Palamut çok hamsi yok!

Palamut çok hamsi yok!

Karadeniz’de palamut bollaştı. Hamsiden ise umut yok. Bolu pazarındaki balık tezgahlarında hamsinin fiyatı yükselebilir.

Haber: Süleyman Kurt

Bolu’nun balık ihtiyacını karşılayan Karadeniz kıyılarında hamsi krizi yaşanıyor. Düzce Akçakocalı balıkçılar son günlerde hamsiden aradığını bulamazken, Bolu’daki tezgahlarda hamsi kıtlığı yaşanıyor. Hafta boyunca tezgahlarda hamsi 90 liradan alıcı bulurken istavrit ise 90 - 100 liradan satılıyor.

Palamut bolluğu yaşadığını belirten Akçakocalı balıkçı Tuncay Kılıç, “Yoğun bir şekilde palamut var. Hamsi ise kayıp. Denizden çok az hamsi çıkıyor. Fiyatlar bu yüzden yüksek. Küçük balıklar da durum böyle. Palamut bol olduğu için küçük balığa çalışan çok az sayıda takımlar oluyor. Diğerleri palamut balığına çalışıyor. Bu yüzden ufak balık rağbet görmüyor" dedi.

ÇEŞİT İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Tezgahta çoğunlukla palamudun satıldığını belirten Kılıç, "Trol tekneleri çalıştığı için barbun, mezgit, istavrit çıkıyor. Ama onlarda da çok yoğunluk yok. Denizde olmadığı için fiyatlarda yüksek. Yok dememek için tezgaha balıkları getiriyoruz. Az az olsun ama çeşit olsun diye uğraşıyoruz. Ama genel olarak tezgahımızda palamut bulunuyor. Palamut 30 liraya da var, 60 liraya da var. Her bütçeye uygun palamut var. Gayet ekonomik ve lezzeti de yerinde" şeklinde konuştu.

HAMSİ YOK DENECEK DERECEDE AZ

Balıkçı Kılıç, palamudun bol olduğunu dönemlerde hamsinin yok denecek derecede az bulunduğuna dikkat çekerek, "Küçük balıkların ilerleyen zamanlarda fiyatlarında düşme olur. Palamut balığının en sevdiği yiyecek hamsi olduğu için hamsi toparlayacak diyebiliriz. İlerleyen günlerde hamsi olacak. Fakat çok olacağını tahmin etmiyoruz. Kesinlikle bir bolluk olmayacak, buna eminim. Palamut bolluğu gibi hamsi bolluğu olacağına inanmıyoruz. Ama az da olsa tezgahlarda yerini bulur. Fiyatları biraz daha aşağıya düşer" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.