Sigorta Şirketleri Yeni Kararla Yüksek Hasar Frekansına Sahip Araçları Sigortalamak Zorunda Kalacaklar

Sigorta Şirketleri Yeni Kararla Yüksek Hasar Frekansına Sahip Araçları Sigortalamak Zorunda Kalacaklar

Sigorta şirketleri, yüksek hasar frekansına sahip araçlarda teklif vermekten kaçınıyor.

images-2023-09-19t200820-430.jpeg

Ancak Resmî Gazete'de yayımlanan yeni bir karar, bu sorunu çözmeye yönelik önemli bir adım atıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), teklif alamayan araçlar için prim belirlemeyi üstleniyor. Bu sayede, bu araçların trafikte sigortasız dolaşmasının önüne geçilmiş oluyor.

Yayımlanan kararın detaylarına göre:

MADDE 1: Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin Ek-4’ünün 1. maddesine ek bir cümle ekleniyor. Bu cümle, teklif alamayan araçların Havuz kapsamına alınmasını ve azami prim tutarlarının belirlenmesini sağlıyor.

Bu kararın amacı, sigorta şirketlerinin riskli araçları sigortalamaktan kaçınmasının önüne geçmek ve bu araçların trafikte sigortalı olarak dolaşmasını sağlamak. Bu aynı zamanda vatandaşların sigorta işlemlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

images-2023-09-19t200827-630.jpeg

Bu önemli değişiklik, daha önce "Riskli Sigortalılar Havuzu" kurularak yüksek hasar frekansına sahip araçların riskini dağıtmayı amaçlayan 2017 tarihli bir yönetmelik değişikliğine dayanıyor. Bu yeni kararla, sigorta şirketleri teklif vermeyi reddettiği araçları daha etkili bir şekilde sigortalamak zorunda kalacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.