SGK borç yapılandırması hakkında merak edilenler

SGK borç yapılandırması hakkında merak edilenler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Şahin Serin, “SGK borç yapılandırması çerçevesinde 48 aya kadar taksit imkanı var. Peşin ödeme halinde ise faizlerin yüzde 90’nı kurum tarafından siliniyor. Bu fırsattan herkes yararlanmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi affı borç yapılandırma kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. Bununla ilgili özellikle SGK borçlarının yapılandırılması, çok daha geniş olarak milyonlarca çalışanı, işvereni, hatta işsizleri de ilgilendirmekte. Bu çerçevede SMMM Şahin Serin, borç yapılandırma kanunu ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenleme çerçevesinde SGK yapılandırmalarına bakıldığında hali hazırda 20’yi aşkın teşvik bulunduğunu ifade eden Serin, “Hazine veya İŞ-KUR aracılığıyla, sağlanan, işverenlere istihdamın arttırılması için verilen 20’yi aşkın teşvik var. İşverenlerinde teşvikten faydalanması için borçlarının olmaması veya borçlarını yapılandırmaları gerekiyor. SGK borcu olduğundan dolayı teşviklerden yararlanamayan işverenler bu cazip yapılandırma ile borçlarını yapılandırdığı takdirde teşviklerden faydalanabilecekler. Yine borcundan dolayı icralık olanlar var, SGK ile mahkemelik olanlar var. Bütün bunlar da yapılandırma çerçevesinde. Hatta yapılandırma çerçevesinde yapılacak ödemelerle birlikte belirli şartlarla icranın kaldırılması da söz konusu. Bu bakımdan gerçekten çok güzel bir düzenleme” şeklinde konuştu.

GELİR TESTİ YAPTIRIN;

Birçok vatandaşın Genel Sağlık Borcu yapılandırması çerçevesinde olduğu halde bundan haberdar olmadığını vurgulayan Serin, şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar 18 yaşını doldurmuş eğitim hayatını devam etmeyen, 20 yaşını doldurup üniversite eğitimine devam etmeyen veya üniversiteyi bitirip 25 yaşını aştıktan sonra herhangi bir işte çalışmayan ve zorunlu sigortası olmayan işsizler de GSS borçlusu çerçevesinde. Bu vatandaşlara her ay 300 liraya yakın GSS borcu yazılmakta. Bu Genel Sağlık borçlarına ilaveten gecikme zammı cezası uygulanmaktadır. Özellikle altını çizerek söylüyorum ki eğer herhangi, bir işiniz yok ise, eğitim öğretim hayatınız devam etmiyorsa ve zorunlu sigortanız yoksa genel sağlık sigortanızın olup olmadığını mutlaka kontrol edin çünkü bu fırsat bir daha gelmeyecektir. Aynı şekilde gelir testiniz asgari ücretin 3’te 1’i kadar çıkarsa zaten genel sağlık sigortası primi ödemeyeceksiniz. Devlet sizin yerinize genel sağlık sigortası primini yatıracak ve siz ücretsiz olarak genel sağlık sigortası imkanlarından faydalanabileceksiniz.”

E-DEVLETTEN BAŞVURUN;

SGK borçlarının yapılandırılması çerçevesinde, borç yapılandırma başvurusunda 3 ayrı yol olduğunu açıklayan SMMM Şahin Serin, “Ben özellikle E-Devlet üzerinden başvuruların yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten SGK çalışanları Türkiye’nin en fedakar çalışanları. Bir yandan EYT bir yandan prim yapılandırmaları çok aşırı bir iş yükü var. Vatandaşlarımızın da özellikle e-Devlet üzerinden müracaatlarını yapmalarında fayda var. Bunu dışında vatandaşların bizzat SGK’ya gidip yapılandırma işlemine başvurma imkanı var. Yine posta yoluyla da başvuru yapılabilmektedir” diye konuştu.

Yapılandırma işlemlerinde 48 aya kadar taksit imkanı olduğunu da belirten Serin, peşin ödeme halinde yurt içi üretici fiyat endeksleri baz alındığını dile getirdi. Serin, güncellenen borçların ise faizinin yüzde 90’ı silineceğini de vurguladı.

BORÇ DURDURMAYI KULLANIN;

Kamu alacaklarının ve özellikle SGK’ya ilişkin borçların yapılandırılmasının son derece geniş ve yerinde bir düzenleme olduğunun, fakat zor durumdaki diğer Bağ-Kurlu’ların düzenlemeden yararlanamadığını hatırlatan Serin, “Bağ-Kur’luların erkeklerde 9 bin gün primle emekli olmaktalar. Bu vatandaşlarımız borçlarını ödeyemediğinden dolayı çoğu emekli olamamaktadır. Her yapılandırma düzenlemesinde SGK kamuoyunda borç silme denilen borcun durdurulması uygulaması vardı. maalesef bu uygulamanın mevcut borç yapılandırması yasasında olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu borç durdurma uygulamasına mutlaka düzenlemede yer verilmesine, gerekirse de bunda dair ek bir yasal düzenleme yapılmasında fayda var. Normal bir SSK’lı bazen 3 bin 600, 5 bin primle emekli olabiliyorken esnaflar 9 bin primle emekli oluyor. Dolayısıyla zor durumdaki Bağ-Kur’luların işini kolaylaştırmak lazım” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.