On binler Demokrasi meydanında

On binler Demokrasi meydanında

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümünde on binlerce kişi şehitler,gaziler ve demokrasiye sahip çıkma için ilimizin demokrasi meydanını doldurdu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlar Pazar gününü Pazartesi gününe bağlayan geceye kadar nöbet tutacak.

Haber: Semih Baykal

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında on binlerce kişi ilk olarak kent meydanından Demokrasi meydanına kadar ellerinde Türk Bayrakları, pankartlar ve sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşe Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Muammer Alper, siyasi parti il başkanları ve üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu, Kurum ve Kuruşların Müdürleri ve on binlerce vatandaş katıldı. Yürüşün ardından Demokrasi Meydanında düzenlenen etkinler ilk olarak Tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Yeşil Cami İmamı tarafından Kuran-ı Kerim tivaleti okundu. Ardından 11 dakikalık 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterimi düzenlendi. Sinevizyon gösteriminin ardından Bolulu şehitlerin ailelerine Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Güldane Ergin Can’ın yaptığı 15 Temmuz şehitler köprüsü hüsn-i hat tabloları hediye edildi. Hediyelerin ardından 15 Temmuz konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında birinci olan öğrencilere ödülleri verildi.Ödül töreninin ardından protokol konuşmaları düzenlendi.

“UNUTMAYALIM HAİNLİK ÜNİFORMADA DEĞİL KANDADIR”

İlk olarak konuşma yapmak için kürsüye gelen Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Adem Evcil şunları söyledi; “Bir sene önce hain darbe girşimine karşı koymak için millet olarak ellerimize bayraklarımızı alarak meydanlara koştuk. O gün Şehitlik makamına erişebilmek için bir an olsun korkmadan vatanımıza, demokrasiye ve Milli iradeye sahip çıkmak için meydanlardaydık. Sayın Genel Başkanımda hain darbe girişimi günü önce milletim ve vatanım dedi. Haçlılar birleşmişken bu tehditi bertaraf etmek için birlik olmamızı istedi. O gün bir an olsun üstünden uçaklar uçan merkez binamızdan ayrılmadı. Bir an olsun millete inanmaktan birlikten yana olmaktan vazgeçmedi. 15 Temmuz Darbe Girişiminin hemen akabinde de Ömer Halis Demir’in ve özel harekatın binasına ziyarete gitti. Başkanımız orada şöyle bir ifade kullandı; “12 Eylül’de bizim çocuklar kazandı diyorlardı. 15 Temmuz da onların gayrimeşru çocukları kaybetti halk kazandı.” Onların tankları, topları ve uçakları vardı. Ama bizim de peygamberimizin duası üzerimizdeydi ve tunç gibi iman dolu yüreğimiz ile Türk bayrağımız vardı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şahit olduğum bir konuyu siz değerli vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Şehit ailesinin bir konuşmasına şahit oldum. Hayatımda en sarsıldığım anlardan biriydi. Şehit ailesi o gün şunları konuşuyordu; ‘Eğer ayıp olmayacağını bilsem oynardım. Bizim ailemizin kanı şerefli bayrağımızın içinde yer alacak’.İşe biz böyle yüreği vatan sevgiyle dolu bir milletiz. Son olarak bütün şehitlerimiz bizim için kutsaldır. Şunu unutmayalım hainlik üniformada değil kandadır.Mehmetçik ile haini bir tutmayalım” diye söyledi.

“BİZDE YURTTA BARIŞI BAŞARDIK”

Evcil’in konuşmasının ardından uzun süredir rahatsız olmasına rağmen Milletini bu önemli günde yalnız bırakmayan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kazım Karsu konuşma yaptı. Karsu; “ Değerli Cumhuriyetçilerin demokratları hoşgeldiniz. Burası bir ermeydanı. Burada Türk polisi ve askeri kendini göstermiştir. Arkadaşlar nasıl dostlarımızın kardeşlerimizin şehit olduğunu anlattılar. Bu sözlerden sonra tek anlatacağım bir şey var. Birbirimizi sevelim. Yapamazsak Suriye, Irak, İran gibi oluruz. Mustafa Kemal Atatürk demişti ki ‘Yurtta sulh, cihanda sulh.’ Bizde yurtta barışı başardık. Şimdi sıra barışı ilan ederek birbirimizi kucaklayalım” dedi.

“BU MEYDANI HINCA HINÇ DOLDURAN HEMŞEHRİLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay konuşmasında ise şunları ifade etti; “ 15 Temmuza’a dair aslında çok şey var konuşalacak. Şehit Ozan Özen kardeşimin nişanlı Büşra, 18 yaşında ben şehit olmaya gidiyorum diyen Fatih Kalu kardeşimin dediklerini duydunuz. O hain işgal girişminin olduğu gece bu ülkenin üzerinden parazitlerin temzilendiği gecedir. O hainlerin alçakların namussuzların şerefsizliklerini dip yaptığı gecedir. O gece Sakarya’dır, Dumlupınar’dır, Çanakkale’dir. Nasıl oralarda 7 düvele karşı savaştıysak aynı şekilde 1 yıl önce bu günde öyle savaştık. Kendi içimizdeki saygımızı sevgimizi eksiltmeyelim. Biz bunu yaptığımız sürece Amerika’nın uşakları, FETÖ’cüler, PKK bizi bölemez. Bu millet tankın egzozuna tişört tıkarken. Kamyonla meydanlara adam taşıyan olduğu sürece bu vatan yıkılmaz. Tankları motorsikletle kovalayan gençlere selam olsun. Uçaklar kalkmasın diye mahsülünü yakan çiftçime sevgiler olsun. Yolun sonunda şehadet olduğunu bilerek yürüyen Ömer Halis Demir’e, Ozan Özen’e, Fatih Kalu’ya, Veli Bektaş’a ve 250 kardeşime selam olsun. Şehitlerimizin anne ve babalarımızın binlerce defa ellerinden öpüyorum. Bu meydanı hınca hınç dolduran hemşehrilerime teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

“YAŞATIRSA DÜŞMANLARIMIZ BİLSİNLER BİZ ŞEHİT OLMAYA HAZIRIZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise; “Bu aziz millet 1071 yılında Malazgirt yılında Anadolu topraklarına basıyor. Anadolu’ya tutunuyoruz. Önce Selçuklu, sonra Osmanlı… Topraklarımızın her yanı şehit kanıyla yoğuruluyor. Viyana’ya kadar gidip Polatlı’ya kadar geriliyoruz ve sonra Kurtuluş Savaşı’nı başlatıyor. O komutan savaşı alıp götürüp bize bu toprakları vatan yaptı. 15 Temmuz ama bir başka… İçimizden biri, hain. Allah o hainle baş etmemiz için bize nasip ettiği Recep Tayiyp Erdoğan’a güç versin. Allah ondan razı olsun. O hainler bize bizim aldığımız uçaklar, tanklar, toplarla savaştık. Sizler sayesinde vız geldi  tanklar. 15 Temmuz günü ilk pencereyi pencereden yapmıştık. O gün il başkanımız, MHP İl başkanımız sonrasında Kazım abi yanımızda oldu. Sonra hep beraberdik. Sizlerle bizler hep beraberdik. Burada olmayan kişiler televizyonlardan şimdi kahramanlık taslıyor. Kahramanlık yolu buradan geçer. Kahramanlık yolu sizlerle olmaktan geçer. 250 şehit 2 bin 250 kadar gazimiz var. Allah hepsinden razı olsun. Kahpeler gelsin vuracaklarsa önce beni vursunlar. Hepimiz şehit ve gazi adayıyız. Allah bize bir daha o günleri bize yaşatmasın. Yaşatırsa düşmanlarımız bilsinler biz şehit olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“BİR SENE ÖNCESİNDEN ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VAR”

Ekonomi Bakanyardımcısı Fatih Metin, bir yıl öncesinden çok daha güçlü bir Türkiye olduğunu açıklayarak; “ Bu gece burada olduğu gibi Türkiye’nin 4 bir yanında bütün meydanlar olduğu gibi işte bu iman, coşku, birlik ve beraberlik olduğu sürece  bizi kimse yıkamaz. Kıymetli kardeşlerim 1 yıl önce imanımıza, bayrağımıza, ülkemize sahip çıkmak için nöbetler tuttuk. Bize karşı DAEŞ, PKK, FETÖ ve 7 düvele karşı birlik mesajı verdik. Bundan sonra öncelikle şehitlerimize, gazilerimize laik olmak için çok çalışacağız. Bir sene öncesinden çok daha güçlü bir Türkiye var. Büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere güçlü yürümek için daha çok bir ve beraber olmalıyız. O gün öylece tanka, uçağa, helikoptere sadece göğsünü siper ederek mücadele veren Türk milleti büyük bir direniş gerçekleşmiştir. Bu büyük millet gece vatanına, sabah ekonomisine sahip çıkmıştır. Dünya’da hiçbir ülke bunu başaramaz. Hiçbir ülkenin ekonomisi öyle bir saldıradan sonra ayakta kalamaz. Bu gün olduğu gibi uyanık olmak zorundayız. Bir olacağız, beraber olacağız üstümüze gelen saldırılara dün olduğu gibi bu günde beraber olacağız” diye açıkladı.

“ZORDUR DAVA ADAMI OLMAK”

Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise; “Selalar Kurtuluş Savaşı’nda, selalar savaşlarda okunmuştu. Selalar Ozan Özen, Fatih Kalu ve bütün şehitlerimiz için okundu. 1071’de girdik Anadolu’ya girdik. 2017’ye kadar ne savaşlar verdik. Ne 15’lik gençlerimizi şehit olarak verdik. Son olarak 15 Temmuz’da milli mücadelemizi verdik. Peygamber ocağımız ama o ocağın mensubu olmayanlar satılmışlar tarafından o katillerin operasyonuna maruz kaldı bu ülke. 15 Temmuz’da ben Bolu’daydım. Rabbim o anda bu milletten korkuyu almıştı. Hastaneleri ziyaret ettiğimizde orada o ifadelerde korku olmadığına şahit olduk. Zordur dava adamı olmak. Zor günde korkmayıp saklanmadan meydanlara koşmak” dedi.  

“VATAN BİZİM İÇİN UĞRUNDA BAŞ VERDİĞİMİZDİR”

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Bolu Valisi Aydın Baruş ilk olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşananları anlattı; “Akşemsettin’in, Tokadi’nin torunları. Değerli Bolulu kardeşlerim. Bu vakite kadar burada bekleyip milli iradenin nöbetini tutan kardeşlerim. Vatandaşlarımızla birlikte olan sayın protokolümüz. Hepinize teşekkür ediyorum. Milletimizin canına kast edenler tarihimizdeki en büyük ihanetlerden birini gerçekleştirdi. 15 Temmuz’da bayrağımızı dış güçlerden teşvik alan hainler Cumhurbaşkanımıza kast etmek istediler. Hedef aslında Cumhurbaşkanımız görüntüsünde milli iradeydi. Gölbaşı Özel Harekat Amirliğimize saldırdılar. Burada amaç direncimizi yok etmekti. Onlar zannettilerki herkes kendileri gibi ihanet edecek. Bu milletin imanlı polisleri, askerleri vardı. Bu oyunları deşifre eden ve isim listelerinin MİT’mıza saldırdılar. Bu darbe girişiminin bu kadar acele bir şekilde yapılması istenemesinin kendilerinin deşifre olması. O akşam TRT kurumunun önünde saldırdılar. Onlar işgal bildirmini okutmak için bu kuruma saldırdılar ve oradan zorla bildiriyi okuttular. Zannettiler ki o bildiri okununca korkacağız, sineceğiz. Fakat öyle olmadı. Türksat’ı yok etmek istediler. İletişim ağımız kesilsin diye. Niyetleri bu ülkenin insanları sokaklara çıkmasındı. Milletin kendilerine huzuru sağlasın diye verdiği silahları korku salmak için kullandılar. Gerçekten bir mahşer gecesi. Bütün bunlar niye yapıldı? Bunu anlamak için tarihimize bir bakmak yeterli olacaktır. Bizler medeniyet haline sahip köklüyüz. Cihan imparatorluğu kurmuşuz. Biz tarih boyunca hak ve adalet mücadelesi vermişiz. Kanımızı canımızı vermişiz. Burası nihai vatanımız olmuş. Vatan bizim için uğrunda baş verdiğimizdir. Bayrakları bayrak yapan kandır toprak eğer uğurunda ölen varsa vatandır” şeklinde konuştu.

“40 YILDIR UĞRAŞIYORLAR BAŞARAMADILAR BAŞARAYAMAYACAKLAR”

Açıklamasının devamında Baruş; “ Medeniyeti köklü tutan şeyler vardır. Alparslan 1071 Malazgirt savaşında ‘ Ey askerler eğer şehit olursam bu benim kefenim olsun. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.’ Bizler cesaret ve kahramanlığı ana ilkelerimiz bildik. Biz hiç kalleş olmadık. Biz millet olarak ölümü öldürmüşüzdür. Gazi Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı’nda 57’inci alaya ‘Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ dedi. Onlar içinde ölmek bir anlam ifade etmiyordu. Önemli olan isimlerinin milletin hafızasına kazınmasıydı. Biz ziynete boyun eğmemişizdir. Biz sevgi ve kardeşiliği Anadolu’ya getirmişiz.Tarihe ve Anadoluya büyük medeniyetler hediye eden bu millet bu toprakları vatan yapmak iç,in çalıştı ve şehitler verdi. Bizi Anadolu’dan çıkarmak isteyenler hiç başaramadı. Osmanlı tarihi byunca bu ittifakları çok gördük. Balkan savaşlarında bizi atmak için bir araya geldiler. Çanakkale’de İstanbul’u işgal etmek için milyonlarca geldiler. Ama bu milletin torunları buna izin vermedi. İstiklal Savaşı’nda da başaramadılar. En son başımıza terörü bela ettiler. Bu maşalar PKK örgütünü çıkardılar. 40 yıldır uğraşıyorlar başaramadılar başarayamayacaklar. Orada verilen şehitler bunun teminatıdır” dedi.

“15 TEMMUZ BİR DEMOKRASİ DESTANIDIR”

Baruş konuşmasının sonunda şunları söyledi; “En son 15 Temmuz’da bütün çareleri tükenince bu milletin ekmeğini yemiş hainleri kullandılar. 15 Temmuz’da çok büyük bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Amaçları intikam almaktı. Milletin iradesini esir almak istediler. Amaçları buydu. Milleti birbirine düşürmek istediler. Dış güçler ve maşaları içine kapanık bir ülke istiyorlardır. Bu örgütün amacı kendisine imkan sağlayan yabancı devletlere casusluk yapmaktı. Bu bir nifak projesi. Bu sayedede toplumumuzu kargaşaya düşürmek. Bu örgüt yüz binlerce insanı usulsüz dinledi. Şantajlar yaptı, haksız yargılamaları ile adalete olan güveni sarstı. Bu örgüt manevi duyguları sömürdü. Bu örgütün çok önemli bir özelliği var. Bu iki yüzlülük, hile ve aldatmaydı. Bizim özelliklerimizden biri doğru olmaktır. Bu örgütün esas hedefi kula kulluk yapmaktır. Onlar istiyorlardı ki liderlerine boyun eğilsin. Hiçbir şekilde başarılı olamadılar. Ülkenin başında halkın seçtiği başkanlar ve meclis var. İstikrarlı bir ekonomi var. Allah gazilerimizden ve şehitlerimizden razı olsun. Sizin bu cesaretiniz ve yüreğiniz olmasıydı bu gün millette geri dönüşülmeyen yarlar açacaklardı. 15 Temmuz bir demokrasi destanıdır. Türkiye’nin destanı ve istikbalinin kurtuluşudur. 15 Temmuz vatanını ve milletinin bayrağını aziz bilenlerin bayramıdır. Şanlı tarihimizin altın sayfalarına demokrasi destanı olarak tarihe geçecek. Bu millet hiçbir zaman zilleti kabul etmemiştir. Değerli kardeşlerim şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum gazilerimizi şükran ve millet anıyorum. 15 Temmuz gecesinde demokrasi nöbetlerinde burada milletin mücadelesine destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardınan Camilerden okunan selalar ile pazarı pazartesiye bağlayan saat 00:00’a kadar devam edecek olan Demokrasi nöbeti başladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.