SEDAŞ işçileri işten atıldı

SEDAŞ işçileri işten atıldı

Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden birisi olan ve arasında ilimizin de bulunduğu 4 ilin elektrik dağıtımını gerçekleştiren SEDAŞ’ta yaşanan işçi kıyımı kamuoyunun tepkisini çekti.

Tes-İş’in ek zam eylemlerini kendilerine sormadan bitirmesine tepki göstererek sendikadan istifa eden ve DİSK’e bağlı Enerji-Sen’de örgütlenme çalışması başlatan SEDAŞ işçileri işten atıldı. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) bünyesinde çalışan işçiler, geçtiğimiz şubat ayında ek zam talebiyle çeşitli eylemler gerçekleştirmiş, Tes-İş ile SEDAŞ arasında sürdürülen ek zam görüşmelerinden sonuç çıkmazken, Tes-İş işçilere rağmen eylemleri sona erdirmişti. Tes-İş’in tutumuna tepki gösteren işçiler sendikadan istifa ederken, DİSK’e bağlı Enerji-Sen’de örgütlenme kararı alarak çeşitli toplantılar gerçekleştirmişti. Enerji-Sen’in gerçekleştirdiği toplantılara katılan, birimlerde gezerek işçilere Enerji-Sen’de örgütlenme çağrısı yapan 20’ye yakın işçi işten atıldı. SEDAŞ yönetiminin işçilerin sendika seçme hakkına müdahale ettiğini belirten işçiler işe iade davası açmaya hazırlanıyor.

onlarca-isci-katildi-1675066101-1.jpg

YALNIZ BIRAKILDIK;

Ocak ayında yapılan zamla, asgari ücretle çıplak ücretleri arasındaki farkın yüzde 7’ye gerilediğini aktaran bir SEDAŞ işçisi, “Bu durumun giderilmesi için Tes-İş yöneticilerinden ücretlerde iyileştirilme yapılmasını talep ettik. Tes-İş yöneticileri ile SEDAŞ arasında çeşitli görüşmeler yapıldı ama sendikanın ne kadar bir iyileştirme talep ettiği sorularımız sendikacılar tarafından yanıtsız bırakıldı. Bu süreçte SEDAŞ önünde açıklamalar yapıldı, işe geç girildi. Bizler daha etkili ve sonuç alıcı eylemler yapılmasını beklerken sendika sessiz oturma eylemleri yapacağız diyerek, tepkiyi yatıştırma yolunu seçti” diye konuştu.

sedasta-isci-eylemi-2.jpg

Ek zam eylemlerinin bu şekilde bitirilmesi üzerine tepki olarak Tes-İş’ten istifaların başladığını kaydeden SEDAŞ işçisi “Tes-İş bu süreçte bizi yalnız bıraktı, bizlere sahip çıkmadı, bunun üzerine istifalar başladı. Sonrasında tüm birimlerde geniş toplantılar yaptık ve bu toplantılarda DİSK’e bağlı Enerji-Sen’e geçme fikri ağırlık kazandı ve biz Enerji-Sen ile görüşmelere başladık. Enerji-Sen yöneticilerinin de katılacağı geniş katılımlı bir toplantı kararı aldık. Bu süreci örgütleyen, birimlerde bu tartışmayı sürdüren ve bu toplantıyı örgütlemek için bölgelere giden 20’ye yakın arkadaşımız işten atıldı” şeklinde konuştu.

sloganlarla-seslendiler.jpg

DAVA AÇACAĞIZ;

SEDAŞ yönetiminin işçilerin sendika seçme özgürlüğüne müdahale ettiğini vurgulayan işçi “Çok açık ki Tes-İş işverenle iş birliği içerisinde hak arayan işçileri işten attırmıştır. Ek zam talebimiz, etkili eylemler yapalım serzenişlerimiz görmezden gelinmiştir. Biz Tes-İş’i işçilerin çıkarına harekete geçirmek için çok uğraştık, çok çaba sarf ettik. Adım atmadıkları gibi eylemleri de bizlere sormadan bitirdiler. Bunun üzerine istifa edip, Enerji-Sen’e geçme kararı aldık. Bu haksızlığı kabul etmemiz mümkün değil, hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Haksız yere işten atıldık, işe iade davası açacağız” dedi.

1675073529725.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.