Sağlık sigortası primlerine devletten destek geldi

Sağlık sigortası primlerine devletten destek geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir destek haberini duyurdu. Kamu kurumu, düşük gelirli vatandaşlara sağlık desteği sağlamaya başladı. Konuyla ilgili uzmanlar, gelir şartına dikkat çekiyor.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödenen sigorta primleri hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, soruları yanıtladı. Vatandaşların Genel Sağlık Sigortası sayesinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakları olduğunu vurgulayan uzman, bu destekle ilgili önemli detayları paylaştı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, sosyal güvenlik kapsamı dışında olan kişiler için ücretsiz sağlık hizmeti desteğinin bulunduğunu belirtirken, bu haktan yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti. GSS prim desteğinin kimlere verildiği konusunda da açıklamalarda bulundu.

2012 yılında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası'nın dünyada benzersiz bir uygulama olduğunu belirten Kaya, GSS'nin vatandaşların yararına olduğunu dile getirdi. Kaya, şu şekilde konuştu: "Sosyal güvence kapsamına dahil olanların GSS primleri bağlı bulundukları kurumlar tarafından ödenir. Ancak herhangi bir güvencesi olmayan vatandaşlar, prim ödemek zorunda kalmadan, bakmakla yükümlü oldukları kişilerle birlikte GSS'nin avantajlarından yararlanabilirler. Sosyal güvencesi olan tüm vatandaşlar bu uygulamanın içindedir. Güvencesi olmayanlar ise 18 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler."

Gelir şartına da değinen SGK Uzmanı Kaya, SGK'ya kayıtlı olan kişilerin primlerinin ilgili birimler tarafından ödendiğini, bazı kişilerin ise GSS primlerinden muaf tutulduğunu söyledi. Sosyal güvence dışında kalan ve işsiz kalan kişiler için devlet desteklerinin olduğunu belirten Kaya, şu açıklamalarda bulundu: "Sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen ve geliri yetersiz olan kişiler, il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmalı ve gelir testi yaptırmalıdır. Eğer bu kişilerin aylık gelirleri 4.471 TL'nin altında ise, devlet sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlar."

Uzman Kaya'ya göre, hane halkının aylık geliri 4.471 TL'nin altında olan ve ihtiyaç sahibi olarak kabul edilen kişiler, devletin GSS prim desteğinden yararlanma hakkına sahiptirler. Bu destek, düşük gelirli vatandaşların sağlık hizmetlerine daha kolay erişimini sağlayarak milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir gelişmedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.