Referandum Yargı Kararını Etkilemeyecek

Başbakan, “Topçu Kışlası’nın yapımı konusu halka sorulmalı” diyerek referanduma götüreceğini dile getirdi. Bunun üzerine açıklama yapan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu yapılacak referandumun hukuki bir referandum olmayacağını sadece bir halk yoklaması olabileceğini ve çıkacak sonucun yargı kararı üzerinde etkisi olamayacağını açıkladı.

Referandum Yargı Kararını Etkilemeyecek
 

Haber; Duygu Kaya

 

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 11 kişiden oluşan Gezi Parkı heyetine Topçu Kışlası için “Referandum yapalım” önerisinde bulunduğunu açıkladı. AK Parti Genel Merkezi’nde 4,5 saat süren görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Çelik ‘ 15 gündür hepimiz büyük üzüntü duyuyoruz. Meselenin ağız tadıyla halledilmesini arzu ediyoruz. Yaklaşık 4.5-5 saat süren bir toplantı yapıldı. Bu insanlar Gezi Parkı eylemlerine katılan insanlardır. Bir süre sınırlaması olmadan gözlemlerini Sayın Başbakana aktardılar. Gezi Parkı’ndaki eylemcilerinin önemli kısmının tamamen çevre duyarlığıyla hareket eden politize olmamış, çevreye duyarlı insanlar olduğunu ifade ettiler. Taksim’deki illegal örgütlerle, tahripkâr tutum sergileyenlerle beraber olmadıklarını, onları tasvip etmediklerini ifade ettiler. Sayın Başbakan’a bu gençlerin kucaklanması ve sırt dönülmemesi telkini oldu.’’ Dedi. Ancak Gezi Parkı'nın olduğu gibi bırakılması ya da Topçu Kışlası inşası için halkın görüşüne başvurulması için teknik olarak "referandum" yapılması mümkün değil. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Anayasası uyarınca, referandum sadece TBMM kararıyla ve Anayasa değişiklikleri ile yapılabiliyor. TBMM'nin referandum kararı alması halinde, Yüksek Seçim Kurulu devreye giriyor ve oylama, tüm Türkiye çapında gerçekleştiriliyor. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararından sonra Ak Parti’nin referandum istemi de hukuk çerçevesinde değerlendirildiğinde hukuki bir karar olarak görünmüyor. Bu durum yürütmenin yargı kararları üzerine karar alması anlamına geliyor. Bolu Olay gazetesi olarak konuyu birde Bolu halkına sorduk. Ortaya ilginç cevaplar çıktı.

 

 

                  “Siyasi İrade Yargı İradesinin Önüne Geçmemeli”

 

Begüm TunçelAvukat

 

Topçu kışlası ile ilgili olarak mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararı inşaatın yapımına engel bir karardır. Konunun Referanduma götürülmesi siyasal iradenin yargı iradesi üzerine çıkması anlamına gelir.Başbakan’ın etrafında hukukçu pek çok insan var hatta mecliste hiç olmadığı kadar hukukçu vekil bulunuyor. Fakat Başbakan’ın yanındakiler kendi hukukunu uygulayan hukukçulardır. Mahkemeye laf söylemeye cüret edebilen insanlardır. Genelde bazı yasalar gece yarısı, ya da sabaha karışı meclisten onaylanıyor ve geçiyor.3-5 kişiyle Genel Kurul’dan kanun geçiriyorlar. Bir yasa çıkarılırken başka yasaları da aradan çıkarıyorlar. Alkol düzenlemesiyle ilgili yasa maddesi onaylanırken örneğin aradan kamulaştırma yasasını da geçirdiler. Nedir bu kamulaştırma yasası. 6487 sayılı yasanın 22.maddesine birlikte kamulaştırma yasasına ek bir 7.madde geldi. Bu 7.madde ile beraber yürürlükten kaldırılan kamulaştırma yasasının 16.ve 17. maddelerine göre kamulaştırılacak yer ile ilgili tebligat gelmemiş olsa bile artık kamulaştırılma yapılmış sayılıyor. Bunlardan dolayı yer sahibi alacak davası açamaz deniyor. Bu şekilde halkın hakları gasp edilmiş oluyor. Bu şekilde çok fazla kamulaştırma yapıldı. Geriye yönelik uygulama da yapılıyor. Bu tarz geriye yürütme kanunuyla bir takım haksızlıklarda yapıldı. Alkolün kullanımına dair kısıtlamalar Avrupa’da da var evet. Fakat Avrupa’da özgürlüklerde var. Bu iktidar Avrupa’nın daha çok yasak koyan maddelerini örnek alıyor, özgürlüklerini almıyor. Bir de bizde mahalle baskısı var. Alkolle ilgili bu yasa çıktı. Şimdi insanlar 10’dan sonra genele uyup alkol almaya çekinecek. Evet, Avrupa’da da bu tür kısıtlamalar var.  Türkiye’de ise bir kanun içinde bir takım değişiklikler yapıyorlar fakat kamuoyunu en çok meşgul edeni gündeme oturtuyorlar arada kaynayan yasaları kimse bilmiyor. Böyle yasalar torba yasa kapsamında olduğu için içeriğini tam olarak göremiyoruz tabi.

 

 

“Referandum Bir Çözüm Olabilir”

 

Azmi Bulganİşçi Emeklisi

                               Yapılan protestoları doğru bulmuyorum. Doğru giden şeyi de saptırıyor göstericiler. Anarşist grupların etkisine geçti olay. Gezi parkı eylemcilerinin Hukuki ve medeni yollarla haklarını aramaları lazım. Polise taş atmakla da bu işler olmaz. Görüşerek anlaşarak çözüm bulunması lazım. Referandum gerekiyorsa yapılsın tabi.

 

 

“İstanbul İçin En Uygun Karar Referandum”

 

Serdar Kadiroğulları, Öğretmen

 Şirin Yılmaz Kadiroğulları Ev Hanımı

                     

 Referandum olması bana göre olumlu bir gelişmedir. Gezi parkı eylemleri için toplandık tepkilerimizi gösterdik ama söz konusu eylemlerinde amacını aştığı ortada... Topçu kışlası İstanbul’u ilgilendiren bir konu. İstanbul genelinde bir referandum yapılabilir ben buna sıcak bakıyorum. Neden olmasın?

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2013, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124