Patateste Mildiyösü Hastalığı Uyarısı

Patateste Mildiyösü Hastalığı Uyarısı

 Bolu İl Tarım Müdürlüğü, son günlerde havaların yağışlı seyretmesinin, patateste mildiyösü hastalığı için uygun koşulların oluşmasına neden olduğunu bildirdi. Bolu İl Tarım Müdürlüğü'nden...

 Bolu İl Tarım Müdürlüğü, son günlerde havaların yağışlı seyretmesinin, patateste mildiyösü hastalığı için uygun koşulların oluşmasına neden olduğunu bildirdi.

Bolu İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, kontrollerde hastalığın başlama aşamasında olduğu ve hastalığın ilk belirtilerinin tespit edildiği ve İlaçlı müdahale yapılmadığı takdirde hastalığın kısa sürede hızla yayılarak epidemi yapma ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Patates mildiyösü hastalığı bilindiği gibi bitkiyi hastalandırmak suretiyle yeşil aksamın kısa sürede yanmasına ve dolayısıyla yumru veriminin azalmasına neden olmaktadır. Hastalık neticesinde yumrunun hastalanması ise verimin yanında kalitenin ve pazar değerinin de düşmesine neden olmaktadır. Bu sene hastalığın önceki yıllardan daha erken görüldüğü ve hava şartlarının uygun gitmesi de göz önüne alındığında, tüm patates üreticilerimizin hava şartlarını da dikkate alarak patates üretim alanlarında patates mildiyösü hastalığına karşı, en kısa sürede tercihen sistematik etkili fungusitler kullanarak derhal ilaçlama yapmaları gereklidir. "

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.