Rektörlük daha ne bekliyor?

Abant İzzet Baysal Üniversiteli-Öğretim Elemanları Derneği başkanı Doç. Dr. Bahadır Aydın Kayseri’deki Abdullah Gül Üniversitesinin web sitesinin “tarihçe” bölümünde “ilk vakıf destekli devlet üniversitesi” olarak Abdullah Gül Üniversitesinin adının geçtiğine dikkat çekerek; “Adı geçen üniversite Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden önce mi kuruldu ki böyle bir reklam yapma hakkını kendinde görüyor. Rektörlük bu konuda bir açıklama yaparak yanlışlığın düzeltilmesini sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Rektörlük daha ne bekliyor?
 Abant İzzet Baysal Üniversiteli-Öğretim Elemanları Derneği başkanı Doç. Dr. Bahadır Aydın AİBÜ yönetiminin Kayseri’deki Abdullah Gül Üniversitesine yazı yazarak resmi internet sitesinde yer alan “Türkiye'de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur.” İbaresini kaldırmasını istedi. Abant İzzet Baysal Üniversiteli-Öğretim Elemanları Derneği başkanı Doç. Dr. Bahadır Aydın Derneklerinin 2010 yılında kurulduğunu söyleyerek; “Ordu Üniversitesinde öğretim elemanları kapılarına üzerinde sadece “İnsan, Toplum, Doğa Yararına Üniversite İstiyoruz” yazan kokartları izinsiz astıkları için haklarında soruşturma açılan bir ülkede yaşıyoruz. Tahammülsüzlüğün ulaştığı belki son nokta budur. İşte dernek olarak amaçlarımızdan biri, akademik çevrenin bilimsellik ve akılcılığı kısıtlayacak her türlü baskı ve zordan arındırılmış, evrensel bir bilim ve kültür ortamı içerisinde çalışma ve bilim üretme hakkını savunmaktır. Eğitim ve öğrenme hakkının temel insan haklarından birisi olduğundan hareketle, bu hakkın elde edilmesini sağlayacak mesleki politikalar üretilmesine yönelik çalışmalar yapmak amacımızdır. Elbette bunların yanında üyelerinin özlük hakları için örgütlü hareket etmek derneğin asli görevlerinden bir diğeridir.” Dedi. Geçtiğimiz aylarda gazetelere verilen ilanlarda  “ilk vakıf destekli devlet üniversitesi” olarak Kayseri’deki Abdullah Gül Üniversitesinin adının geçtiğine dikkat çeken Aydın; “ Daha sonraki ilanlarda bu ibare kaldırılmış ama üniversitenin internet sitesindeki söz konusu ibare çıkartılmamıştı. Adı geçen üniversite Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden önce mi kuruldu ki böyle bir reklam yapma hakkını kendinde görüyor. Rektörlük bu konuda bir açıklama yapabilir ve yapmalıdır diye düşünüyorum. Ama şu kadarını söyleyebilirim. Vakıf destekli devlet üniversitesinin bir övünç nedeni olarak verilmesinin ne kadar doğru olduğu da tartışılmalıdır. Devlet, eğer üniversiteleri kamu kaynağı dışında kaynaklardan destek almak zorunda bırakıyorsa, bu başlı başına üniversitelerin geleceği adına sıkıntı kaynağıdır. Ama şunu tereddütsüz söylemek mümkündür. Türkiye’de vakıf desteğinde kurulan ilk devlet üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesidir. Hatta birçok gazeteci bazı yazılarında, AİBÜ’yü vakfın etkisinin büyüklüğünden etkilenerek vakıf üniversitesi olarak tanımlıyordu. Ancak, bu konuda derneğimizin açıklama yapmasının bir anlamı yoktur, açıklama yapması gereken AİBÜ Rektörlüğü ve YÖK’tür.” Şeklinde konuştu.

 

Destekleyeceğimiz aday profili bellidir

 

 

Rektörlük seçimlerinin yavaş yavaş yaklaştığını da dikkat çeken Aydın; “Seçimlere  bir yıldan az bir zaman kaldı. Mevcut yasal düzenlemenin bizdeki seçimlere yetişmeyeceği görünüyor, dolayısıyla seçim yöntemi yine aynı olacak. Böyle bir seçim yönteminde, dernek olarak şu anda belirlenmiş bir tavrımız yok, ancak geçmişte de söylediğimiz gibi bu seçim sistemi ile öğretim üyelerinin iradelerinin sandığa yansıma ihtimali de, seçim sandığına yansıyacak iradenin ne kadar tutarlı olduğu da ayrıca tartışılmaya değerdir. Sorunuz rektör nasıl belirlenmeli olmadığı için, rektör seçimine yönelik düşüncelerimden bağımsız olarak şunu söyleyebilirim. Adaylardan özellikle üyelerimizin ve mağduriyet yaşayan diğer öğretim elemanlarının özlük hakları konusunda sorunlarının çözümüne yönelik, samimi ve dürüst davranacağına inanılan bir aday desteklenebilir. Böyle bir beklenti oluşturacak aday olmaması durumunda yine dernek üyeleri arasında yapılacak tartışmalarla tavrımız belirlenebilir. Umarım, yeni dönem hak ihlallerinin olmadığı bir dönem olarak akıllarda kalır.”biçiminde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2013, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124