Nergiz Hocadan tercih yapacaklara önemli uyarılar

Nergiz Hocadan tercih yapacaklara önemli uyarılar

Bolu’nun eğitimdeki gururu olan Bolu Final Okulu’nun Rehberlik Bölüm Başkanı Nergiz Ülker Hoca, bu yıl Üniversite tercihi yapacak öğrencilere ve velilere önemli uyarılarda bulundu. Ülker; “Öncelikli olarak velilerimiz ve öğrencilerimiz tercih kılavuzunu mutlaka çok iyi okumalıdır” dedi.

Haber: Semih Baykal 
2017 yılı LYs sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci hangi Üniversiteyi ve bölümü tercih yapacağı konusunda düşünmeye başladı. Bu konu’da bizde Olay Gündem Gazetesi olarak öğrencilerin ve velilerin nelere dikkat etmesi konusunda Bolu Final Okulu’nun  Rehberlik Bölüm Başkanı Nergiz Ülker hoca ile görüştük. 
“TERCİH KILAVUZUNU MUTLAKA ÇOK İYİ OKUMALILAR”
Bu yıl Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin, ilk olarak ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunu mutlaka çok iyi okumaları gerektiğini belirten Ülker hoca; “ Öncelikli olarak velilerimiz ve öğrencilerimiz tercih kılavuzunu mutlaka çok iyi okumalıdır. Eğer öğrecilerimiz 4 yıllık bir Üniversite tercih edeceklerse başarı sıralamasını baz alıyoruz. Yok 2 yıllık bir Üniversite tercih edeceklerse puanı baz alarak yapacağız. Ama mutlaka ilk 5 tercihimizi nasıl olsa gelmez diyerek yazmamız gerekiyor. Çünkü tercihlerde kayma dediğimiz bir olay var. Yani yüksekten yazdığımız bölümler ya tercih edilmiyor ya da her yıl Üniversitelerde fazladan bölümler açılıyor. Bu yüzden öğrencilerimiz tercih yaparken, yüksekten başlamaları gerekiyor. Daha sonra başarı sıralamaları ve puanları tutan yerleri yazacaklar. Bu yıl Üniversiteye gitmeyi garatilemek isteyen öğreciler en alta doğru da kendi bölümünden daha düşük bölüm yazmaları gerekiyor. Fakat akıllarında sene tekrar sınava girmek fikri olan öğrenciler istemedikleri bölümleri gelse gitmem diyerek sakın tercih yapmasınlar. Çünkü tercih yaptığı bölüm geldiği takdirde okula kayıt yaptırsınlar ya da yaptırmasınlar seneye puanları yarı yarı düşecek” diye belirtti. 
“ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN BURS İMKANLARINI YURT FİYATLARINI İYİ ARAŞTIRSINLAR”
Özel Üniversiteleri tercih yapmak isteyen öğrencilere de önemli uyarılarda bulunan Ülker; “Ayrıca Özel Üniversite’de okumayı düşünen öğrenciler varsa,  okulların öğrencin işlerini ve temsilciliklerini arayarak bilgi alsınlar. Bir de okulların burs imkanlarını, yurt fiyatlarını iyi araştırsınlar ve tercihlerini ona göre yapsınlar” dedi. 
“MUTLAKA REHBER HOCALARDAN DESTEK ALSINLAR”
Açıklamalarının devamında Ülker, öğrencilerin ve velilerin tercih yaparken mutlaka rehber hocalardan destek alması gerektiğini ifade ederek; “Tercih yapacak öğrecilerimiz, mutlaka rehber hocalardan destek alsınlar. Bolu’da bu noktada biz bir alternatifiz. Tercih dönemi boyunca bizden yardım alabilir. Benle birlikte 3 rehberlik öğretmenimizle beraber tercih dönemi boyunca okulumuzun dışında gelecek tüm öğrencilerimize doğru tercih yapmalarına yardım etmek için buradayız. Tercih bürolarımız pazartesinden itibaren öğrencilerin hizmetine başlayacak” diye ifade etti. 
“BOLU EĞİTİM DE BİRAZ DAHA ÖN PLANA ÇIKMAYA BAŞLADI”
Bu yıl ki lys sonuçlarına göre hem okullarının başarısını hem de Bolu’nun başarısını değerlendiren Ülker; “Bizim okulumuzun gururu bu sene YGS’de Bolu’da birinci olan Mert Can Boz’dur. Ama biz sadece Mert Can’la sınırlı kalmadık. Bu sene ilk bin’e çok sayıda öğrencimiz girdi. Bizim açımızdan bu yıl güzel geçti. Bolu için baktığımızda da bu yıl güzel oldu. Türkiye genelinde artık Bolu eğitim de biraz daha ön plana çıkmaya başladı” şeklinde değerlendirdi. 
“ÇOCUKLARA KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLSUNLAR”
Son olarak bu yıl YGS ve LYS’de başarılı olamayan öğrencilere yönelik ailelerin nasıl bir yaklaşımda bulunması gerektiği konusunda açıklama yapan Ülker; “ Başarı tabiki her zaman önemlidir. Ama hayatta herşey başarı değildir. Öncelikle veliler çocuklarının psikolojik durumunu düşünmesi gerekiyor. Öğrenci istediği bölümü ya da velisinin bekletisinin altında bir puan kazanabilir. Bu nokta da veliler çocuklarına kızmamalı ve destek olmalıdır. Çünkü başarı bu sene olmazsa, seneye olacaktır. Önemli olan çocuklarının sağlığı ve psikolojisidir. Bu yüzden çocuklara köstek değil destek olsunlar” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.