MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FETÖ’CÜ MÜ?

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile ilgili Balıkesir’de görev yaptığı dönemde birlikte yurtdışı gezilerine çıktığı kişilerden bazılarının FETÖ’den tutuklanmış olmasıyla ilgili basında çıkan haberlere istinaden açıklamalarda bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan; “Bolu’da bir çok öğretmen açığa alındı. Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in de bu konu da bir çok önerisi oldu ama biz bu müdürün neci olduğunu henüz kestiremedik” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FETÖ’CÜ MÜ?

HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan parti binasında Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in 2014 yılında aralarında bugün FETÖ’den tutuklu kişilerle çekilmiş bir fotoğrafı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

“FETÖ ile mücadele ediyoruz fakat FETÖ’cü olduğu iddia edilen bir müdür Bolu’da görev yapıyor” diyen Özcan açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Sayın Yusuf Cengiz ile ilgili çok ciddi iddialar var. Bizde uzun zamandır bu konuyu takip ediyoruz. Bu konu Bolu’dan kaynaklı bir şey değil. Müdürün daha önceden görev yaptığı Balıkesir’den kaynaklı bir olay. Biliyorsunuz bunlar FETÖ ile mücadele ediyoruz diyor. Bu konu içinde de Bolu’da bir çok öğretmen açığa alındı. Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in de bu konu da bir çok önerisi oldu ama biz bu müdürün neci olduğunu henüz kestiremedik. Bakın şurada bir fotoğraf var ve bu fotoğraf herkeste var. Bu fotoğrafların kaynağı da Balıkesir. Bizim müdür ile ilgili şahsi bir meselemiz de yok. Balıkesir’de ki gazetecilerin iddiası ise şu; 17 – 25 Aralık’tan sonra bu fotoğrafın FETÖ ekibi tarafından Romanya ve Bulgaristan’a götürülen kişilerin çektirdiğini söylüyorlar. Fotoğrafta müdürün yanında duran kişi Ahmet Doğan. Balıkesir’de “Milli Eğitim İmamı” olarak biliniyor ve şu anda tutuklanarak Kepsuk cezaevinde yatıyor. Bizim sorularımız ise net. Bu fotoğraftakiler kim? Sayın müdür çıkıp bu iddiaları yanıtlayacak. Bu ziyaretler ne zaman gerçekleşti resmi mi yok özel mi? Hepsini yanıtlayacak.

FETÖ ile mücadele ediyoruz fakat FETÖ’cü olduğu iddia edilen bir müdür Bolu’da görev yapıyor.”

“DOSYA BAKANA ULAŞMIYOR”

Bu olaylar hakkında ki diğer şaşırtıcı bilgi ise Bolu Valiliği tarafından Ankara’ya dosya gönderiliyor. Ancak her nedense bu dosya bir türlü Bakan Yardımcısı’na ve Milli Eğitim Bakanı’na ulaşmıyor. Ben bu konu için sayın Bakan ile görüştüm. Dosyanın gönderildiği tarihi de verdim. Bununla birlikte bu dosyanın içinde ne olduğunu ben de bilmiyorum. O dosyanın ulaşmadığını söyledi ve üstünü araştırdı yine de ulaşamadı. Ben bu konuyu mecliste de açtım. Bakan dosyayı benden istedi. Ben de dosyanın benim olmadığını söyledim. İşte benim korkum da buydu. Dosyalar Bolu’da hazırlandı ve eğer bu dosya size ulaşmadıysa hala üst düzey bürokraside bu adamları koruyan bürokratlar var. Bunlar kim ise üzerlerine gidilsin.

VALİ BARUŞ SORUŞTURMA İZNİ VERMEMİŞ

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in 10. Yıl marşının okutulmasını yasaklamasının ardından Bolu Valisi Aydın Baruş’un Cengiz hakkında soruşturma izni vermediğini belirten CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan; “Ben buradan Bolu Valisi’ni de görevini yapmamak ile suçluyorum. Bakın ben size somut da bir örnek vereyim. Hatırlarsınız müdür 16 Haziran tarihinde 10. Yıl Marşı’nı yasaklamıştı.

Ankara’dan duyarlı bir vatandaş şikayette bulunmuş, ben de yeni öğrendim. Valilik de bu konu hakkında diyor ki; olayın tarihi 16 Haziran2016 ama olayın öğrenilme tarihi 29 Temmuz 2016.

Bu olay karşısında ise bu kararın resmi bir karar olmadığını, müdürün bir söyleşide söylediğini belirtiyor. O yüzden kendisine soruşturma izni vermemiş. Bu sebeple Bolu Valisi Aydın Baruş’un olaylara objektif yaklaşmadığını düşünüyorum.

ŞAİBE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRÜZ

Bu konu ile ilgili yetkili tüm siyasilerin bilgisi var. Bu müdür FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile ilgili olarak birçok öneride bulunup öğretmen açığa aldırıyor. O halde bu yetkililer çıkıp bir açıklama yapacak “ya biz bu konuyu adam gibi araştıracağız yada bu müdür FETÖ’cü değil biz bu kişiye kefiliz” diyecekler. Eğer bu açıklamalar yapılmazsa Bolu’da açığa alınan öğretmenlerin işlemlerinde şaibe olduğunu ilan ediyoruz. Biz yapılan tüm bu işlemlere şüphe ile bakıyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
s.tk
s.tk - 5 yıl Önce

daha ne müdürler var daha ne müdürler

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124