Saadet partililer katliama tepki gösterdi!

Saadet partililer İzzet Baysal Caddesinde gerçekleştirdikleri protesto gösterisiyle mısırda yaşanan olayları kınadı.

Saadet partililer  katliama tepki gösterdi!
 Saadet Partisi Bolu il başkanı Veysel Çetinkaya dün kalabalık bir partili gurubuyla İzzet Baysal caddesinde açıklama yaparak mısır’da meydana gelen katliamı kınadı.

Mısır'daki darbe yönetiminin Çarşamba günü başlatmış olduğu katliamı, Saadet Partisi Bolu İl Yönetimi olarak şiddetle kınadıklarını vurgulayarak sözlerine başlayan Çetinkaya; “ Başta İslam Dünyası olmak üzere bütün dünya kamuoyunu bu hukuk dışı darbeci yönetime, yapılan insan hakları ihlallerine ve katliamlara seyirci kalmamaya davet ediyoruz. Askeri darbe ile meşru Cumhurbaşkanı'nın görevinden uzaklaştırılmasına tepki gösteren Mısır halkı şu ana kadar şiddete başvurmamış ve silah kullanmamıştır. Bu durumu takdirle karşılıyoruz. Silahsız Mısır halkını katletmekten çekinmeyen, Mısır ordusunun bu davranışları ile kime ve neye hizmet ettiklerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Kendi halkına karşı ateşli silahlarla müdahale eden Mısır ordusunun bu davranışlarının ne hukuk, ne demokrasi ve ne de insan hakları ile bağdaşmadığını hatırlatarak, bu tutuma hemen son vermesini talep ediyoruz.  Bu ve benzeri tepkilere ilaveten aşağıdaki hususların dikkate alınmasının gerektiğine inanıyoruz” biçiminde konuştu.

 

Mısır'la olan diplomatik ilişkiler askıya alınmalıdır.

 

“İslam İşbirliği Örgütü, Mısır'da meşruiyete dönülme ve katliamların durdurulması konusunda aktive edilmelidir.” Diyerek sözlerini sürdüren Çetinkaya; “İkinci dünya Savaşı sonrasında çıkan kriz ve siyasi anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülebilmesi amacı ile kurulmuş olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı etkin tedbirler almak için derhal harekete geçmelidir.Darbeci Mısır Yönetimine bazı ülkeler tarafından verilen her türlü maddi ve siyasi destek, bu katliamları körüklediği dikkate alınarak, derhal durdurulmalıdır. Böylece gayrimeşru idarenin Mısır'ın başından uzaklaştırılması en kısa zamanda sağlanmalıdır. Mısır'daki gayri meşru darbeci yönetim işbaşında kaldığı sürece, demokrasiye ve hukuka gerçekten bağlı olan ülkeler Mısır'la olan diplomatik ilişkilerini askıya almalıdır.” Dedi.

 

“Bolu halkını mitingimize davet ediyoruz”

 

Çetinkaya sözlerini ; “Saadet Partisi olarak 17 Ağustos 2013 Cumartesi Günü Konya Hükümet Meydanında saat 17.30'da yapacağımız büyük mısır mitingine halkımızı davet ediyor. İl Başkanlığımız tarafından bu mitinge araçların kaldırılacağını önemle vurguluyoruz” şeklinde tamamladı.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 21:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124