Recayi Çağlar’ın İnanılmaz Başarısı

Recayi Çağlar’ın İnanılmaz Başarısı

Şüphesiz Bolu’nun her yeri cennet köşesidir. Bu kadar güzel bir ilde yurttaş olarak hepimize düşen de güzelliklerin farkında olmak. Gökkuşağı Bolumuzun her karışını keyifle, şevkle ve heyecanla gezerim. Heyecanım hiç bitmediği gibi, gizemli güzellikleri gördükçe bir kat daha artar!

2001 yılında Bolu’da başlayan gazetecilik hayatımız 2004 yılında ilçelerde haftalık gazete çıkartarak devam etti. İlk gazetemizi Gerede Olay, diğer gazetemizi de Yeniçağa Olay olarak çıkardık. Gerede maceramız 5 yıl gibi kısa sürerken, Yeniçağa yaklaşık 13 yıl devam etti. Güzel ilçelerimizde çok güzel günlerimiz olduğu gibi, bazı olumsuzluklarda, ilçeye katkı olsun diye kavgalarımızı da yaptık!

Aradan geçen bunca sene içinde özellikle seçilmişleri ve atanmışları zorladığımız günlerde kızanların olması bize güç verdi. Bazı bürokratların makamdan aldıkları gücü gereksiz kullanamayacaklarının altını çizdik. Sonuçta kamu adına görev yaparken, kendi sınırlarımızdan çıkmadan çorbada bir tek tane tuzumuz olması mutluluğumuzun ruh dinginliğini yaşadığımızı bilmenizi isterim.

Her seçimde adayların vaatlerini hep sakladık, klasör yaptık. Aradan geçen süre içinde çalışan çalışmayan, vaatleri yerine getiren getirmeyenleri de yazmaya özen duyduk. Mevcut adayların vaatleri gerçeğe yakın olurken, uçuk olanların hükümet gücünü kaynak gösterdikleri ortadaydı. Yeni aday olanların hayallerini paylaşırken, birçoğu havada kalacağı aşikardır. Zira belediyenin girdileri, çıktıları, borçları ve mecburi görevlerini bilmeleri konusunda kısır olduklarını biliyordum.

İlçe belediyeleri arasında Yeniçağa belediyesi için çok önemli bir yarış söz konusuydu! Bir tarafta ilçemize hayatını vermiş, malıyla mülküyle, yatırımlarıyla tarihe adını kazımış olan Yaşar Çelik destekli mevcut Başkan Ahmet Kızıltan vardı. Diğer tarafta, belediye ve il genel meclis üyeliği yapan, ilçede ömrünü sürdüren esnaf Recayi Çağlar…

Yeniçağa için projelerinden biri imkansızdı. İmkansız diyorum, gerçekten imkansız olan konunun ana başlığı doğalgazdı! Bilindiği üzerine özel şirketlerin kar-zarar, yatırım-geri dönüş hesaplarında rantabl olmadığı ortadaydı. Yapılan yatırım tahmini 10-15 yılda geri dönecekti! Haliyle özel firmalar bu yatırımı yapmak istemiyorlardı.

Hayırsever Yaşar Çelik yatırımı kendi cebinden, öz sermayesiyle yapmak istemesine karşılık, Ak Parti Adayı Recayi Çağlar söz veremedi. Seçimi Ak Parti kazandı ve Başkan Çağlar siyasetteki birikimleriyle seçim vaatlerini yerine getirmek için çalışmaya başladı. Bütçesi belli olan Yeniçağa Belediyesinde verilen sözlerin yerine getirilmesi zaman alacaktı!

Sonradan öğrendiğimiz, Başkan Çağlar en önemli yatırımının doğalgaz olduğu konusunda gizli gizli adımlar atmaya başlamış. Zamanın Bakanı Taner Yıldız Bolu il sınırlarına ne zaman girdiyse, Başkan Çağlar işi gücü bırakıp peşine düştü. Ramazanda evinde ağırladığı Bakan Yıldız’ı ikna etmesi kolay olmasada sonunda başarıya ulaştı.

Deyim yerindeyse, Başkan Çağlar ilgili firmaların, enerji bakanlığının kapısında yatarak olmayacak işi başardı. Ak Parti hükümetinin Bolu vekilleri de olacağına inanmadıkları için yeterli desteği vermediler. Güzel olan şu ki, konuştuğumuz yetkili siyasiler, destek konusunda başarının sadece başkana ait olduğunu itiraf ediyorlar!

Başkan Çağlar Yeniçağa yetmiyor gibi Dörtdivan ilçemizi de unutmayıp, doğalgaz kapsamı içine aldırmayı başardı. Herkesin düş olarak tanımladığı doğalgazın iki ilçeye gelmesi, olmayacak gibi görünen hayalin azimle olabileceği gerçeğini hepimize ders olarak verdi!

Bir diğer ölümsüz ve ilçenin yarınlarına yatırım da, Yeniçağa Gölünün turizme kazandırılmasıdır. Bu proje için Milli Parklardan 2 milyon liranın programa alınmış olmasıdır. Gelecek para ile çevre düzeni, iskeleler ve diğer işler çözülecek. Böylelikle Yeniçağa Turizm, Eğitim ve Kültür yolunda ilerleyecektir.

Diğer yaptığı yatırımlar bana göre göreceli işlerdir. Önemli olan gök-kubbede bir hoş seda ile yarınlara bırakacağın eserlerdir. Gerçek eser budur ve sonsuzdur! Bu aşamadan sonra Başkan Çağlar’ı alkışlamalıyız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.