Örencik köyü gene isyanlarda

Örencik köyü gene isyanlarda

2010 yılında 87 büyük ve 67 küçükbaş hayvanın telef olduğu Göynük'e bağlı Örencik köyünde, geçtiğimiz günlerde bir anda 5 büyükbaş hayvanın ölmesi, köylüyü...

2010 yılında 87 büyük ve 67 küçükbaş hayvanın telef olduğu Göynük'e bağlı Örencik köyünde, geçtiğimiz günlerde bir anda 5 büyükbaş hayvanın ölmesi, köylüyü tedirgin etti.
     Göynük'e bağlı Örencik köyünde geçtiğimiz yıl içerisinde aniden başlayan hayvan ölümlerinin nedeni, yapılan uzun araştırmalara rağmen bulunamadı. Köyde geçen yıl 87 büyük ve 67 küçükbaş olmak üzere 154 hayvan telef oldu. Bu yılın Temmuz ayı başına kadar alınan önlemler sayesinde hayvan ölümü durmuştu, ancak geçtiğimiz günlerde köyde çiftçilik yapan Osman Kavas'a ait yaklaşık değeri 30 bin lira olan 5 büyük baş hayvan hamile iken bir anda öldü. Köylüler ise hayvan ölümlerinin başlamasıyla birlikte ne yapacaklarını bilemediklerini söylüyor. Köye gelerek, konuya ilişkin vatandaşlardan bilgi alan Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, hayvan ölümlerinin nedeninin araştırılması ve bir an önce çözüme kavuşturularak zor durumda bulunan köylünün elinden tutulması gerektiğini ifade etti. Örencik köyünün Muhtarı Şakir Metin de köyde hayvan ölümlerinin yeniden başladığını belirterek, ''Hayvan ölümleri nedeniyle ben köy halkı ile kavga ediyorum. Köy halkı 'Bu duruma çözüm yok mu?' diye isyan etti. Geçen yıl 87 büyük ve 67 küçükbaş hayvan telef oldu. Bolu Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler köye gelerek incelemelerde bulundu ve hayvanlardan kan örnekleri alarak tahliller yaptı ama bir sonuç çıkmadı. Derdimize kimse derman bulamadı. Bir süre duran ölümler tekrar başladı. Geçtiğimiz günlerde 5 büyük baş hayvan daha telef oldu. Bu teknoloji çağında kimse derdimize çare bulamıyor. Yetkililerden derdimize bir çare bulmalarını istiyoruz'' diye konuştu.     Geçtiğimiz günlerde 5 büyükbaş hayvanı ölen Osman Kavas ise köy yakınlarında bulunan Umut deresi mevkisinde hayvanları otlatırken birden 3 büyük baş hayvanının yere düştüğünü ifadede ederek, ''Bir anda 3 hamile ineğim yere düştü ve ondan sonra kalkamadı. İneklerim orada telef oldu. Daha sonra da evde 2 hamile ineğim telef oldu. Biz bunların etinden ve sütünden geçiniyoruz. Hayvanlarımız durup dururken ölüyor. Hayvanları yetiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Köylünün bu hayvan ölümleri nedeniyle çok zararı var. Sigortamız yok ki hayvan ölünce parasını alalım. Birileri bu hayvan ölümlerine dur desin. Hayvanların neden öldüğünü tespit etsinler ki bizde ona göre tedbirimizi alalım. Ölümler köy halkını isyan ettirme noktasına getirdi. Biz çözüm ve çare bekliyoruz.'' Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.