Savulun Zirai İnsansız Hava Aracı geliyor

Savulun Zirai İnsansız Hava Aracı geliyor

Türkiye’nin en çok pirinç üretilen bölgesi olan Batı Karadeniz’de bir ilk yaşandı. Pirinç tarlaları ilk kez Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ile ilaçlandı. ZİHA’yı görenler şaşkınlıkla izledi.

Kastamonu merkeze bağlı Sapaca köyünde bulunan çeltik tarlalarında, ZİHA'ya yüklenen yazılımlar sayesinde uydu üzerinde belirlenen alanlar otomatik olarak ilaçlandı. Bu yöntem, ilçede ilk kez uygulandı ve çiftçiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Ali İhsan Urgancı, ZİHA ile yapılan ilaçlamanın faydalarından bahsederken, çeltik sahalarında yabancı ot ilaçlaması yaptıklarını ve bu çalışmalar sayesinde ilaç ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlandığını belirtti. İlaçlamada yüzde 30'a varan tasarruf elde edildiğini söyleyen Urgancı, bu faaliyetleri gören çiftçilerin ekonomik ve verim açısından kazanç sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.

zirai-insansiz-hava-araci-geliyor-4.jpg

Sapaca Muhtarı Ali Türkmen ise çiftçiler tarafından ZİHA ile yapılan ilaçlamanın ilgiyle karşılandığını vurgulayarak, bu yöntemin zaman ve işgücü avantajı sağlaması ve iş güvenliği açısından da dikkat çektiğini söyledi. Türkmen, artık çiftçilerin de dronlardan faydalanabildiğini belirtti.

zirai-insansiz-hava-araci-geliyor-6.jpg

Çeltik üreticisi Ahmet Soylu ise ZİHA ile ilaçlamanın büyük kolaylık ve tasarruf sağladığını gözlemlediklerini ifade etti. Dronların çeltik tarlalarına eşit miktarda ilaç dağıttığını ve hiçbir şekilde ilaç israfının olmadığını söyleyen Soylu, bu durumun ciddi bir ilaç tasarrufu sağladığını dile getirdi. Ayrıca, tarlaya zarar vermeden ve çeltiği ezip büyük bir kolaylıkla ilaçlama yapılabilmesine imkan tanıdığını belirtti. Ekonomik açıdan da sırt motoru veya traktörle yapılan ilaçlamaya göre daha uygun olduğunu vurgulayan Soylu, dronların çeltik üretiminde önemli bir araç olduğunu ifade etti.

zirai-insansiz-hava-araci-geliyor-5.jpg

ZİHA ile yapılan çeltik tarlası ilaçlaması, çiftçilere daha verimli, tasarruflu ve etkili bir yöntem sunarak tarımsal faaliyetlerin daha verimli bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamaktadır. Bu teknolojik gelişme, tarım sektöründe yenilikçi uygulamalara olanak tanıyarak çiftçilere önemli avantajlar sunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.