Mısır ruhunu arıyor

Mısır’da yapılan askeri darbe dünyada büyük bir yankı yarattı. Yaşananları Bolu halkına sorduk. Ortaya ilginç tahliller çıktı.

Mısır ruhunu arıyor
 Haber; Ayşe Muş

 

Mısır'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, yemin töreninin ardından hükümet kurma çalışmalarına başladı. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yurtdışına çıkış yasağı getirildi. Müslüman Kardeşler liderlerinden 20 kişi tutuklandı. Mısır'ın Gazze sınırına yakın bir bölgede İslamcı bir grubun roket ve füzelerle saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Milyonlarca Mısırlı, protestolar sonucu Mursi iktidarını devirdi, şimdi ise yeni bir yönetim arıyor. Geçici hükümet kurmakla görevlendirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, hükümet kurma çalışmalarına başladı. Mansur ilk olarak eski Başbakan Kemal el-Cenzuri ile görüştü. Hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği sırada yargı makamlarınca, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderleri hakkında "yargıya hakaret" suçundan kanuni işlem başlatıldı. Mısır Başsavcılığı, Mursi, Müslüman Kardeşler ve El-Vasat Partisi yöneticilerinden 8 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Müslüman Kardeşler liderlerinden 20 kişinin tutuklandığı, 500 kişinin de arananlar listesinde olduğu açıklandı. Öte yandan dün sabahın erken saatlerinde Mısır'ın Sina Yarımadası'ndan saldırı haberleri geldi. İslamcı bir grubun El Ariş Havaalanı ve Gazze sınırındaki 3 farklı askeri kontrol noktasına saldırı düzenlediği bildirildi. Roket ve füze saldırılarının ardından bölgede güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında çatışma yaşandığı kaydedildi. Bolu olay gazetesi olarak Mısır’da yaşanan süreçle ilgili halkın görüşlerini aldık.

                            

 

“Biz bu filmi daha önce gördük”

 

Mustafa Yünlüoğlu /Eski Bolu Milletvekili

 

“Mısır’da ve ramazan arifesinde Müslümanların, mısır halkının seçmiş olduğu bir cumhurbaşkanının düşürülmesini kesinlikle tasvip etmiyoruz. Biz bu filmi daha önce gördük. Bu egemen güçlerin beynelmilel bildik oyunlarıdır. Çünkü bu işin iç ve dış bağlantıları var. Mısır halkı durumu tespit etmiştir. Demokratik iradeye saygı göstermek lazım.80 yıllık ihmal edilmiş görevlerin halledilmesini beklemek beyhudedir. Ama bir takım egemen güçler ile Ortadoğu’da planları olan bir takım rant çevreleri bu durumdan rahatsız olmuşlardır. Yoksa 80 yıllık bir mücadele geleneğinden başa gelen Mursi hiç kimseyi kırmadan, yakmadan, dökmeden seçimle iş başına geldiği halde egemen güçler buna mani olmaktadır. Ama bir gün bu oyun bozulacaktır Nasıl ki Türkiye’de 28 Şubat sürecinden sonra bu toplum gerçekleri gördüyse mısır halkı ve mısır halkının şahsında Ortadoğu halkları bu gerçekleri görecektir. İş tersine dönecektir. Allah Mısır’daki halka ve ümmete yardımcı olsun.”

        

“Gelecek yönetimde Müslümanların hâkimiyeti esas olacaktır”

              

  M. Cengiz Poyraz/ Emekli

 

“ Mısır, Arap baharının en önemli ayaklarından biriydi. Orada daha ziyade Kürtlülerin Müslümanlara olan olumsuz tutum ve tavırları cumhurbaşkanının varlığından son derece rahatsız olmuş ve dünyanın da arkasına desteğini alarak yani bu ülkelerde ekonomik hesapları olan dünya devletlerinin de desteğini alarak son ayağının sahneye konulduğu halk hareketi şeklinde olay bitirilmiştir. Bundan sonra gelecek olan yönetimde Müslümanların hâkimiyeti esas olacaktır. Bu İsraillin orta doğudaki hesaplarının ayağı yere bassın diye yapılan bir alt yapı çalışmasıdır. Ona mani olacak her türlü handikap, bir şekilde siyasi bir taktikle provokasyonlarla bozulmaya çalışılmaktadır. Türkiye’deki Taksim olaylarının arka planlarını açıklanırken tahrir meydanındaki ilk hareketin halkın arasına katılan provokatörlerin birkaç kişiyi ezmesiyle halkı ayaklandırması şeklinde ifade edilmiştir. Mısırın geneline bakacak olursak orada Müslümanlar ağırlıkta gibi görünüyor ama sahnede bulunanlar resmi başka gösteriyor. Sanki halkın isyanı ve ihtilali olarak gösteriyorlar. İnsanlar yanılmamalı. Netice itibari ile dünyanın itelemesi ve baskısıyla en yakın zamanda seçime gidilecektir. Eski fotoğraf yerine konacaktır. Eğer bu hareketler örnek alınarak orta doğuda başka hareketler tetiklenirse bu dünya içinde sıkıntılı, Müslümanlar içinde sıkıntılı, insanlar içinde sıkıntılı olur diye düşünüyorum. Endişe içindeyim inşallah iyi olur.”

 

“Darbe sorunları çözmez daha da derinleştirir”

 

Ahmet Özmen/ Emekli

“Mısır’da yaşananlar demokrasiye vurulmuş bir darbedir. ABD ve İsrail gibi dış güçlerin oyunudur. Sonuçta sandıkla gelen sandıkla gitmelidir. Türkiye açısından bakarsak askeri darbe sorunları çözmez daha da derinleştirir.”   

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2013, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124