Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu kooperatifin yanlış yönetim sonucunda Bolu esnafını zor duruma düşürdüğünü söyleyerek; “Müfettiş...

Bolu S.S.Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifi Yön. Kur. Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu kooperatifin yanlış yönetim sonucunda Bolu esnafını zor duruma düşürdüğünü söyleyerek; “Müfettiş raporunda belirtilen 11 maddelik suç unsuru konularını genel kurulda açıklamayı daha uygun görüyorum. Bu durum karşısında mevcut yönetim derhal istifa etmelidir” dedi.

 

Bolu S.S.Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifi Yön. Kur. Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu 3 Nisan 2011 tarihinde yapılacak olan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Olağan Genel Kurul kongresi öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Bolu’da büyük mağazaların hızla çoğalması yüzünden küçük esnafların onlarla rekabet edemez hale geldiğini söyleyen Çavuşoğlu; “Bu durumda esnafımız işyerlerini devam ettirebilmek için kredi talepleri olduğu zaman bankalardan kredi talep ettiklerinde birçoğunun kredi borcu, kredi kartı borcu, çek yazılma sorunu, senet protestosu gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bizden önceki esnaflarımızın bizlere bıraktığı 2500 üye ile birlikte şehrin merkezinde bir otel bir lokanta ve kooperatifin kendine ait işyeri ve milyarlarca nakit para bırakmışlardır” dedi. Kooperatif yönetiminin görevinin de devletin verdiği düşük faizli kredileri esnafa yansıtarak onların işlerini devam ettirmesini sağlamaktan ibaret olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu; “Ama biz ne yaptık; 2500 üyenin 2000 kişisini üyelikten o veya bu şekilde sildik, Düzensiz dağıtılan krediler neticesinde kooperatif kredi veremez hale geldi, Kredi vermek için aranan şartlar daha da ağırlaştırıldı, Biz esnafımızı bankalara mecbur ettik, TBMM'de görüşülerek çıkarılan torba yasası kanununda belirtilen esnafa iyileştirme olmasını sayın bakanın açıklamasına rağmen Sayın Başkan Ahmet Yoldaş esnafa iyileştirme olmadığını söyleyerek avukatları icra takibi yapıp esnafı zor duruma düşürmüştür.”diye konuştu.

 

sarışın mso-layout-grid-align: none;">Keyfi yönetimin faturası ağır oldu

 

Kooperatif yönetiminin tutarsız bencil ve işgüzarlığı yüzünden Bolu esnafının küstürüldüğünü de sözlerine ekleyen Çavuşoğlu; “Kooperatifi Ahmet Yoltaş, Orhan Fırat ve Ömer Gümüş şahsi şirketiymiş gibi yönetmektedirler. Kooperatife borcunu ödeyemeyen esnaf avukatların baskısı altında iş yapamaz hale getirildi. Esnafın lehine olan düzenlemeler esnafa iyi anlatılmadığı gibi, merkez birliğinden gelen genelgelerin hiç birinden yönetimin haberi olmadı, Sadece Ana başlıklarını bizlere aktardılar. 1 yıldır alınan hiçbir karardan şahsen benimde haberim yok. Alınan kararları Ahmet Yoltaş, Ömer Gümüş toplantıdan önce baş başa görüşür yönetime sunulur yönetim kuruluda imzalar.” Şeklinde konuştu.

 

Yeni bir yönetim kuruluna ihtiyaç var

 

11 maddelik müfettiş raporunda kooperatifteki yapılan yolsuzlukların kooperatifi ve yönetim kurulunu ne kadar vahim duruma getirdiğinin daha rahat görülebileceğini de işaret eden Çavuşoğlu; “Benim anlattıklarımın daha fazlasını Bakanlık müfettişlerinin belirlediği raporlar doğruladı ve Bolu Esnaf ve Sanatkârlar kredi kooperatifi ne yazık ki 2.defa mahkemelere taşındı. Peki, burada yalnız yönetimin mi suçu var hayır en büyük suçlu Ahmet Yoltaş, Orhan Fırat kadar Denetleyici aynı zamanda Bölge Birliği başkanı ve de merkez birliği başkan yardımcısı olan Ömer Gümüşün’dür. Çünkü ben bu yanlışları gördüm Sayın Ömer Gümüş'e rapor halinde verdim kendisi hiçbir işlem yapmadığı gibi yaptıklarının doğru olduğunu söyleyerek daha çok hata yapmasına sebep oldu. Sonuç hüsran. Müfettiş raporunda belirtilen 11 maddelik suç unsuru konularını genel kurulda açıklamayı daha uygun görüyorum. Bu durum karşısında mevcut yönetim derhal istifa etmeli güvenilir, saygın, dürüst helali haramı bilen kişilerden oluşan yeni bir yönetim oluşturulmalıdır.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.