Rektörlükten Karadeniz fıkrası gibi soruşturma!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlüğü Türkiye’yi derinden sarsan “Gezi parkı” olaylarının üzerinden tam 2 ay geçtikten sonra protesto eylemlerine karışan yurt öğrencilerinden savunma istedi.

Rektörlükten Karadeniz  fıkrası gibi soruşturma!
 AİBÜ Rektörlüğü “Gezi parkı” olaylarını protesto etmek için yurttan ayrılarak sokağa çıkan öğrencilerden savunma istedi. Öğrencilere gönderilen kâğıtta “Süresi içerisinde savunma yapmadığınız takdirde hakkınızda mevcut bilgi ve belgelerle işlem yapılacaktır” ifadesine yer verildi.Gezi parkı” eylemcilerine destek vermek ve hükümetin izlediği politikaları protesto etmek için sokağa çıkan öğrenciler soruşturma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İzzet Baysal yerleşkesindeki yurtlarda kalan ve protesto eylemlerine destek vermek için dışarı çıkan öğrencilere gönderilen yazıda “01.06.2013 tarihinde, saat 01:05 sularında, güvenlik görevlisine ve gece nöbetçi personele gelerek "Taksim- gezi parkı" olaylarını protesto etmek amacıyla, topluca dışarıya çıkmak istediğinizi belirtmeniz sonucunda, güvenlik görevlisi ile gece nöbetçi personelinin de sizlere hitaben, "bu saatte dışarıya çıkmanın hem yönetmelik gereği, hem de güvenlik açısından mümkün olmadığım, ayrıca buna da yetkileri olmadığını defalarca söylemesine rağmen, yurt girişinde giderek çoğaldığınız ve "herkes dışarıda olayları protesto ediyor, siz bizleri burada neden tutuyorsunuz" deyip alkış tutup, ıslık çalarak, dışarıya çıkma isteğinde ısrar ederek saat 01:25 sularında kapıların zorunlu olarak açılmasına sebebiyet verdiğiniz, kapılar açıldıktan sonra da yurdun dışına çıktığınız ve yaklaşık 2 saat sonra yurda dönüş yaptığınız tespit edilmiştir. Üniversitemiz Öğrenci Yurtlan Yönetmeliğinin, Dördüncü Bölüm "Disiplin İşlemlerine İlişkin Esaslar" ve "Disiplin Cezalan" maddeleri tarafınızca bilindiği halde, Yurt Yönetmelik ve Yönergelerine aykırı bu davranışınızla ilgili savunmanızı, adresinize tebliğ talihinden itibaren on (10) gün içerisinde Yurt Müdürlüğüne İletmeniz gerekmektedir. Süresi içerisinde savunma yapmadığınız taktirde, savunma hakkından vazgeçmiş sayılacak ve hakkınızda mevcut bilgi ve belgelerle işlem yapılacaktır.”ifadelerine yer verildi.

 

Öğrenciler zor durumda kaldı

 

“Gezi parkı” olaylarının üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra öğrencilere gönderilen yazılar kafalarda soru işareti bırakırken birçok öğrencinin yaz tatilinde olması sebebiyle yurt müdürlüklerine savunmalarını nasıl ileteceği merak konusu oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124