Prof. Dr. Utkucu tehlike altındaki illeri açıkladı

Prof. Dr. Utkucu tehlike altındaki illeri açıkladı

Prof. Dr. Murat Utkucu 1943'ten sonra ne kadarının kırıldığı bilinmeyen Hendek fayına dikkat çekti. Utkucu, "Yeterli bilgiye sahip olunmaması Hendek fayının getireceği tehlikenin boyutlarını tahmin etmeyi de zorlaştırıyor" diyerek çarpıcı detaylar paylaş

İkinci derece deprem kuşağında yer alan Türkiye, bu gerçeği Düzce'de dün sabah 04.08'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremle bir kez daha hatırladı. Birçok uzmanın "Sürpriz değildi" olarak yorumladığı deprem, başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde hissedildi, birçok vatandaş yaşadıkları korku nedeniyle geceyi sokaklarda geçirdi. Düzce'deki son depremden sonra tüm gözler Karadere Fayı'na çevrilirken, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AYM) Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu 1943'ten sonra ne kadarının kırıldığı bilinmeyen Hendek fayına dikkat çekti.

RAPOR HAZIRLAMIŞTI

1999'daki Düzce Depremi'nin 23'üncü yılı dolayısıyla geçtiğimiz günlerde 'Türkiye'de Zaman Bağımlı Deprem Gerilme Etkileşimlerinin Modellenmesi ve Deprem Tehlikesi Üzerine Çıkarımlar' başlıklı bir rapor hazırlayan Prof. Dr. Murat Utkucu, Düzce'deki son deprem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Son yaşanan deprem hakkında net konuşmak için henüz erken olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Utkucu, depremin Gölyaka ilçe merkezinin kuzeyinde meydana geldiğini söyleyerek şunları söyledi:

"Deprem, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) üzerinde oluşan Gölcük Depremi kırığının en doğu parçasını oluşturan Karadere fayının kuzeydoğuya doğru uzanan ve Düzce Ovası'nı güneybatıdan sınırlayan fay üzerinde meydana geldi."

KARADERE 1999'DA KIRILDI

KAFZ'ın Bolu yakınlarında iki kola ayrıldığını söyleyen Prof. Dr. Utkucu, güney kolun Bolu-Gerede (1944), Abant (1957) ve Mudurnu Vadisi (1967) depremleri ile kırıldığını hatırlattı. Kuzey kolda bir hareketliliğin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Utkucu, "Düzce Depremi'ni oluşturan Düzce fayı, batıda Karadere fay parçası ve doğuda Bakacak-Elmalık faylarıyla birlikte kuzey kolu oluşturuyor. Karadere fay parçası 1999'daki Gölcük Depremi sırasında kırılmıştı. Bu sebeple Düzce'deki depremin bir bakıma Gölcük'teki deprem kırığının doğuya doğru bir uzantısı olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.