Sendikadan sözleşmeli öğretmen eleştirisi

Sendikadan sözleşmeli öğretmen eleştirisi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 senedir tek seferde yapılacak olan en fazla sözleşmeli öğretmen ataması müjdesi adaylara duyuruldu. Öğretmen adayları ön başvuruda bulundu. Öğretmen ataması için başvuru yapan adayların sözlü sınav merkezleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığınca, 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuru yapan adayların sözlü sınav merkezleri açıklandı. Buna göre, sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav yeri bilgisi, e-devlet ekranı üzerinden sorgulanacak. Adaylar, sözlü sınav merkezlerini T.C. kimlik numarası ile öğrenebilecek. Bakanlıkça, 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması için sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Adayların atama tercihleri, 2-6 Mayıs'ta alınacak ve atama sonuçları ise 8 Mayıs'ta duyurulacak. Öğretmenler, 1 Eylül'den itibaren okullarında görevlerine başlayacak” denildi.

Konuyla alakalı olarak Eğitim-İş Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz açıklamada bulundu.

Açıklamasına, “atama ‘müjdesi’ değil seçim hamlesi” cümlesiyle başlayan Korkmaz şöyle devam etti;

“20 yıldır milli eğitim sistemimizi sistematik olarak dinselleştiren siyasal iktidar, kritik gördüğü seçim öncesinde açıkladığı öğretmen atamalarında bu kez çıtayı arşa çıkarmıştır. 45 bin yeni öğretmen atamasının ayrıntılarını açıklayan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilan ettiği kontenjan dağılımıyla önceliklerinin eğitim olmadığını bir kez daha göstermiştir.
İhtiyaç olmadığı halde din kültürü alanına, matematik ve okul öncesi kadar kontenjan ayrılması, bilimsel değil seçimsel bir hamle olarak tarihe yazılmıştır. Üstelik iktidarın her atamada bir ritüel haline getirdiği bu adaletsiz, mantıksız kontenjan dağılımı, birçok kritik branşta görev bekleyen eğitim emekçileri için bir mağduriyete dönüşmektedir.
Son YKS’de öğrencilerin Türkçe’ de 40 sorudan ancak ortalama 17’sine doğru yanıt verdiği, matematik ve fen bilimleri derslerinde net ortalamasının yüzde 50’nin altında olduğu görülmüşken, 11 ili vuran depremin eğitimde yarattığı büyük artçı ve göç nedeniyle öğrencilerin yaralarının daha hızlı sarılabilmesi için rehberlik alanına ağırlık verilmesi gerekliliği ortadayken, zaten ısrarla zorunlu eğitime dahil edilmediği için veliler için adeta bir lüks haline gelen okul öncesi eğitim kan ağlarken, 45 bin öğretmen atamasında 2 bin 604 kontenjanı din kültürüne ayırmak, milli eğitim sisteminin acil ve güncel ihtiyaçlarının gözetilmediğini, AKP’nin gerici tabanına bu atamalar vesilesiyle bir rahatlatma mesajı vermeye çalıştığını ortaya koymuştur.
Z kuşağının tabiriyle “bölümü geçmek için çaresizlikten bütün tuşlara basan” iktidar, belki de “giderayak” yaptığı bu atamalarla bizlere de eğitimde düzeltilecek ne kadar fazla yanlışın bulunduğunu, milli eğitim sisteminde açılan yaraların iyileştirilmesi için yolumuzun ne kadar uzun olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Eğitim-İş olarak, öğretmen atamalarının yetersiz ve ihtiyaç değil seçim avantajları gözetilerek yapılmasını kınıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.