Samsa Çavuş Türbesinin içler acısı durumu

Samsa Çavuş Türbesinin içler acısı durumu

Mudurnu ilçesine bağlı Samsa Çavuş köyünde yer alan tarihi Samsa Çavuş Türbesi'nin içler acısı durumu, eski köy muhtarı Mehmet Başkan'ı harekete geçirdi.

Osmanlı'nın ilk uç beyliğinin seçkin çavuşlarından biri olarak öne çıkan Samsa Çavuş'un türbesinin bu hale gelmesi, köyün eski muhtarı Mehmet Başkan'ın tepkisine neden oldu. Tarihi ve önemli bir zenginlik olan bu türbenin bakımsızlığına daha fazla dayanamayan Başkan, yetkililere çağrıda bulunarak destek talebinde bulundu.

samsa-cavus-turbesinin-huzunlu-hali-2.jpg

Samsa Çavuş'un türbesinin yaklaşık 750 yıl önce Osmanlı'nın ilk uç beyliğinin gözde çavuşlarından biri için yapıldığını belirten Mehmet Başkan, türbenin tarih boyunca Taraklı, Göynük ve Mudurnu ilçelerini fetheden bu kahramanın anısını taşıdığını vurguladı. Ancak türbenin içler acısı haline gelmesine ve çevresinin bakımsız bırakılmasına sessiz kalamayacağını ifade etti.

Eski muhtar Mehmet Başkan, 15 yıl önce türbenin kısmi olarak restore edildiğini ancak devletin tarihi mirasa sahip çıkmadığını belirtti. Yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını dile getiren Başkan, bu tarihi mirası korumanın ve restore etmenin devletin ve toplumun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

samsa-cavus-turbesinin-huzunlu-hali-3.jpg

Türbenin durumunu "unutulmuşluk" olarak nitelendiren Mehmet Başkan, vakıf yetkililerine yaptıkları başvurularda "kayıtlarda böyle bir yer yok" cevabıyla karşılaştıklarını paylaştı. Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmanın önemine dikkat çeken Başkan, bu kahraman şahsiyetin türbesinin bu hale gelmesinin ve çevresinin bakımsız bırakılmasının üzücü olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.