Seyhun Hocadan Bayatlamayan Ekmek

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde görevli Doç. Dr. Seyhun Yurdugül’den ekonomiye büyük destek. Yıllardır ülkemizde atılan ekmeklerin, ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili çok çeşitli çalışmalar yapılmakta. Bütün yapılan çalışmalara ek olarak, çeşitli bilim adamları da çalışarak çözüm armaktadırlar. Bunlardan en önemli olanı ise, ekmeğin bayatlamadan uzun süre kalmasını sağlamak oldu. Doç. Dr.Yurdugül, yoğun çalışmalar ve araştırmalar sonucu 20 gün boyunca bayatlamayan ekmeği üreterek yeni bir çığır açmış oldu.

Seyhun Hocadan Bayatlamayan Ekmek

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

 Abant İzzet Baysal Üniversiştesinde görevli Doç. Dr. Seyhun Yurdugül bu konuda uzun süre çalışarak sonuca ulaştı. Doç. Dr.Yurdugül çalışmaları sonrası, ekmeğin 20 gün bayatlamadan yenecek şekilde kalmasını sağlayacak formülü buldu. Doç. Dr.Yurdugül konu hakkında yaptığı açıklamada, Ekmekler Bolu’nun nemli şartlarında kısa sürede bozularak küflenmekte olduğundan dolayı 2007 yılında laboratuvarlarımızda deneylere başladık. Ekmek hamurunun içerisine bitkisel maddeler ilave etmemizin yanı sıra, 27 Kasım 2007’de yaptığımız ekmek ilk günkü gibi rengini ve şeklini korurken su ile ıslatıldıktan sonra yenilebiliyor.


Özellikle savaş ve doğal afetlerde zarar gören insanların acil gıda ihtiyacının karşılanması için yaptığımız ekmekler aradan yıllar geçse de bozulmadan oda sıcaklığında durabiliyor. Daha önceden buna benzer çalışmalar Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde de (Gıda mühendisliği) yapılmakta idi. Ekmeğin sertlik problemini aşmak için çalışmalarımız devam etmekte olup öğrencilerimiz ile bal ve benzeri maddeler kullanarak raf ömrünü ambalajsız olarak 20 güne kadar çıkarabildik.

Ekmekler oda sıcaklığında belirli bir ısıda bayatlamaya başlamaktadır. Dolayısı ile amaç, oda sıcaklığında ekmeğin bayatlamadan kalabilmesini sağlamaktır. Bunun için normal fırında pişirmeye ilaveten mikrodalga uygulamaları ve bazı bitkisel madde olarak, sumak ekşisi ve alıç sirkesi gibi doğal maddelerin ilavesi ile farklı yapıda pişirme kapları kullanımı ile ekmek içerisinde su aktivitesi olarak tanımlanan rakamsal özellik oldukça düşük bir düzeye gelmekte ve bu unsur ekmekte küf gelişimini engellemektedir. Bu ekmekler ne kadar uzun ömürlü olsa da şu aşamada yalnızca acil gıda kavramı içerisinde değerlendirmekteyiz.

Afet ve savaş zamanlarında ihtiyaç sahibi vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak için bunlar öncelikli olarak düşünüldü. Sertlik özelliği de aşmamız gereken bir özellik olarak karşımızda durmaktadır. Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Bu haliyle dişleri kesmeyene veya dişleri zayıf, çabuk kırılgan olana önermiyoruz. 2007 yılının Kasım ayında yapmış olduğumuz ekmek aradan geçen yedi yıldan fazla süreye rağmen hala bozulmadan duruyor” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 11:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
mühendis
mühendis - 6 yıl Önce

boluda marketlerde poşet içinde satilan ekmeklerin çoğu kodekse uygun değil.rutubet orani çok yüksek.tarim il müdürlüğü gerekli denetimi yapmali

seyit ahmet bayram
seyit ahmet bayram - 6 yıl Önce

statian maddesini napcaz hocam bayatlamayan bozulmayan ürünler ne kadar sağlıklıdır sizce

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124