Resmi ilanlar internette

Resmi ilanlar internette

Resmi ilan ve reklam yayımlamak için 31 Mart 2023 itibarıyla 475 internet haber sitesi Basın İlan Kurumu (BİK)’na başvuru yaptı.

Resmi ilan ve reklamlar, yapılan mevzuat değişiklikleri doğrultusunda 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren gazete ve dergilerle birlikte, ‘süreli yayın’ kapsamına alınan internet haber sitelerinde de yayımlanacak. BİK görev alanında bulunan gazete ve dergilere ait internet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayını ile alakalı başvuruları 1-31 Mart 2023 tarihleri arasında alındı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda deprem bölgesindeki iller haricinde 71 ilde 353 haber sitesi resmi ilan ve reklam, 122 haber sitesi de resmi reklam yayımlama hakkı kazandı.

Yeni süreci değerlendiren BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç;

“Yeni dijital teknolojilerin bireylerden özel işletmelere, kamu kurumlarından küresel şirketlere kadar gündelik hayatın her noktasını yeniden şekillendirdiği bugünlerde, BİK olarak büyüyen ailemizin her bir ferdiyle büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Sadece temel iş kollarını değil, tüm sektörleri derin ve sancılı bir dönüşüme zorlayan yeni dijital teknolojilere uyum sürecinde 13 yılı geride bırakırken, yazılı basının dijitale dönüşümünün ilk aşamasını sorunsuz olarak tamamlayarak hep birlikte yeni bir dönem başlattık” şeklinde konuştu.

‘Kamuya ait resmi ilan ve reklamların BİK aracılığıyla yayımının sağlatılmasını tam olarak güvenceye almak’ olduğunu dile getiren Erkılınç, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu güvencenin Kurumumuzun geleceğini etkileyecek kritik bir dönem olduğunu daha önce de ifade etmiştim. Yeni kazanımla birlikte, yazılı basının yanında internet haber sitelerinin de kamu kaynakları aracılığıyla desteklenmesi ve kaynak dağıtımının eşit ve adil olması, bağımsız haberciliğin en büyük teminatı olacaktır,” dedi.

6 Şubat’ta yaşanan merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen deprem dolayısıyla bölgedeki basın kuruluşlarının durumundan da bahseden Erkılınç, başvuru sürecinin 30 Haziran 2023’e kadar sürdüğünün bilgisini paylaştı. Çevrimiçi platformda yayın yapan internet haber siteleri için de müracaat takviminin 1 Nisan itibarıyla başladığını söyledi.

Basına destek olmayı sürdüreceklerini dile getiren Erkılınç,

“Çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Yeni sürecin her merhalesini titizlikle takip edecek, sahadan gelen tüm katkıları dikkatle değerlendirecek, ilkelerimizden ödün vermeden basınımıza destek olmayı sürdüreceğiz. BİK her zamankinden çok daha güçlü ve merkezi bir konumdadır. Bunu hep birlikte başardık. Çok daha güzel günlerin de bizi beklediğine yürekten inanıyoruz. Dijital dönüşüm sürecinin en başından bugüne kadar, kamuoyunu sürekli canlı tutan medya kuruluşlarına, kıymetli görüş ve önerilerini esirgemeyen tüm paydaşlara ve sorunsuz bir geçiş için canla başla çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi konuşmasını tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.