Pullu sazanlar sulara bırakıldı

Pullu sazanlar sulara bırakıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1985 A040220 numaralı balıklandırma projesi kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nün ürettiği pullu sazanlar ilimizde bulunan göl ve göletlere bırakıldı.

Haber: Aysun Beykoz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1985 A040220 numaralı balıklandırma projesi gereği Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünde 2013 yılında üretilmiş olan, pullu sazan yavrularından, ilimizde bulunan göl ve göletlere bırakılmak üzere 144.000 adet yavru balık teslim edilmiştir. İlimizde 23 rezervuar için tahsis edilen 144.000 pullu sazan yavrusu ilgili göl ve göletlere Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür vekili Hakan Akpınar ve Su Ürünleri Mühendisi Mukadder Güler tarafından yavru balık salımı yapıldı.

Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İsmail Taş;

Bu örnek çalışma ilçelerimizde de uygulanmakla beraber amatör balıkçılık sporuyla uğraşan vatandaşlarımıza belge vermekle yetinmeyip aynı zamanda avlanmaları için güzel bir zemin hazırlıyoruz.  Bakanlığımızın bu örnek çalışması ile kaynakların yeterliliğini sağlamanın yanında sürdürülebilirliğini de temin etmesi açısından önem arz etmektedir. Biliyorum ki amatör balıkçılarımızda avlanma kurallarına uyarak bu zenginliğimizin devamlılığını korumaya yardımcı olacaklardır. Başta bakanlığımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum ifadelerinde bulundu.

Bolu İlinde yapılan bu çalışmalarla göletlerde balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının iç su balıkçılığından daha çok istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı gözlemlenmiştir. Bolu ilindeki göletlerde daha önceki yıllarda da balıklandırma çalışması yapıldığından göletlerde ekosistem canlılığını sürdürmekte olup, bu çalışmalar neticesinde balık stoklarının daha da artacağı düşünülmekte ve önümüzdeki yıllarda da devam edilmesi planlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.