Sıcaklar inekleri bile tehdit ediyor

Sıcaklar inekleri bile tehdit ediyor

Artan sıcaklıklar büyükbaş hayvanlarda verim düşüklüğü yaratıyor. Veteriner Hekim Nusret Mercan, iklim değişikliği ve artan sıcaklık dalgalarının büyükbaş hayvan yetiştiriciliği üzerindeki olumsuz etkilerini detaylı bir şekilde ele alıyor.

Tarım ve hayvancılık sektörünün Türkiye ekonomisi için kritik öneme sahip olduğunu belirten Mercan, sıcak hava dalgalarının hem hayvan sağlığı hem de ekonomik verimlilik açısından ciddi problemler oluşturduğunu vurguluyor.

sicaklar-inekleri-bile-etkiledi-4.jpg

Ekonomik etkiler ve verim kaybı

"Yaz aylarının aşırı sıcakları, hayvanların normal beslenme alışkanlıklarını bozuyor, dolayısıyla süt ve et verimliliği düşüyor," diyen Mercan, bu durumun çiftçileri ekonomik açıdan zor bir döneme soktuğunu belirtiyor.

Alınabilecek önlemler ve uzman önerileri

Veteriner Hekim Nusret Mercan, sıcaklık dalgalarına karşı alınabilecek bir dizi önlemi sıralıyor. "Barınakların iyileştirilmesi, su miktarının sürekli olarak kontrol edilmesi ve işletmelerin düzgün bir şekilde havalandırılması gerekmektedir" diye konuşan Mercan, tohumlama yapılacak hayvanların serin yerlerde tutulması gerektiğini de ekliyor. Helikopter tipi fanlar ve izolasyonlu tavanlar gibi modern çözümler de öneriliyor.

sicaklar-inekleri-bile-etkiledi-2.jpg

Uzun vadeli politikalar ve eğitimler

Sıcaklık dalgalarıyla başa çıkmak için uzun vadeli politikaların ve eğitimlerin gerektiğini ifade eden Mercan, yetiştiricilere tarım danışmanları aracılığıyla bilgilendirme ve eğitim verildiğini belirtiyor. "Üniversiteler, araştırma enstitüleri ve kamu kuruluşları ile işbirliği yaparak, konu üzerine detaylı çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz" diyor.

Holştayn inekler ve Türkiye'deki durum

Türkiye'de özellikle yoğun olarak yetiştirilen Holştayn cinsi ineklerin, 27 derecenin üzerindeki sıcaklıklardan olumsuz etkilendiğini belirten Mercan, "Ülkemizde yaklaşık 500 bin büyükbaş hayvan var ve bunların büyük bir kısmı aşırı sıcaklar nedeniyle stres yaşıyor. Stres, verim düşüklüğüne ve tohumun tutmamasına neden oluyor" diye konuşuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.